Vikingen gestrand op Texel? Het Paal 8 hout van Texel gram - het is dus een halve. Het was in die tijd gebruike- lijk om ook met delen van sieraden te betalen - daarnaast werden ze gewoon gedragen natuurlijk, maar dan als draagbaar 'geld'. Op dezefoto heb ik het kleine stukje op zijn plaats geplakt - bijna 4 cm. lang in opgerolde toestand, dat zal ik maar zo laten. Hoewel de armband jonger is dan de munt wijzen beiden op vreedzame Vikingacties. Geen wapengekletter dus of ander bruut geweld, maar het bewijs van handel met be- zoekers uit het Hoge Noorden. Het Viking zijn was seizoenarbeid - voor het vervoer over water met een zeilschip gaf met er begrijpelijkerwijs de voorkeur aan om stormen te vermijden en was men tot op zekere hoogte afhankelijk van een gunstige wind, waardoor er slechts de helft van een jaar gevaren kon worden. Ergens in die periode kamen ze dus langs en ja - wat kwamen ze hier dan halen? Verschillende zaken ko- men daarvoor in aanmerking, maar vooral wol en wol- producten lijken mij het meest waarschijnlijk. In die tijd werden er al veel schapen gehouden in deze omgeving en gezien de hoeveelheid weefgewichten en spinklosjes die ik hier gevonden heb was er een levendige industrie waarvan het Friese laken het eindresultaat was. Ook werd er in andere natuurproducten gehandeld zoals b.v. zout en bont. lets minder vredelievend was de handel in slaven, maar ik denk dat we die in dit geval buiten be- schouwing kunnen laten. Wei is er nog de mogelijkheid dat een Scandinavier zich hier gevestigd had - de Friese bewoners van het kustge- bied in die tijd stelden zich erg flexibel op ten opzichte van de andere culturen die dit gebied vanuit het Noorden en het Zuiden bei'nvloedden. In elk geval leveren deze vondsten, die ik overigens vlak- bij elkaar ontdekt heb, het bewijs van de aanwezigheid van Vikingen op Texel. Tot slot wil ik Nelleke IJssennagger, conservator Terpencultuur en Middeleeuwen van het Fries museum in Leeuwarden bedanken voor haar deskundige en en- thousiaste commentaar. Jan Jaap Waverijn lntroductie In 2000 spoelde een scheepshout aan op het strand van Texel dicht bij Paal 8. Het hout werd geborgen door de Texelaar Jan Kikkert, die het bewaarde op zijn boerderij en contact opnam met de amateurarcheoloog Hans Eelman. Die schakelde vervolgens Thijs Maarleveld in, Prof. Dr. in de maritieme archeologie aan de Universiteit van Zuid-Denemarken (SDU) te Esbjerg. Aan de hand van de foto's die Eelman naar Denemarken stuurde, was het niet mogelijk om ouderdom en functie van het hout te bepalen. In verband daarmee vertrokken twee van Maarlevelds studenten, de auteurs van dit arti- kel, in de zomer van 2012 naar Texel om het stuk hout te registreren. Aansluitend op een praktijkopleiding georganiseerd door de International Fieldschool For Maritime Archaeology Flevoland, de Internationale Praktijkschool voor Maritieme Archeologie Flevoland (IFFMAF), vertrokken we naar Texel. De IFFMAF leverde, naast het tekenpapier voor de registratie, de nodige praktische kennis. Op Texel bracht de heer Eelman ons naar de heer Kikkert. Na een warm welkom gingen we in diens schuur aan het werk om het stuk hout te registreren door middel van fo- tografie en een plantekening van een ruwe basislijn op een schaal van 1:10.1 Vervolgens werd de plantekening gedigitaliseerd met behulp van open source software Inkscape. De waarnemingen werden uitgeschreven in een kort registratierapport en overgedragen aan de heer Eelman. In dit korte artikel wordt een beschrijving van het hout gegeven en mogelijke identificaties van het hout besproken. Beschrijving van het Paal 8 hout Het stuk hout was gevormd uit een stuk eik met een lengte van 7 meter 80. Een uiteinde van het hout boog naar boven (het gebogen deel had een lengte van onge- veer een meter) terwijl de rest van het stuk hout redelijk 1 Door tekort aan werkruimte om de basislijn op te stellen, is het mogelijk dat de afmetingen van de tekening een kleine afwij- king vertonen ten opzichte van de werkelijkheid. 2 Een Z-vormige las is een verbinding tussen twee stukken scheepshout, De las bestaat uit drie vlakken en heeft een Z- vorm. 8 Historische Vereniging Texel Nummer 115, juni 2015

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 10