HAW H pd Hf® All limmbu k reformeerd gezin, dat hun bed afstond. Jan Roeper was zijn "slapie". Zijn broer Jan mocht al op 10 december wegens onmisbaarheid op de boerderij, samen met 38 Texelaars die ook onmisbaar waren verklaard in een be- drijf, weer terugkeren naar Texel. Nan Huisman en andere Texelaars werden naast het spit- ten van tankgrachten ook ingezet voor allerlei werk- zaamheden in het Asserbos. Deze werkzaamheden leken vrij zinloos. Zo werd de hele dag met takken heen en weer gesleept. Er was soms weinig toezicht en zo kon door Nan en Jan Roeper ook brandhout worden verza- meld voor hun kosthuis. De tankgrachten noemde men ook wel spottend de uur en vijf minuten grachten. De Amerikanen, eenmaal voor die gespitte tankgrachten aangekomen, zouden zeker eerst een uur gaan staan la- chen om er vervolgens in vijf minuten overheen te rijden met hun tanks. Na een tijdje werd Nan flink ziek, hij bleek geelzucht te hebben en hoefde zes weken geen werk te verrichten. De verveling sloeg toe en hij besloot al zijn klanten een brief of ansichtkaart te sturen. Op zijn brieven en ansichten vermeldde hij steevast van uw melkboer in ballingschap. De reaches bleven niet lang uit, bijna iedereen stuurde iets terug. Begin april keerde ook Nan met de andere Texelaars terug. In Harlingen was hij gelukkig dat hij de zee weer zag en de wind voelde. Van de ansichten die toen naar hem gestuurd zijn, zijn er nog 38 bewaard gebleven. Soms met alleen de korte ver- melding Tot wederziens, Hartelijk gegroet of Is alles goed?. Met deze minimale tekst voldeed een postzegel van an- derhalve cent. Het zal vast niet minder gemeend zijn. Ook een flink aantal volgeschreven kaarten met de rneest uiteenlopende teksten zaten er tussen, maar nu gefran- keerd met zegels van zeven en een half cent met de af- beelding van Michiel de Ruyter. Deze zegel kon er wel mee door bij de Duitsers, De Ruyter had immers ook te- gen de Engelsen gevochten. De overheersende teneur in de correspondentie is dat zijn klanten hun melkboer, die toch dagelijks aan de deur kwam, erg misten. Keert toch spoedig met deze boot op ons eiland terug, schrijft een klant. De met potlood ge- schreven paarse tekst op de kaart is uitgelopen. Het post- stempel is van 11 december 1944, het regende in die tijd weken onafgebroken, vandaar misschien. Op de voor- kant van de kaart een botter bij Cocksdorp op robben- jacht. De echte bedoeling zal desondanks wel goed be- grepen zijn. Op een andere kaart valt weer te lezen Nn we hoopen je weer spoedig aan de deur te zien met melk, dan is 't tenminste weer goed. Een collega van de zondagsschool schrijft onder andere: wat vond ik het fijn van je, dat je, ook nog in alle tegenslagen, aan mij hebt gedacht en Het is daar in Drenthe zeker ook wel mooi, om te besluiten met Op zondagsschool gaat het ook goed met zingen. We gedenken je ook, met de kinderen in het gebed. Ik zal je moeder de kaart laten zien. Het is 3 december 1944. Hoe bijzonder zal het zijn geweest om zulke mooie kaar ten te krijgen als je, onder deze omstandigheden in Assen verblijft en weer iets hoort van het verre thuisfront. Esther Bdnki en Bas Huisman Bronnen: - Dagboek Nan Huisman 8 november t/m 13 december 1944 - Radio interview met Jan en Nan Huisman voor Radio Texel in 1990 - Ansichtkaarten van Texelaars aan Nan Huisman, collectie van fam. Huisman 353 Den Burg, Texel. N. Horv. Kerk S* Insulo Tekselo. Protestanta Pregejo Nummer 113, december 2014 Historische Vereniging Texel 5

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 7