luxe fauteuil. 'Nu is dit laatste geschenk misleidend; jujfrouw Brouwer wil nog niet aan haar pensioen denken, althans niet aan het stadium waarin wij ons het beste thuis voelen in een .fauteuil! Een dezer dagen schafte zij zich immers nog een mooie auto aan en aan de manier waarop zij (nog altijd) met dejeugd weet om te gaan, zie je ook direct, dat jujfrouw Brouwer er nog hele- maal middenin staat. 'Het is prettig werken met een klas. Een klas is ideaal. Ook het werken in een modem geoutilleerde school is prettig. Aan De Waal - ik spreek over de oude school na- tuurlijk - hadden we nooit de zon in de klas en het is me dan ook nooit duidelijk geworden waarom er gordijnen voor de ramen hingen. Ze vertelt ook over de nieuwe leermiddelen; over de jeugd zelf: die levendiger is dan vroeger.' Je merkt ook niet meer waar ze wonen, in het dorp of op een afgelegen boerderij. Dat komt onder an- dere door de fiets. Vroeger, in De Waal, kwamen ze alle- maal lopend naar school op klompen. Was het slecht weer geweest dan kregen de kinderen oude kranten om in hun kousen te stoppen. Aan het eind van de dag wa- ren de kousen en sokken dan weer bijna droog. Tegenwoordig heb je daar geen last meer van, want nu heeft iedereen wel laarzen. Sinds 1937 werkt juffrouw Brouwer te Den Burg. Hoofden van school tijdens haar loopbaan waren: mees- ter Keijser (De Waal) - meester Kraai - meester Weersma - meester Van der Kolk en het tegenwoordige hoofd meester S. Bakker. Na een lange periode is het dan zo ver. Juf Brouwer gaat de school verlaten. Vele honderden belangstellenden hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om afscheid te nemen van juf Brouwer, die als onderwijzeres zesen- veertig jaar aan het onderwijs op Texel verbonden is ge weest. Het waren vooral de ouders, oud-ouders, leerlin- gen en oud-leerlingen die dinsdagavond 9 juli 1963 hun opwachting kwamen maken tijdens de bijeenkomst, die op verzoek van mej. Brouwer sober en kort werd gehou- den. Reeds eerder had de gemeente Texel afscheid genomen van haar. Dat gebeurde in de vergaderzaal van het Polderhuis, waar zij werd toegesproken door burgemees- ter De Koning. Bij die gelegenheid werd haar een gouden horloge aangeboden. De heer S. Bakker, het hoofd van de Jac. P. Thijsse school, prees de scheidende onderwijzeres om haar tactvol be- leid ten aanzien van haar leerlingen. Altijd is ze er in ge- slaagd de juiste toon te treffen. De taak van een onder- wijskracht is niet eenvoudig en men moet zich geheel daarvoor inzetten. Daarom was het niet mogelijk dat juf frouw Brouwer tot haar 65ste jaar aan school werkzaam bleef. Het laatste jaar heeft ze namelijk op doktersadvies wat kalmer aan moeten doen. Juffrouw Brouwer was een collega van de prettigste soort, wat niet betekent dat zij zich in elke toestand schikte. 'Soms hebben wij als kemp- hanen tegenover elkaar gestaan, zo vertelde de heer Bakker, maar dat heeft aan de prettige sfeer geen afbreuk gedaan'. Hij liet zijn woorden gepaard gaan met een fraai bloem- stuk. Namens de oudercommissie sprak de heer J. Gulmans lovende woorden en bood haar een radiotoestel aan dat door de ouders, leerlingen en oud-leerlingen werd bij- eengebracht. In haar dankwoord zie mej. Brouwer dat ze nooit spijt heeft gehad van haar besluit om onderwijzeres te wor- den. Toen ze een jaar geleden het advies kreeg om haar werk op school te beeindigen, moest zij in het begin erg aan die gedachte wennen. 'Ik kijk met grote voldoening temg op mijn loopbaan'. Marie Brouwer overleed op 7 april 1991 op 92-jarige leef- tijd in Huize St. Jan. jujfrouw Brouwer als 90 jarige Met dank aan de Texelse Courant Simon Dros Nummer 115, juni 2015 Historische Vereniging Texel 31

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 33