Ik weet niet hoe het zijn zal in die dagen Wanneer ik scheep ga voor de laatste reis Zal dan tnijn schip de laatste storm verdragen En landen aan Gods eeuwig paradijs? Neem mi], Heer God, het roer dan maar uit handen En laat mij zingend op de voorplecht staan. Dan zal mijn schip niet op de rotsen stranden, Maar veilig in Uw haven binnengaan. de hotter de toepasselijke naam 'Op hoop van zegen' en ging ermee vissen op de Noordzee en de Waddenzee. In het al genoemde boek Eb en Vloed staat onder het schilderij van de TX 25 onder meer: 'De voormalige Bunschoter botter werd door Jaap Eelman uit Oost aan- gekocht. Hij heeft er tot 1958 mee gevaren. Jaap en zijn zoon Gerrit visten met de TX 25 in het voorjaar en herfst op garnalen. Nog later in het jaar probeerden ze een in- komen te verkrijgen met het vissen op wulken (slakken). In 1958 werd de botter aan de visserij onttrokken en Jaap Eelman ging werken als schilder. Zijn zoon Gerrit trad in dienst bij de TESO, de Texelse Eigen Stoomboot Onderneming. Vader en zoon verkochten het schip aan een Alkmaarder die in dat jaar bezig was met de aanleg van een telefooncentrale in Den Burg. De TX 25 was een platboomd vissersvaartuig gemaakt voor de visserij op het zuidelijk deel van de Zuiderzee. Het had een 25 pk 1 cilinder Bolinder gloeikopmotor. De botter is een van de fraaiste Nederlandse visserssche- pen, gebouwd met een hoge, voile kop en een laag, slank achterschip. Het voorschip is gedekt tot aan de mast, waarachter een geheel open ruim volgt waarin zich het visreservoir bevindt. Het schip voert smalle zijzwaarden. Het tuig bestaat uit een kluiver, een zeemansfok en een grootzeil. Wegens zijn goede eigenschappen dient de bot ter vaak als model voor plezierjachten.' Het visserijregister vermeldt weliswaar dat de botter werd gesloopt, maar uit dit verhaal blijkt dat er toch een koper voor werd gevonden. Wat er daarna met het schip is gebeurd, is niet bekend. Het ligt voor de hand dat het de weg is gegaan die zo vele houten vissersschepen is gegaan: sloop. De hiervoor al genoemde Gerrit Eelman overleed in juli 2014 op 87-jarige leeftijd. Naast de TX 25 als achtergrond, stond er een mooi gedicht in de rouwadvertentie. Ik weet niet hoe het zijn zal in die dagen wanneer ik scheep ga voor de laatste reis Zal dan mijn schip de laatste storm verdragen en landen aan Gods eeuwig paradijs? Neem mij, Heer God, het roer dan maar uit handen en laat mij zingend op de voorplecht staan. Dan zal mijn schip niet op de rotsen stranden, maar veilig in Uw haven binnengaan. Na een voltooid leven en verlangend naar het einde, is aan zijn laatste reis begonnen, onze vader, schoonvader en opa Gerrit Eelman weer samen met Mientje A 18 april 1926 129 juli 2013 Gozien en Ferry Seegers Kim en Sheldon, Rob en Francis Wil en Wout Berk Jacolien en Laurens t van Kooten Rien Tessa Tineke en Gerrit Terpstra Er is gelegenheid tot condoleren op donderdag 1 augustus van 19.30 tot 20.30 uur in de Carrousel van de 'Gollards', De Zes 12 te Den Burg. De afscheidsdienst zal worden gehouden op vrijdag 2 augustus om 13.30 uur in de Hervormde kerk van Den Hoorn. Aansluitend zal de begrafenis plaatsvinden op de begraafplaats bij de kerk. Na afloop komen wij samen in 'Ons Huis', Herenstraat 35 te Den Hoorn, waar tevens nog gelegenheid is tot condoleren. Liever geen bloemen. Correspondentieadres: Jacolien van Kooten Vuurvlinder 32,1791 TM Den Burg Het was niet het laatste vissersschip met het nummer TX 25. Vanaf 1958 zijn er verschillende schepen geweest met dit nummer. Nog altijd is er een garnalenkotter met dit nummer in de vaart. Maar behalve het nummer, hebben die niets gemeen met de botter die overigens maar kort een BU-nummer op de boeg had staan. Arie ter Beek Onderschrift: De voormalige BU 152 en BU 86 in de vaart als de TX 25. Nummer 115, juni 2015 Historische Vereniging Texel 27

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 29