Texelse 'spitters' bij Assen. (collectie Historische Vereniging Texel) Zweeloo. Zo zag Blok meer van Drenthe dan de andere Texelaars. In april 1945 ontmoetten Blok van der Velden en zijn vrouw kunstschilder Jan Kagie (jr.).12 Het duurde niet lang of het echtpaar Blok van der Velden logeerde in de witte villa van Kagie aan de Asserstraat 6 in Rolde. Verbannen van hun eiland zaten ze daar in alle rust de laatste oorlogsmaanden uit, terwijl op Texel de opstand van de Georgiërs haar bloedige ontknoping naderde. Een merkwaardige speling van het lot.13 Opsporing verzocht Maanden later, op 17 oktober 1945, stonden de hulp-re chercheurs van de Politieke opsporingsdienst (P.O.D.) af deling Assen Jan Strijker en Harm Sterken op de stoep in Rolde. Blok werd op instigatie van de P.O.D. Dordrecht verdacht van 'vrijwillige arbeid voor den Duitschen Weermacht' Jan Kagie legde toen de volgende verkla ring af: 'Ik heb Blok van der Velden leren kennen doordat ik wel eens bij Meijer aan de Groningerstraat kwam en daar Van der Velden en zijn vrouw ook gehuisvest waren. Op tien april 1945 zijn ze bij ons gekomen met de vraag of ze een paar dagen mochten blijven, wat ik goed vond en nu nog hier zijn. Een paar dagen later kwam Meijer bij mij thuis en er ontstond een gesprek tusschen Meijer en Blok van der Velden, waarna Meijer zei, ze vertellen zooveel van je, ik wil je niet meer in huis hebben, waarna van der Velden zei, ga mee naar het politiebureau te Assen, dan wil ik mij verantwoorden. Een tijd later heeft hij getracht om weer naar Texel te gaan, maar bij gebrek aan een huis is dat niet doorgegaan. Ik heb wel eens met hen over de politiek gesproken en heb toen de indruk gekregen dat hij een slappeling is en geen positief standpunt innam, wat hij volgens mij op elk gebied is. Ik zelf heb ook op politiek gebied nooit iets van hem gehoord, ook van zijn vrouw niet en heb ze ook altijd vertrouwd.'14 Anderhalve week later werd ook winkelier Klaas Meijer van de Groningerstraat nr. 7 gehoord: 'Omstreeks November 1944 is Blok van der Velden bij mij in huis ge komen, dat kwam doordat mijn zoon samen met Van der Velden bij de O.T. werkte en hij is toen door mijn zoon 12 Kagie (ook Jan Kagie jr) was een zoon van schilder Johannes Leonardus Kagie (1885-1960). Hij leerde de eerste beginselen van het schilderen van zijn vader. In 1937 verhuisde hij naar Rolde. Hij kwam in aanraking met de schildrs van het kunste naarscollectief De Ploeg. Samen met een aantal Drentse col lega's, waaronder Reinhardt Dozy, Anton Heyboer en Hein Kraay richtte hij in 1946 kunstkring 'De Drentse schilders' op. Een paar maanden later liet hij per advertentie in de Asser Courant weten dat hij samen met Arie van der Boon, eveneens uit Rolde, het gezelschap alweer had verlaten. In 1948 maakte hij een reis met Heyboer door Frankrijk. Een jaar later vestigde Kagie zich in Amsterdam, waar zijn werk zich in abstracte rich ting ontwikkelde. 13 Zie voor deze beruchte opstand op Texel de boeiende website www.derussenoorlog.nl 14 CABR 109593 14 Historische Vereniging Texel Nummer 114, maart 2015

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 16