embedded artiest het Duitse soldatenleven vast: Auf Posten, Nach dem D^enst, Feierabend in der Kantine, Zur 4, Kriegsweihnacht 1942 en een serie tamelijk realistische te keningen van het wapentuig van 'Batterie Noordwijk'. Het resultaat werd gebundeld en als souvenir voor het Duitse thuisfront aangeprezen met het opschrift: An die- ser gedanklichen Verbinding heraus ist vorlegende Mappe ent standen. Sie sollte bewust kein Fhotoalbum sein. Künstlerhand hat typisches heraus gegriffen undfestgehalten.6 Later verklaarde Blok 'De teekeningen, die U mij daar toont, die heb ik gemaakt in opdracht van den Ort Kommandant van Texel, in het najaar van 1943. Ik moest dit wel doen, daar ik bang was, dat ik anders last zou krij gen door van Texel te worden gezet, of op een of andere plaats te werk worden gesteld. In geheel heb ik dergelijke teekeningen gemaakt. Ik heb er altijd tegen opgezien om dat te doen. Ik voor mij zelf zie hier geen kwaad in'. Het optimisme van de eerste oorlogsjaren sloeg in de loop van 1944 om. In september vluchtte de familie uit Dordrecht, 'zulks omdat ik vreesde vermoord te worden door Dortsche burgers.' Een zus belandde met haar man in Duitsland. Niet veel later werd ook Blok van der Velden gedwongen zijn oorlogsparadijs te verlaten.7 Texel - Assen - Texel Op 11 november 1944 werd afgekondigd dat alle mannen van 17 tot 35 jaar die geen lid waren van de N.S.B. zich bij de Duitse bezetter in Den Burg moesten melden. Alle wegen rondom het dorp werden afgezet. De volgende dag vertrok een eerste groep van 200 personen van de veerhaven in Oudeschild richting Den Helder. Daarvandaan liepen ze over de Afsluitdijk. Later volgden nog 500 mannen. Deze groep ging rechtstreeks met de TESO-veerboot naar Harlingen. Op station Leeuwarden kwamen de twee groepen bij elkaar. De doorgaans rus tige Blok ging plotseling woest te keer en sloeg de glazen toegangspoort kapot. Volgens het dagboek van Dick Lemstra werd de deur van het station ingeslagen: 'actie Blok van der Velden'. In een onverlichte trein met ka potte ruiten volgde een barre tocht met onbekende be stemming. Om 02.30 kwam de menigte aan in Assen.8 Een aantal van hen werd gehuisvest in het voormalig psychiatrisch ziekenhuis Port Natal dat in september 1944 was gevorderd. Vele anderen belanden in de Dr. Visscherschool en vervolgens bij particulieren.9 Zo ook Blok van der Velden. Na enige dagen in de schoollokalen vond hij onderdak in de Groningerstraat 7 boven de groentezaak van Klaas Meijer. Het duurde niet lang of zijn vrouw verliet Texel en trok bij hem in: 'Mijn vrouw is na mijn vertrek uit Texel thuis geweest bij den vogelken ner Binsbergen, Huize De Marel te Texel. In December 1944 is zij al reeds naar mij in Assen gekomen', zo ver klaarde hij later.10 Snel daarna begonnen de werkzaamheden aan de tank grachten rondom Assen. Deze stellingen vormden een schakel in de Westwall, een zeshonderd kilometer lange verdedigingslinie tegen de oprukkende geallieerde le gers. Daarvoor waren 120.000 'weerbare mannen' opge roepen en tewerkgesteld bij Organisation Todt (O.T.). Meerdere dagboeken van Texelaars stippen de aard van de werkzaamheden aan: 'Achter Ballo (8 km van huis) gaan we aan het werk. Op de hei zijn er 1500 man aan het werk, we moeten 200 me ter op 1 dag doen'. 1944/11/22: 'We lopen zobberend door de hei. Steeds re gen'. 1944/11/23: 'Er zijn er 50 van de 84 ziek'. 1944/12/01: 'De burgerij van Assen wast onze kleren. Het vlooienpoeder moest in het stro, maar ze hadden het bij de hals in de kleren gedaan. Een aantal mannen heeft het er behoorlijk benauwd van.'11 Ondertussen werd in de nacht van 5 tot 6 december op Texel de jacht verder geopend op 'staatsgevaarlijken'. Van de 130 mannen kwamen er 42 in een boerderij in Vries, de overige belandden in Port Natal. Blok van der Velden gaf er al snel de brui aan. Na twee weken hield hij het voor gezien: 'Omdat ik zweren en et terblaren op mijn lichaam had gekregen' kreeg hij lichter werk in de binnendienst. Met kerst zat hij thuis. Op een avond ontmoette hij ene Stijkels, een zwarthandelaar die kennis had aan de Oberarts van de O.T.. Naar eigen zeg gen kon hij voor 1000 gulden via Stijkels een afceurings- bewijs kopen. Na onderzoek op 4 januari 1945 had hij een verklaring van het Sanitatswesen Assen op zak. Vanaf dat moment was hij 'nierlijder' en arbeitsunfahig. Zo kocht hij tijd om te tekenen. Na de Groningerstraat had hij even een atelier boven de openbare leeszaal pal naast het hoofdkwartier van de N.S.B. aan de Brink. Hij tekende veel in de buurt van Balloo, maar maakte ook uitstapjes verder de Hondsrug op richting Aalden en 6 Gezien de beperkte openbaarheid van het CABR-archief was het niet mogelijk reproducties van genoemde tekeningen te plaatsen. Daarom is volstaan met overname vn de titelbeschrij vingen 7 Dit verwijst naar de onderhoudende roman van Nico Dros, Oorlogsparadijs, Amsterdam 2012. In zijn verhaal staan de bij zondere oorlogsomstandigheden op Texel centraal. 8 Voor details zie Dick Lemstra, 'De deportatie van ongeveer 700 Texelaars naar Assen in november 1944'in: Texel, Uitgave van de Historische Vereniging Texel 1990 nr. 14, p 8-10. De zoge naamde Texel-Bank op de Brink in Assen herinnert aan deze episode. De bank, onthuld op 22 april 1950, werd door de Texelaars aangeboden als dank voor de genoten hulp en gast vrijheid gedurende de oorlog. 9 Anne Hackebord, Port Natal voce-vera. Ervaringen van een strafgevangene in de oorlogswinter 1944/1945, Dokkum 1992. 10 De natuurfotograaf en vogelkenner Arnold Friedrich (Nol) Binsbergen is vooral bekend van zijn aandeel in het wijdver spreide ornithologische naslagwerk Zien is kennen, 1e druk 1937. 11 Citaten uit Gelein Jansen, Assen 1944, Texelaars tewerkgesteld in Drenthe, ongepubliceerde lesbrief uit 2005 (bibliotheek van het Drents Archief) Nummer 114, maart 2015 Historische Vereniging Texel 13

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2015 | | pagina 15