Jaarverslag van de Historische Vereniging Texel, april 2014 - april 2015 In deze hele periode zaten bestuursleden Ineke Vonk en Arthur Oosterbaan in het Comite Texel 600 jaar stad. De bijdrage van de H.V.T. aan de uitgebreide festiviteiten bestond vooral uit het aanleveren en controleren van in- houdelijke informatie en het schrijven en redigeren van veel stukjes over de Texelse geschiedenis voor de web site, het boekje en andere uitingen. De redactie van ons blad was daar ook uitgebreid bij betrokken, net als veel leden van de H.V.T. De H.V.T. is in deze periode om advies gevraagd bij vele zaken, onder andere het aanwijzen van een geschikte nieuwe locatie voor het te restaureren beeld "het in vrede spelende kind" naar aanleiding van de opstand van de Georgiers, de herinrichting van polder Waal en Burg, de oprichting van een historische vereniging op Schiermonnikoog, en het zoeken naar een deskundige voor een programma over de historie van Texel voor de Duitse televisie, dat werd Gelein Jansen. Bijzonder was het advies dat de gemeente aan de H.V.T. vroeg over de voorgenomen verplaatsing van het ge- meentelijke historisch archief naar het Regionaal Archief Alkmaar. Het bestuur heeft laten weten dat de H.V.T. hier onder voorwaarden positief tegenover staat, dit in tegenstelling tot ruim tien jaar geleden. Inmiddels heeft de digitalisering van archiefstukken een grote vlucht ge- nomen, waardoor het veel minder bezwaarlijk is dat het archief niet meer op Texel ligt, en de bewaarcondities voor het archief zijn in Alkmaar beter dan op Texel. De genoemde voorwaarden gingen over het met voorrang digitaliseren van bepaalde populaire delen van het ar chief en het op aanvraag op Texel beschikbaar stellen van niet gedigitaliseerde archiefbestanden. De gemeenteraad moet nog een besluit nemen over de verplaatsing. De Werkgroep Texelse Begraafcultuur heeft in deze peri ode verschillende schoonmaak- en restauratiewerkzaam- heden uitgevoerd op de drie begraafplaatsen in Den Burg, en op de begraafplaats in Den Hoorn. In 2015 zijn begraafplaatsen in Oosterend, De Waal en Oosterend aan de beurt. Mei De H.V.T. heeft financieel bijgedragen aan de uitgave van het strandvondersboek van Nico Volkerts en anderen. logisch monument De Word bij Den Hoorn. Naar aanlei ding hiervan is er eerst een onderzoek geweest van de Rijksdienst voor Cultured Erfgoed, en is later de vergun- ning achteraf verleend. November De dialectmiddag in De Cocksdorp op 1 november was een groot succes. In de tentoonstellingsruimte "Tusse de Banke" heeft de H.V.T. een expositie over de deportatie van Texelse man- nen naar Assen in de Tweede Wereldoorlog ingericht. Er kwamen ruim 500 bezoekers. Januari De protesten van de H.V.T. bij de gemeente tegen het plaatsen van een fietsenstalling pal voor het Esperantomonument heeft succes gehad. De fietsenstal ling is gedeeltelijk verwijderd. Februari Op 10 februari hield Maarten Noot een lezing voor de H.V.T. over het loodswezen in het Marsdiep. Na ruim een jaar is Peter Holman gestopt met het beheer van de expositieruimte van "Tusse de Banke", in goed overleg met het bestuur van de H.V.T. Reden voor dit be sluit was het tegenvallende resultaat, in verhouding tot het vele werk dat er mee gemoeid was. Maart De ruimte van de H.V.T. is gebruikt voor de feestelijkhe- den van de opening van Texel 600 jaar stad, onder andere als opslag- en omkleedruimte. April De interkerkelijke werkgroep Den Burg-600 jaar stads- rechten heeft van de H.V.T. een armenkist en ingelijste te- keningen van de grote kerk in Den Burg geleend. De historicus Joost Cox heeft tijdens een lezing over het Texelse stederecht een kopie van het afschrift uit 1415 over dit recht geschonken. Een kopie van dit afschrift bleek overigens al in de Oudheidkamer te zijn. Na de ledenvergadering houdt Arthur Oosterbaan een korte lezing over de bestuurlijke geschiedenis van Texel, van de Romeinse tijd tot nu. Arthur Oosterbaan Juni Een groepje leden heeft deelgenomen aan de RABO-fiets- tocht en zo geld opgehaald voor de H.V.T. September De H.V.T. heeft geprotesteerd tegen het zonder vergu- ning kilveren (omploegen en egaliseren) van het archeo- 28 Historische Vereniging Texel Nummer 115, juni 2015

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 30