mee genomen naar huis, waarna ook zijn vrouw in December 1944 is gekomen. Later werd er tegen ons ge zegd, door anderen op Texel die ook bij de O.T. werkten, dat Van der Velden niet te vertrouwen was en wilden niet zeggen waarom. Ik heb hem niet meer vertrouwd toen er eens een Duitscher bij hem kwam en de groeten moest overbrengen van Chef Bouwer uit Texel, die vol gens de indruk die ik kreeg uit het gesprek den Commandant was van de Duitsche troepen die daar gele gerd waren. Toen ik eens tegen hem zei, dat ze zooveel over hem praten, zei hij laat ze dan bij mij komen en hij toen opgewonden zei wij denken ook niet gelijk, waarna ik tegen hem heb gezegd dat ze mijn huis uit moesten. Paar dagen voor de bevrijding zeiden ze, wij gaan een paar dagen naar Kagie in Rolde, toen heb ik gezegd dat ze daar maar moesten blijven, wat ook gebeurd is, en ik blij was dat ze weg waren, Meer kan ik niet verklaren.' Tegenover de P.O.D. onderzoekers in Dordrecht lieten ook de kunstschilders uit de Pictura-tijd Daniël Muhlhaus en Leo Marchand zich kritisch uit over de op stelling van Ad Blok van der Velden in bezettingstijd. Muhlhaus: 'Ik ben voorts verschillende keeren met Blok van der Velden in debat geweest over de politiek en het ging er dan heet aan toe. Ook in de bezettingsjaren is mij zulks te beurt gevalleren liet hij zich zeer nationaal-socia- listisch uit. Op zijn atelier te Dordrecht ontving hij veel Duitsche militairen, voornamelijk officieren van de Marine en zooals hij mij vertelde waren er ook Feldpredikers bij. Bedoelde militairen kwamen van Texel en kochten schilderijen bij hem. Hij moet veel voor die lui geschilderd hebben, althans veel exemplaren hebben verkocht. Het werk dat hij levert is niet van zoo hoog staande kwaliteit, doch gezien het feit dat de kunsthan delaar Nieuborg, wonende te Dordrecht Voorstraat 168, veel lijstwerk, veel meer dan aan anderen, leverde aan hem, vermoed ik dat hij goed afzetgebied had aan de Duitschers. Dat bedoelde Duitsche militairen bij hem op bezoek kwamen, beschouwde ik ook als een vriendschap tusschen elkaar. Er werd namelijk nogal eens schik ge maakt.' 'Maandag 19 November 1945 heb ik A.D. Blok van der Velden en zijn vrouw weder voor het eerst in een tijd in gebouw Pictura ontmoet. Hij kwam naar mij toe en vroeg mij of ik ook een verklaring had afgelegd bij de P.O.D. te Dordrecht, want hij had vernomen, dat er naar hem was geïnformeerd. Ik heb hem toen gezegd, dat ik naar waar heid een verklaring had afgelegd en dat niet alleen ten nadeele over hem had gesproken, doch ook het goede in hem had verteld. Ik heb hem toen ook gezegd, dat wij hem niet meer in het gebouw als collega terug wilde heb ben en indien zulks toch doorgang zou vinden, ik met mijn andere collega's uit de vereeniging zouden treden. Zijn vrouw die hierbij tegenwoordig was, antwoordde toen, dat er dan wel een stille periode zou volgen in het gebouw Toen ik hem onder meer ook zei, dat hij zoo be vriend was geweest met de Duitschers, zeide hij mij, dat het fatsoenlijke menschen waren en in de bezetting ook op Texel hadden vertoefd. Hierna begon hij wederom over politiek en zei, dat, wanneer er zou worden voortge gaan met de wederopbouw van ons land zooals het thans gaat, over twintig jaren weer 'zooiets' zou komen. Met dit 'zooiets' bedoelde hij vermoedelijk de NSB. Verder had hij het over het 'Amerikanisme' en 'de politiek van de centjes' zooals voor den oorlog en over twintig jaren weer heteelfde als in Mei 1940 zou volgen. Ik heb hem hierop toen geantwoord: 'Dan kan jij met je slechte schil derstukken weer profiteeren van de Duitschers'. Albertus Cornelis Nieuborg, de Dordtse kunsthandelaar die Blok van der Velden de lijsten leverde, relativeerde de rol van Blok: 'Hij was geen schilder van groot formaat doch zooals hij mij wel vertelde kon hij zijn werk goed aan de Duitschers kwijt. Ik voor mij vind het een zielige man, die geen cent te verteeren heeft en door zijn leve ring aan de Duitschers aan wat geld kon komen.' Besluit Ad Blok van der Velden en zijn familie behoren tot de meerderheid van lichte gevallen waarmee het gigantische Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging bevolkt is. Vader Wouter Blok van der Velden werd zijn enthousi aste inzet voor de Nationaal-socialistische Beweging het zwaarst aangerekend. Hij belandde korte tijd in bewa- rings- en verblij&amp Duindorp bij Scheveningen. Zijn straf bestond uit voorwaardelijke internering tot eind 1947, onteetting uit het kiesrecht voor tien jaar en ver beurd verklaring van de inboedel, hoewel het gezin 'ab soluut geen vermogen bezit en door Maatschappelijk hulpbetoon ondersteund moet worden.' Moeder Elisabeth van der Graaf werd veroordeeld tot een boete van 150 gulden, waar ze later tegen in beroep kwam: 'Verdachte staat bekend als NSB-ster en verder niets ongunstigs', aldus de beoordelingsstaat van de P.O.D. Dordrecht. Ook Ad Blok van der Velden kwam met de schrik vrij. 'Verdachte staat niet ongunstig be kend', luidde het eindoordeel, waarop Blok 'onvoorwaar delijk buiten vervolging' werd gesteld. Dit goede nieuws hoorde hij toen hij alweer op Texel was. Blok van der Velden werd in feite 'vrijgesproken'. Het afleggen van publieke verantwoording bleef hem zo bespaard.15 Hij kon verder met waar hij begonnen was: het vastleggen van het Texelse landschap na een ongewild Drents inter mezzo. Blok van der Velden is altijd een uitstekend am- 15 In het juridisch jargon van die tijd was in het geval van Ad Blok van der Velden sprake van een 'sepot 1', anders dan 'sepot 2': schuldig verklaard zonder oplegging van straf. Dit onderscheid was belangrijk: bij grond 1 was de verdachte officieel van alle N.S.B.-smetten vrij verklaard. Deze buiten vervolging stelling hing deels samen met een politieke koerswijziging. Om overvolle kampen te voorkomen en gerechten te ontlasten, werden veel za ken aldus afgedaan door een procureur-fiscaal. Zie Sjoerd Faber en Gretha Donker, Bijzonder gewoon, het Centraal Archief Bijzondere Rechtsplegng 1944-2010 en de 'lichte' gevallen, Zwolle 2010., Nummer 114, maart 2015 Historische Vereniging Texel 15

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 17