de fokkerij uitsluitend gebruik te maken van rammen die ongevoelig waren voor scrapie. De stamboekfokkers gin gen meteen aan de slag om via bloedonderzoek hun hele koppel scrapie-vrij te krijgen. De vermeerderaars deden dit niet, maar gingen (soms schoorvoetend) aan de slag met scrapie-vrije rammen zodat hun koppels geleidelijk aan ook vrij werden van de gevreesde aandoening. Nu, ongeveer 15 jaar later, lijkt het erop dat de scrapie op Texel uitgebannen is. Het praktijkgebouw is begin 2002 grondig verbouwd. De ontvangstruimte is voorzien van een grote balie met daarachter een schap voor de handverkoopartikelen. Er is nu een fraaie uitslaapkamer voor operatiepatiënten en men heeft ook de beschikking over een laboratorium ruimte o.a. voor het verrichten van bloedonderzoek. Alle dierenartsen beschikken over een eigen werkplek met pc en telefoon en er is een gezamenlijke ruimte voor onder ling overleg en koffiepauzes. De zolderverdieping is tot een appartement verbouwd wat op dit moment wordt verhuurd. Binnen de maatschap van dierenartsen kwam opnieuw een wijziging. Per 1 juni 2011 besloot Piet van de Werken te stoppen om van zijn pensioen te gaan genieten. Tegenwoordig zijn Piet en Ien een groot deel van het jaar in Zweden in hun recreatiewoning. Piet is opgevolgd door Maaike Stapper die op 1 december 2010 in dienst kwam. M. Stapper Maaike Stapper (*Rijssen 08-02-1984) studeerde af in 2010. Ze legt zich evenals haar voorganger toe op gezel schapsdieren waarbij het verrichten van echoscopieën haar specialisme is. Maaike is in 2013 getrouwd met de Texelaar Douwe Monsma. Maaike en Douwe wonen met hun dochter Pleuntje aan de Diek in Den Hoorn. A. Bogerman Alexandra Bogerman (^Rotterdam 09-02-1989) is aftom- stig uit Zuid-Beijerland. Ze studeerde af in 2013 en kwam per 1 oktober 2013 DAP Texel versterken om de zwan gere Maaike Stapper te vervangen. Ze woont aan de Kadijksweg op het terrein van Fruithof De Veen. Alexandra is gespecialiseerd in landbouwhuisdieren waarbij ze ook geïnteresseerd is in pluimvee (kippen). Omdat Ton Domhof eind 2014 gestopt is, blijft Alexandra voorlopig in dienst. DAP Texel, verleden, heden en toekomst Het ging met de diergeneeskundige praktijk op Texel zo als bij veel praktijken in Nederland. Tot in de jaren '60 van de vorige eeuw was het een een-persoons praktijk. Daarna groeide de praktijk vrij snel door naar een maatschap met meerdere dierenartsen waarin de laatste 10 jaar vrouwe lijke dierenartsen een steeds belangrijkere rol speelden. Er is wel een verschil met de overkant. Door heel Nederland zijn grote samenwerkingsverbanden ontstaan door het sa menvoegen van meerdere praktijken. Binnen deze conglo meraten vindt een sterk diersoortgerichte specialisatie plaats. Vanwege de eilandsituatie is zoiets voor Texel las tig. De relatief kleine groep dierenartsen in De Woelige Hoek moet alles samen zien op te lossen. Verdergaande specialisatie is wel mogelijk maar tijdens een avond- weekenddienst moet iedereen in ieder geval "eerste hulp" kunnen bieden. Een schaap verlossen, een paard met ko liek behandelen of een wond bij een hond hechten, je moet het allemaal kunnen. Nog wel. Dierenartsen worden op dit moment sterk diersoort-ge richt opgeleid. Een dierenarts voor landbouwhuisdieren heeft straks nauwelijks kennis en vaardigheden op het gebied van gezelschapsdieren en andersom is het al net zo. Zo'n ontwikkeling is bedreigend voor een praktijk als DAP Texel. De toekomst zal leren hoe dit opgelost wordt. Het valt te verwachten dat het aandeel van de landbouw huisdieren in het praktijkwerk eerder zal afnemen dan gelijk blijven. Bij de gezelschapsdieren zal steeds meer vraag komen naar nieuwe ontwikkelingen, ook op Texel met z'n vele toeristen. Een MRI scanapparaat? Dat gaat een keer komen! Ondanks (of misschien wel dankzij) de eilandsituatie heeft de dierenartsenpraktijk altijd kans gezien een goede dienstverlening te waarborgen. Waar mogelijk werden nieuwe mogelijkheden en ontwikkelingen omarmd en altijd werd alles gedaan om de dier-eigena- ren optimaal te helpen. Dat was al zo ten tijde van Jan Willem Roeloffs en Eliza Noordijk die beiden hoog ston den aangeschreven bij hun cliënten. Daarbij gold Noordijk landelijk als hét voorbeeld van een dierenarts die een gebied succesvol vrij had gekregen van tubercu lose en abortus Bang. Er zal een wisseling van de wacht plaatsvinden. Ook Loek van Vliet gaat binnen niet al te lange tijd met pensi oen en daarmee wordt een tijdperk afgesloten. De jongere generatie gaat het overnemen met David Tijssen in eerste instantie als primus inter pares. DAP Texel kan de toe komst met vertrouwen tegemoet zien. Het praktijkge bouw met de vele voorzieningen voldoet aan alle voor waarden om een optimale dienstverlening te waarborgen. Met de kennis en kunde van de dierenartsen zit het ook goed. Alle dierenartsen houden het eigen vakgebied goed bij en beschikken over de noodzakelijke erkenningen. Een dierenartsenbezoeker van het bedrijf Boehringer Ingelheim liet zich eens ontvallen dat hij en z'n collega's van andere firma's altijd met argusogen naar DAP Texel keken. Wat daar gebeurde was maatgevend voor de rest van hun werkgebied. Zodra de Texelse dierenartsen iets toe gingen passen of uit gingen voeren, konden ze de be treffende producten met een gerust hart bij andere prak tijken aanprijzen. Men beschouwde de Texelse praktijk als de top van hun werkgebied. 26 Historische Vereniging Texel Nummer 114, maart 2015

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 28