11 1' Groeten van Texel - Een melkboer in ballingschap Dit jaar is het zeventig jaar geleden dat 800 Texelse jongens en mannen in de leeftijd van zeventien tot vijfendertig jaar in novem- ber 1944 van het eiland werden afgevoerd naar Assen om daar dwangarbeid voor de Duitse bezetter te verrichten. Dat bestond voornamelijk uit het graven van verdedigingswerken. In het Ballo'erveld en in hetAsserbos moesten ze de loopgraven en tank- grachten graven. Een van die jonge mannen was Nan Huisman, als melkboer van zevenentwintig jaar moest hij zijn ouderlijk huis en klantenwijk voor langere tijd alleen laten en dat ging hem aan z'n hart. Hij begon brieven en ansichten te sturen en vergat zijn klanten niet. Van velen kreeg hij de 'groeten van Texel'. Winter 1941-1942. Nan Huisman en Maartje de Bloois, voor het huis van dominee Visser in de Warmoesstraat. Maartje stuurde hem ook een kaart toen hij in Assen was. Dekkersboet aan de Kogerweg, hier verstopten Nan en zijn broer Jan zich in het hooi Nadat bekend werd dat de jonge Texelse mannen zich bij de Duitsers moesten melden, verscholen Nan en zijn broer Jan zich aanvankelijk drie dagen in het hooi in de boet, die vlak bij het ouderlijk huis aan de Kogerweg lag. Uiteindelijk gaven zij zich toch aan. Ze waren bang dat hun ouders bedreigd, opgepakt of misschien wel dood- geschoten zouden worden. De eerste dag en nacht brach- ten zij in de Zeevaartschool (ouwe ULO) in Den Burg door, 's Ochtends vertrokken zij lopend naar Oudeschild en vandaar met de boot naar Harlingen. Van Harlingen werd er weer gelopen naar Leeuwarden en vandaar met een trein naar Groningen. Vanuit Groningen maakte de trein een bocht en ging gelukkig niet naar Duitsland, maar naar Assen. Het was een barre tocht vanaf Texel. De Texelaars werden aanvankelijk in leegstaande scholen ondergebracht. Nan en zijn broer konden gelukkig bij el- kaar blijven. Zij kwamen terecht in de Landbouwschool, de concierge had de kachel flink opgestookt. Het had on- derweg constant geregend en iedereen kon zo zijn kleren drogen. Zij kregen nog een vrije dag, daarna moesten ze aan het werk. Ze werkten elke dag, zelfs op zondag. Vijf weken lang regende het en de concierge stookte maar, elke avond hingen overal kleren te drogen. 's Avonds werd er gekaart en er was iedere avond een dagafsluiting waarbij uit de bijbel werd gelezen, meestal onder leiding van een dominee. Soms was er een kerkdienst, waar men ook Assenaren ontmoette. De contacten waren hartelijk. Af en toe kwam er post vanaf Texel en ook mochten pak- ketjes, met onder andere kleding, ontvangen worden. Nan krijgt, zo schrijft hij "langzamerhand een hele garde- robe" Zo nu en dan werden ook brieven meegenomen naar Texel. Op 5 december werd een feestelijke Sinterklaasavond ge- organiseerd. Er was speculaas en punch. Om aan specu- laas te komen hadden de mannen anderhalf ons boter en evenveel suiker ingeleverd van hun rantsoen. Dat le- verde weer anderhalf ons speculaas op. Er werd gezon- gen, op een mondorgel gespeeld en een beetje gedanst. De gebroeders Schrama zongen mooie verzen en een pot pourri. Joost klom op een tafel en danste een stepdans, de Sint maande tot orde. Zelfs de Lagerfiihrer ,"Ouwe Sum", deed mee. Hij werd op de schouders gedragen en uit voile borst werd gezongen: "Ouwe Sum gaat nooit verloren", gelukkig had hij niet door dat hij in de maling werd genomen. Het feest was compleet, de mannen ge- noten nog lang na. 's Middags kreeg men altijd een warme maaltijd van ma- tige kwaliteit. Het was genoeg, maar wel eentonig: aard- appelen met rode of witte kool of bieten. Soms erwten- soep. Brood, melk en boter kochten ze vaak zelf. Spoedig verhuisden ze naar het leegstaande psychiatri- sche ziekenhuis Port Natal, dat door de Duitsers als straf- kamp gebruikt werd. De Texelaars werden op de zolder ondergebracht. Het lekkende dak, vlooien en luizen in het stro waar ze op sliepen, slecht voedsel. Dit is slechts een kleine opsomming van het ongemak dat hen daar overkwam. De Assenaren waren gastvrij en namen vele Texelaars in de kost. Nan werd ondergebracht bij een ge- Historische Vereniging Texel Nummer 113, december 2014 4

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 6