Zichtbaar getroffen door zoveel blijken van oprechte ge- negenheid, sprak mej. Brouwer woorden van dank, in het bijzonder tot het hoofd der school meester Keijser, met wie ze prettig mocht samenwerken en tot zijn zuster voor de ondervonden gastvrijheid en vriendelijkheid. Ze dankte voor de vele cadeaus die ze kreeg; die zouden een ereplaats in haar woning krijgen. Juffrouw Brouwer De kinderen kwamen lopend naar school. Emma kreeg van moeder opdracht om toch vooral door het gras in de berm te lopen, anders zouden haar klompen te snel slij- ten. Bij school ging je links van het schoolhuis door een steeg en dan kwam je op een soort van binnenplaatsje. Meteen achter het schoolhuis was de ingang. Het eerste lokaal was van meester Keijser. Het schoolbord was te- gen de muur van het schoolhuis. In het tweede lokaal van juf Brouwer was het bord aan de gangkant van het lokaal. Daar stonden de banken dus anders dan bij mees ter. Aan de oostkant van het lokaal was een raam. Daar kwam bijna nooit zon. In de gang waren de kapstokken waar je je jas moest ophangen en je klompen moest neer- zetten. Daar waren ook de toiletten. Buiten, voor het raam van het lokaal van juf stond een houten keetje wat we 'de gymzaal noemden. Later konden we daar onze fietsen inzetten, maar je kon er ook geweldig spelen, han- gend aan de balken of helemaal er overheen kruipen. In de zolder van't lokaal was een rond rooster. Gewoonlijk was dat dicht. Dat het met Sinterklaas open stond, had je niet in de gaten, tot met veel geraas bij de klas van juf Brouwer pepernoten door het rooster naar beneden gegooid werden. Tegelijkertijd stond buiten een jongen van de achtste klas, met een zwarte handschoen aan, vervaarlijk op het raam te bonzen. Wat een schrik. Later begreep ik dat de jongens van de zevende of acht ste klas door het schoolhuis naar de vliering gingen en vandaar over de zolder naar het rooster konden sluipen. We weten niet veel uit die jaren, maar een ding is zeker. Juffrouw Brouwer had een rijbewijs en een auto. Er is een fotootje bewaard gebleven met daarop een Fordje met drie vrouwen er voor. Dat zijn de zusters Brouwer en een vriendin. De herinneringen van Emma Witte Emma Witte werd geboren in 1927 op 'De Wijde Blick', Spangerweg 4. De familie verhuisde in 1932 naar Spangerweg 27, de boerderij die later 'Varia' werd ge- noemd. Toen ze in 1933 zes jaar was, ging ze met haar broertje en zusjes lopende naar de lagere school van De Waal. Ze vertelde dat de eerste klas bestond uit drie meisjes; later kwam er nog een jongetje uit Oosterend bij. Het 'schoolhuis' is het huis aan de straat, rechts van de ingang van het museum. Ze denkt dat oorspronkelijk het hoofd van de school daar woonde, maar meester Keijser woonde tegenover de school en had vanuit zijn huis een goed zicht op de school. Juffrouw Brouwer was een lieve juf. Zij ging naar Den Burg omdat ze vreesde dat door de terugloop van het aantal leerlin- gen haar baan in De Waal zou verdwijnen. Haar op- volgster, juf Beekenkamp was nog maar net afgestu- deerd, kwam invallen en werd opgevolgd door juf Dros. Van deze juf weet ze niets te vertellen want een jaartje later kwam juf Beekenkamp weer terug en bleef toen voorgoed. Juffrouw Brouwer bij de auto, rechts Nu volgt de periode aan Den Burg aan de Jac. P. Thijsse school. Gedurende 26 jaar geeft ze les aan de eerste klas. Juffrouw Brouwer doet haar werk goed en haast onge- merkt. In een artikel in de T.C. van 7 September 1957 staat dat juf Brouwer ten raadhuize is gehuldigd en dat ze een geschenk onder couvert heeft gekregen en een 30 Historische Vereniging Texel Nummer 115, juni 2015

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 32