SV Texel met Ton Domhof. Zo kwam DAP Texel in con tact met Piet. Tijdens zijn studie kwam hij regelmatig naar Texel om mee te lopen in de praktijk. Na het afstu deren in maart 1986 ging Piet aan het werk bij collega Hans Ypenburg in Menaldum en St Annaparochie (Fr.). Het contact met Texel bleef en DAP Texel zocht na de verhuizing naar de Woelige Hoek een collega met boven gemiddelde kennis van zaken van gezelschapsdieren. Piet van de Werken voldeed helemaal aan die voor waarde en hij kende de praktijk al. Dus begon Piet op 1 maart 1990 op Texel en kreeg meteen z'n vuurdoop: het nieuwe aflamseizoen begon. Ine kon aan het werk bij de Texelse Apotheek aan de Weverstraat. Het paar ging wonen in een zomerhuisje naast De Baronie van de familie Gerlsma aan Zuid Haffel. In au gustus van heteelfde jaar betrokken ze een nieuwe wo ning aan de Waalderstraat in Den Burg en wonen daar nog steeds. Piet ging voortvarend aan de slag. Er kwamen een rönt- genapparaat en een VetTest®, een machine waarmee bloedonderzoek kon worden verricht. Eveneens werd er apparatuur aangeschaft voor gasanaestesie bij gezel schapsdieren, waardoor ook langer durende operatieve ingrepen in eigen huis uitgevoerd kunnen worden. Van de Werken maakte protocollen voor standaard ingrepen zoals sterilisaties, verwijdering van mamma tumoren, ca straties enz. Iedereen in de praktijk werkte vervolgens op dezelfde manier om zo de kwaliteit van het werk te verhogen. Hij voerde verder allerlei andere verbeterin gen door en zorgde voor goed onderbouwde kostenbere keningen om de te hanteren tarieven beter te laten aan sluiten bij de werkelijk gemaakte kosten. De vraag naar diergeneeskundige zorg voor gezelschapsdieren nam toe en door de inzet van Piet van de Werken konden cliënten beter worden geholpen dan voorheen. Verbeterde dia gnostiek (röntgen, bloedonderzoek) resulteerde in min der en, indien nodig, meer gerichte doorverwijzingen. Ton Domhof. Piet van de Werken, Loek van Vliet, Jaap Klinkers (foto Texelse Courant 17-01-1991) Klinkers aan de telefoon bij AUV Advies (augustus 1994). Foto AUV. De productie per koe moest stijgen dus waren scherpe selectie en gericht fokbeleid onontbeerlijk. Voor het blij ven bestaan als koeienboer was een behoorlijk melkquo tum en dus een grotere koppel koeien noodzakelijk. En dit vroeg aanpassingen in de gebouwen: meer en betere ligplaatsen, betere huisvesting van het jongvee, apart af- kalfgedeelte, betere melkwintechniek en melkopslag en veelal de aankoop van extra melkquotum. De tijd dat koeien melken "een manier van leven" was, werd verle den tijd. Veel boeren op leeftijd of zonder opvolging ver kochten hun melkrechten. Het aantal dierenartsenvisites in de veehouderij daalde, maar de bezoeken van de vee arts duurden veel langer dan voorheen. De boeren gin gen die werkzaamheden combineren. Kalfjes onthoor- nen, drachtigheidscontroles, diverse preventieve entingen, alles tijdens één visite. De praktijk had een aan tal jaren daarvoor een klauwbekapkar aangeschaft. Klauwen bekappen bij koeien werd zo, vooral als het er meer waren, een stuk minder zwaar. Je moest het niet erg vinden om vieze handen te krijgen; de tijd van Noordijk was voorbij.... Varkens maakten ook deel uit van het patiënten aanbod. Dat waren er aanvankelijk niet veel; een klein aantal boe ren hield wat zeugen en sommigen een koppeltje slacht- varkens. In de jaren '80 liet melkveehouder Anton Wijtten van Rio Grande nabij De Cocksdorp twee grote varkensschuren zetten. In de ene lagen een groot aantal zeugen, in de andere werden de eigen gefokte biggen slachtrijp gemaakt. Wijtten bleef ook melkveehouder. Later verhuisde het bedrijf naar Bland en Berg waar in 2003 een nieuwe stal voor ruim 1200 vleesvarkens ver rees. In de loop van 1992 gaf Klinkers te kennen dat hij op zoek wilde naar ander werk. Hij was begin 40, een goed moment om nog iets anders te gaan doen en te verhui zen. Op 1 januari 1993 trad hij in dienst bij AUV in Cuijk als adviseur van dierenartsenpraktijken bij de afdeling AUV-Advies. In augustus 1993 werd Caninus verkocht DAP Texel omstreeks 1990 Het aantal melkveehouders nam af. Om te kunnen blij ven boeren met melkkoeien was investeren een vereiste. 22 Historische Vereniging Texel Nummer 114, maart 2015

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 24