Bibliotheeknieuws van Gouda en oud-burgemeester W.B. Oort, G.A. Hajenius, inmiddels oud-burgemeester van Goes en J. Ruibing, toen gemeente secretaris van Zutphen, aanwe- zig waren. Voor de Texelaars werd op een middag het gemeentehuis opengesteld om de heer Jonker geluk te wensen. Met dank aan de Texelse Courant, Simon Dros Secretaris Jonker achter zijn bureau De jubilaris werd op 30 november 1885 geboren in Den Burg in de Molenstraat. Toen hij drie jaar was, verhuisde de familie naar Den Hoorn. Daar ging hij naar de lagere school. Meester Schaap was het hoofd, een gedreven man die leerlingen verder wilde helpen. Na zijn lagere school- tijd kreeg hij een baantje bij de gemeente. In deze periode heeft hij veel steun gehad aan de hoofden van de OLS Den Burg. Eerst was het meester Boer die hem hielp bij zijn studie en daarna diens opvolger meester Groenewold. In 1902 werd hij benoemd tot klerk ter secretarie. Eerst werkte hij drie dagen in de week onder gemeente ont- vanger Rab. De andere twee dagen bracht hij door op het kantoor van de Fa. Rab. Toen Langeveld gemeente ontvanger werd stroomde Jonker promoveerde tot ambtenaar ter secretarie en slaagde in 1910 voor zijn examen Kandidaat Gemeentesecretaris. Toen was de heer Ruibing gemeen- tesecretaris en die vertrok in 1912. Niets staat Jonker dan meer in de weg om benoemd te worden tot gemeente-se- cretaris. We schrijven 10 maart 1912. Naast zijn drukke baan begeleidde hij nog een aantal za- ken van maatschappelijk belang. Zo was hij secretaris van de T.E.M. en ook van 'Mooi TexeT, een vereniging ter bevordering van het toerisme. Hij was ook regent van het weeshuis en een tweetal armenkamers. Ook als bestuurs- lid van andere instellingen deedt de heer Jonker veel en nuttig werk. Daarbij bleef hij altijd bescheiden en op de achtergrond. In 1937 werden feestelijkheden voorbereid voor het zilve- ren jubileum van de heer Jonker. Dat had nogal wat voe- ten in de aarde want hij wilde niet op de voorgrond tre- den. Het werd dan ook een zeer bescheiden huldiging. Een buitengewone raadvergadering waarbij vele oud- raadsleden, oud-ambtenaren, de zittende raadsleden maar ook de heer G. Gaarlandt, inmiddels burgemeester Ontvangen van: Mevr. E. Kikkert: 4 mapjes foto's van sloop en bouw Jan Dirksoord; De heer D. Roeper Jacz. Overleven in angst, herinnerin- gen van een gemeentesecretaris, door P. Beemsterboer; Mevr. A. Geense: div. foto's en bescheiden; De heer H. Snoek: kaart van Den Burg 1828; Mevr. B. Brouwer - De Wijn: div. ansichten; Mevr. I. Wassenaar: plakboeken, div. bidprentjes, boekjes en bescheiden; Fam. Plug: proefschrift 1997 van Annemieke W. Plug, Visualizatie van moleculaire mechanismen tijdens de meiose in zoogdieren; De heer C. de Jager: proefschrift 1952 van Cornells de Jager, The Hydrogen spectrum of the sun, en proefschrift 2014 van Patrick A. Witte: Geintegreerde perspectieven op de ontwikkeling van Europese transport corridors; Mevr. van Hoey Smith: Geschiedenis der landing van het Engelsch - Russisch Leger in Noord-Holland, door L. C. Vonk 1801, deel I en II,; De heer J. Kreeft: tekening en overeenkomst van div. bakkers op Texel, voor de bouw van een bakkerij; Mevr. G. Duin - Boekel: Wat ons in Holland gesien't (met stukje betr. Texel), uitgave Vereniging Zuid- Afrikaansche Voorschotkas, en div. bescheiden; Dialectgroep HVT: Dvd Echt op sien Tessels, Achter de Riigediek, 1 november 2014; TexelNu: Verhalen over 600 jaar Texel en Texelaars. Iedereen nogmaals hartelijk dank! Heeft u nog spullen betreffende Texel, dan kunt u contact opnemen met M. Bakker-Zijm, tel. 0222 312113, of A. van Heerwaarden, tel. 0222 313036. De bibliotheek is in de maanden juni, juli en augustus ge- sloten. In September bent u weer van harte welkom op de maandagmiddagen van 14.45 tot 17.30 uur in Tusse de Banke. 18 Historische Vereniging Texel Nummer 115, juni 2015

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 20