Juffrouw Brouwer Marie Brouwer was een dochter van Dirk Brouwer, zeeman (1868 Oost - 1950 dB), zoon van Jan Brouwer en Antje Dirks Kikkert. Dirk trouwde in 1892 met Fijtje Dros (1867-1939), dochter van Gerbrand Gerbrandsz Dros en Martje de Boer. Uit dit huwelijk werden twee kinderen geboren: Antje Brouwer (1893 Oost - 1976 den Helder) Marie Brouwer (1898 de Waal -1991 den Burg) Marie kon goed leren en wilde schooljuf worden. Over haar eigen schoolperiode weten we niets, maar in 1917 kreeg ze een baan in De Waal. Het beviel haar zo goed dat ze er twintig jaar bleef. Toen ze daar afscheid nam schetste het hoofd van de school, de heer C.A. Keijser, hoeveel strijd het haar gekost heeft om een beter betaalde baan aan Den Burg te aanvaarden. De kinderen lieten zich ook niet onbetuigd, zongen sa- men een lied en overhandigden de tekst aan juffrouw Brouwer en haar vader: Jufs Afscheid Nu jufonsgaat verlaten, op deze laatste dag Zijn wij niet blij, in tegendeel, een traan komt poor de lach, (2x) Wei twintig lange jaren, gaf u hier onderricht U zuerkte hier met groot plezier, en deed altijd u plicht (2x) Wat wareti er veel sommen, en lesjes van de taal We werkten altijd even blij, genoten allemaal (2x) Niet altijd werkten wij heel hard, soms waren wij wel vrij. Het was met Sinterklaas zijn feest en uw verjaarpartij (2x) Nu gaat u naar 't dorp Den Burg en zet 't werk daar voort Gij doet het daar ook met plezier, en altijd zo het hoort (2x) Van ons krijgt u een foto, van heel de schoolse jeugd Daarbij komt ook een schemerlamp, aanvaard deeztwee met vreugd (2x). De familie Brouwer: Antje, vader Dirk, Marie en moeder Fijtje Haar afscheid werd beschreven in de Texelsche Courant. Het hoofd van de school memoreerde haar bijzondere plichtsbetrachting en gevoel voor rechtvaardigheid. Er restte hem niet meer dan zijn uitstekende collega een prettige werkkring in Den Burg toe te wensen. Ook do- minee Van't Hooft sprak zijn waardering uit. Ondanks storm en regen kwam ze trouw uit Oosterend naar De Waal. Slechts eenmaal was ze absent in die twintig jaar. Dit moet een goede invloed gehad hebben op haar leer- lingen. Dat zij steeds gezond was, was mede een grote schat. Een der aanwezige ouders dankte mej. Brouwer voor de tact waarmee ze optrad en haar medeleven in lief en leed. Was het een wonder dat zij een grote plaats in de harten van jong en oud verworven had? Nummer 115, juni 2015 Historische Vereniging Texel 29

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 31