11 Een vreemde Sinterklaasdag en een winter om nooit te vergeten December 1944. De oorlog Hep op een eind, Hitler was aan het verliezen, maar de toestand werd al grimmiger. Het was bijna Sinterklaas en de hongerwinter stond voor de deur. In de nacht van 4 op 5 december werd er met een ge- weerkolf op onze deur gebonsd. "Aufmachen! Aufmachen!" Mijn vader was 42, boven de leeftijd voor tewerkstelling in Drenthe, dus hij ging naar de deur. Ik was wakker ge- worden door de herrie. Halverwege de trap stond ik en mijn ouders stonden in de hal met twee Duitse soldaten met het geweer in de aanslag. De ene was vrij oud, de an- dere erg jong, hooguit 17 en ze moesten mijn vader mee- nemen! Ze verloren hem geen moment uit het oog en gingen mee de diepe halkast in, toen hij z'n schoenen daar ging pakken. Toen het emotionele afscheid. Mijn ouders dachten (ver- telden ze later) dat ze elkaar nooit meer terug zouden zien. Vader ging nog naar boven om afscheid te nemen van mijn zusjes Bep en Fien en baby Jan. Bep weet dit nog goed, maar Fien sliep waarschijnlijk, ze herinnert zich niets hiervan. Vader en ook Dirk Pool, de melkboer, werden meegeno- men en opgesloten in een bunkercel tegenover de "Ruige Hoek" aan de Rommelpot. Ze dachten dat hun laatste uur had geslagen. 's Morgens werden ze lopend door de Hemmer naar Den Burg gebracht. Vader vertelde later hoe beangstigend het was, die twee geweren constant op hen gericht. "Ze schieten ons zo meteen dood en gooien ons in de diepe sloot naast de weg", dachten ze. Ze kwamen terecht in het Weeshuis in de Parkstraat dat vol zat met zogenaamde "staatsgevaarlijken", veelal be- kende Texeaars, onder andere ds. Visser, meester Riteco, Swama, Van Ingen Schenau, IJska, dr. Vellinga. In eerste instantie was dat voor vader en Pool een opluchting, ze waren niet de enigen en ze hoorden dat ze, net als de jon- gere Texelaars, tewerk gesteld werden in Drenthe. De bakkerswinkel en bakkerij van J. A. Dros in Den Hoorn Intussen was het bij ons thuis de ochtend van 5 decem ber. In de bakkerij stond een hele rij door Hoornders in- geleverde ingredienten voor koek en speculaas. Toen als snel bekend werd dat bakker Dros opgepakt was, kwa men sommigen meteen de spullen terughalen: "Ik moet me suker en butter trug!" Dat heeft mijn moeder veel verdriet gedaan, want het getuigde niet van veel meege- voel. Toen kwam er bericht dat iemand van de familie naar het Weeshuis moest komen met brood en drinken voor on- derweg en kleding en schoeisel. Ik ben samen met Aag Pool lopend met een vrachtje en een brief van moeder naar Den Burg gegaan. Het Weeshuis zat vol mannen met koffers en andere bagage. Daar nam ik afscheid van vader. Het was een vreemde Sinterklaasdag. De brieven Van m'n vader zijn alle brieven uit Leeuwarden, Assen en Vries bewaard gebleven, maar't is jammer dat er van m'n moeder maar enkele over zijn. Vader schrijft over de dagelijkse beslommeringen, het eten, de pakjes en het georganiseer rond brieven en pak- jes, zijn kostadressen en de kontakten met en gezondheid van andere Texelaars en natuurlijk over de nattigheid en de kou. Hij had geen gevoel meer in zijn vingers en vroeg in december in iedere brief aan moeder om wan- ten. Maar de postbezorging liep niet optimaal, sommige brieven bereikten ons zeer vertraagd of helemaal niet. Ook de post vanaf Texel naar Assen/Vries deed er soms lang over: een brief van 6 december arriveerde begin ja- nuari 1945. Omdat melkboer Dirk Pool ziek werd, mocht vader diens wanten lenen en later de reserve-handschoe- nen van Jac. Bruin. En gelukkig, vlak voor de jaarwisse- ling arriveerde het langverwachte pakje met de wollen wanten. En na het vocht kwam die strenge winter, met sneeuwduinen. Ontroerend is de bezorgdheid over mijn moeder en de kinderen. "Houd moed en geloof op betere tijden, ik doe het ook." Ook de betrokkenheid bij zijn kostgezinnen was groot, zo vroeg hij m'n moeder om wol te sturen, "koop er desnoods twee voor 10 gulden per knot, want onze kostbaas kan kippen krijgen voor wol". Jaap Schoorl maakte in december 1944 en januari 1945 drie tochten van Texel naar Assen met z'n trekkertje van 17 pk en twee aanhangers vol pakketten met levensmiddelen en kleding voor de Texelaars. De mannen keken uit naar Schoorl als een kind naar Sinterklaas; als hij kwam was het feest! En regelmatig schrijft hij iets humoristisch, bij- voorbeeld over de Organisatie Todt, waarbij de Texelaars te werk zijn gesteld. Historische Vereniging Texel Nummer 113, december 2014

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 4