Geluk Het zoeken naar interessante voorwerpen op het strand en op de akkers van Texel is een aangenaam tijdverdrijf en levert regelma tig leuke vondsten op, maar dit geldt niet voor iedereen. Soms heb je dat: de één heeft altijd pech en een ander heeft keer op keer vreselijk veel geluk. Het is niet eerlijk denk ik dan, maar hoe komt dat toch. Het is niet zo dat als datje overkomt, je er vanuit kan gaan dat veel geluk blijft voortduren, maar zelf vertrouw ik er maar op - blijkbaar is het mij gegund. Over het algemeen ben ik met weinig tevreden en ben ik blij met de meest onooglijke vondsten - mijzelf bewust van het verhaal er achter, maar dan is er opeens weer zo'n moment van "hoe is het mogelijk"... Tegenwoordig zoek ik niet zo vaak meer en meestal niet langer dan een uur of twee. Op een dag - het was al wat later in de middag - besloot ik toch nog even op pad te gaan, gewoon om buiten te zijn. Op het stuk land waar ik toen ging zoeken had ik nog niet veel gevonden, maar het was een fraaie locatie, dus daar deed ik het voor. Een poosje heen-en-weer ge lopen, want zo doe je dat; baantjes trekken en zorgen dat je zo weinig mogelijk grond overslaat. Enfin, ik had een afspraak dus met een grote boog liep ik na een uur terug naar de auto, ondertussen nog wat met mijn apparaat zwaaiend over een deel van de akker waar ik nog niet was geweest. Een goed signaal maakte mij attent op iets wat half uit de grond stak en ik dus eigenlijk zó had kun nen zien liggen. Het was deze munt: Er zat nog wat aarde aan vastgekoekt, maar verder was de munt vrij schoon en door het gewicht was het duide lijk dat het goud was. Zo doe je dat dus: gewoon niet te diep nadenken en over een willekeurige plaats heenlopen en dan vind je zo iets moois: Deze munt wordt een solidus genoemd. Het is er een uit de tijd van Lodewijk de Vrome, een zoon van Karel de Grote die regeerde van 814-840. De originele munten uit die tijd zijn buitengewoon zeldzaam. Iets vaker (maar nog altijd minder dan 100) komt dit type voor dat in het toenmalige Friese gebied werd geproduceerd. Het rand schrift is verbasterd tot een serie letters en tekens die geen enkele betekenis meer hebben. Vaak werden deze munten als sieraad gedragen, wat ook met dit exemplaar het geval is geweest. Ze worden vooral in noordelijk ge legen gebieden gevonden langs de Noordzeekust: Engeland, Scandinavië en in ons land in Groningen en Friesland. Zoals toen vaker voorkwam, zal dit niet zozeer een be taalmiddel zijn geweest dan wel een 'relatiegeschenk'. Om je te verzekeren van een goede (handels) relatie wer den dit soort geschenken uitgedeeld. Niet aan iedereen natuurlijk - enkel personen met macht en invloed ontvin gen deze cadeautjes. Op de keerzijde is in het midden een kruis zichtbaar want in de Frankische tijd was het Christendom de be langrijkste religie. Door deze vondst wordt dus het belang van Texel in het toenmalige handelscircuit aangetoond. Vooral door de aanwezigheid van veel scherven van geïmporteerd aar dewerk uit die periode op ons eiland kan worden gecon cludeerd dat er hier veel activiteit was en er sprake was van redelijke welvaart. Gezien het feit dat het hier om Nummer 114, maart 2015 Historische Vereniging Texel 7

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 9