Diergeneeskunde op Texel vanaf 1933, deel 3 In de voorgaande tweede aflevering van de geschiedenis van de diergeneeskunde op Texel is de ontwikkeling van de Texelse dieren artsenpraktijk tussen 1933 en 1980 beschreven. De verschillende dierenartsen passeerden daarin de revue en het wordt duidelijk dat de veehouderij verandert en daarmee ook het werk van de dierenartsen. Zo wordt de gezelschapsdierenpraktijk steeds belang rijker. Dit deel 3 verhaalt over de jongste geschiedenis van de dierenartsenpraktijk: de enorme reductie van het aantal veehouders, de verschuiving van het werk in de landbouwhuisdieren (rundvee, schapen) naar de gezelschapsdieren (honden, katten, paarden) en de stichting van een modern praktijkgebouw. Daarnaast is er een wisseling van de wacht. Er treedt een nieuwe generatie die renartsen aan en de vrouwelijke dierenartsen doen hun intree. Ook belangrijke ontwikkelingen in de veehouderij komen aan de orde einde tbc controles, geen mond -en klauwzeer entingen meer, zwoegerziektebestrijding en de eradicatie van scrapie bij het schaap.1 L.A.M. van Vliet Per 1 januari 1982 begon Loek (Laurentius Adrianus Maria) van Vliet als assistent- dierenarts bij DAP Texel. Loek (*15-09-1951), was afcomstig uit Leidschendam, be zocht de middelbare school in Voorburg en voltooide zijn studie diergeneeskunde in 1980. Daarna ging hij aan het werk in de dierenartsenpraktijk Oudewater als assis tent van dierenarts Lippe Pool uit Montfoort, die de praktijk van Toon Vink, de schoonvader van Domhof, had overgenomen. Loek trouwde met de uit Groningen afcomstige Gerda Stuut, een fysiotherapeute die al jaren werkzaam is in de fysiotherapiepraktijk van Bernard Wolf op Texel. Loek wilde niet in Oudewater blijven en solliciteerde bij DAP Texel waar hij uit een groot aantal sollicitanten geselecteerd werd. De eerste woning op Texel was een min of meer illegaal verblijf in het voorma lige bedrijfspand van Cor de Wit op het Wezenland in Den Burg. Na verloop van tijd verhuisden ze naar een nieuwbouwwoning in de Noordwester met hun drie kin deren Judith, inmiddels afgestudeerd arts, Steven en Ruben. Loek's boerenafcomst verloochende zich niet. Hij wilde dolgraag buiten wonen en een koppeltje schapen hou den. Toen het oude Agnes (De Veldhof) van Henk Heetveld aan de Kogerweg te koop kwam, was Loek er als de kippen bij. Hij kocht het spul en was er heel blij mee: een woning net buiten Den Burg met een mooi stukje land en een ruime schuur. In 1992 verhuisde de fa milie Van Vliet naar de Kogerweg en woont er nog steeds. Loek houdt er een mooie koppel Texelaars en be- hoort inmiddels tot de Texelse topfokkers. Hij werkt veel samen in de Texelaar-fokkerij met zijn buurman Nico van Heerwaarden. Naast zijn speciale aandacht voor schapen heeft Van Vliet zich binnen DAP Texel toegelegd op de geneeskunde van het paard, een onderdeel van de prak tijk dat steeds belangrijker werd de laatste decennia. Verder was hij altijd de eerste man wanneer er bij Ecomare problemen waren met zeehonden. Tegenwoordig "doet" hij Ecomare samen met David Tijssen. In zijn vrije tijd, wanneer hij niet met z'n schapen bezig is, is Loek nog altijd fanatiek sporter, vroeger voetbal, tri athlon en schaatsen, tegenwoordig fietsen: mountainbike en op de weg. Ruim 32 jaar is Loek alweer praktiserend dierenarts op Texel en volgt daarmee Ton Domhof op de voet. DAP Texel verhuist In het praktijkpand op de hoek Keesomlaan - Haffelderweg werd het een krappe bedoening. Vooral tij dens de spreekuren gezelschapsdieren liep men elkaar voor de voeten. Op maandag en vrijdag kon het heel druk zijn en werden spreekuurpatiënten ook in de opera tiekamer behandeld. Tussendoor kwamen veehouders medicijnen halen en in het voorjaar zat regelmatig een schapenhouder met een mand met lammeren in de wachtkamer, tot grote hilariteit van overkantse huisdier eigenaren. Er werd gewoekerd met ruimte. Diergeneesmiddelen stonden opgeborgen in enkele kasten en lang niet altijd onder de vereiste condities. Er kwam nog een ruimtevre ter bij. De praktijk schafte een computer met printer aan en voortaan werd maandelijks gefactureerd (mét accept giro) in plaats van eens per kwartaal een handgeschreven nota. Deze computer kreeg eveneens een plek in de toch al zo volle behandelkamer. Het werk nam toe. Er werd een begin gemaakt met de bedrijfsbegeleiding van melk veehouderijen aan de hand van het VAMPP computer programma, ontwikkeld door de vakgroep Bedrijfsdiergeneeskunde van de Faculteit in Utrecht. Melkcontrolegegevens, inseminatiedata en afcalfdata werden ingevoerd in het systeem. Daaraan werden de 1 Eradicatie is totale uitroeiing Loek van Vliet en Rens van der Zwaag 18 Historische Vereniging Texel Nummer 114, maart 2015

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 20