K men. Besmette dieren werden afgevoerd voor de slacht. Er waren echter ook koppels met hele hoge besmettings- percentages en daarvoor was dit geen optie omdat men dan niets over hield. In deze koppels haalde men de 1am- meren meteen na de geboorte weg bij de ooien om ze vervolgens met de fles (met koeienbiest en later kunst- melk) groot te brengen. Deze lammeren mochten abso- luut geen contact hebben met de moederschapen en ze- ker geen (besmette) schapenbiest of melk binnen krijgen. Dit alles betekende zowel voor boer als dieren veel stress. Vlak voor de lammerperiode van 1979 kwam er veel vraag naar zwoegerziekte onderzoeken van koppels stamboekschapen. Dat ging om honderden dieren. Er werd getracht zoveel mogelijk aan die vraag te voldoen. Dit leidde tot spanningen in de praktijk. Dierenarts Beekman meldde zich in het voorjaar van 1979 ziek en de persoonlijke verhoudingen kwamen verder onder druk te staan. Eind maart 1979 besloten Den Houter en Klinkers alle ac- tiviteiten te verplaatsen naar de praktijklocatie in Den Burg. Daar werd snel een voorziening gemaakt om scha- pen te kunnen verlossen en te opereren en vanaf dat mo ment lag het centrum van DAP Texel in Den Burg. Het werd een bijzonder druk voorjaar en zomer voor Den Houter en Klinkers. Met z'n tweeen deden ze de hele praktijk en dat viel niet mee. Beekman's inzetbaar- heid bleef een onzekere factor en er werd uitgekeken naar assistentie. Op 1 oktober 1979 kwam Ton Domhof de gelederen versterken. A.B.F. Domhof Ton (Antonius Bernardus Franciscus) Domhof ("'Arnhem 03-12-1949 - afkomstig uit Arnhem, is een jaargenoot van Jaap Klinkers. Beiden begonnen tegelijk aan hun stu- die in Utrecht in 1968. Ze voetbalden samen voor de DSK (Diergeneeskundige Studenten Kring) in het veterinaire voetbalelftal en later in het 6e team van de Utrechtse amateurclub Hercules. Ton ging na zijn afstuderen aan de slag in de praktijk van dierenarts Toon Vink in Oudewater (Z-H), waar Jaap Klinkers ook enige maanden werkte. Een moeilijke paro- chie waar meerdere veeverloskundigen actief waren die een zware concurrentie vormden voor de dierenartsen. Ton had het er redelijk naar zijn zin en kreeg een relatie met Heleen, een van de dochters van Vink. Toch zag hij z'n toekomst niet in Oudewater. Toen Klinkers hem be- naderde om DAP Texel te komen versterken had hij niet veel tijd nodig. Zeker toen Heleen aangaf wel mee te wil- len, was de beslissing snel genomen. Ton Domhof begon zoals vermeld op 1 oktober 1979 op Texel en ging met Heleen wonen in de stolp die aan het begin van dit artikel (bij J.W Roeloffs) al is genoemd. Dat was "Het Plaassie van Piet Hin" aan de Schilderweg van makelaar A.J. Brandsen, daarvoor eigendom van Jan en Duut Witte. Zoals eerder vermeld is tegenwoordig Frits Langeveld eigenaar en bewoner van het pand. De buren van Ton en Heleen waren Jan en Duut, die naast hen in een nieuwe bungalow woonden. Cees, de oudste zoon van Ton en Heleen werd hier geboren. De familie Domhof kocht vervolgens een huis aan de Polderweg in De Waal naast Lou Witte de smid. Daarna werden er nog twee zoons geboren, Dirk en Bart. Dirk Domhof is eigen aar van het taxibedrijf "Taxi Dirk" op Texel. Het huwelijk van Ton en Heleen strandde. Ton woont nog steeds in het huis aan de Polderweg, inmiddels al weer jaren met zijn huidige partner Karin Gaasbeek. Naast een gedreven dierenarts is Domhof jarenlang en- thousiast lid geweest van kleindiervereniging Kotex (Konijnenfokvereeniging Oosterend Texel). Hij fokte de kippenrassen Brama en Cochin en later de New Hampshire. Ook is hij een echte sportman: fanatiek race- fietser en een snelle, veel scorende voetballer. Er is op Texel geen dierenarts geweest die daar zo lang praktijk heeft gedaan als Ton: tot nu toe (medio 2014) 35 jaar! Loek van Vliet zit hem echter dicht op de hielen met z'n 32 jaar... Hercules 6, staand 4e van links Ton Domhof, zittend 2e van rechts Jaap Klinkers. Foto Jaap Klinkers. Eliza Noordijk heeft 37 jaar op Texel gewerkt. Die was echter vanaf 1940 uitsluitend actief in zijn ambtelijke functie als hoofd van de Veterinair Hygienische Dienst Texel en deed toen geen praktijk meer. Ton heeft zich in de Texelse praktijk ontwikkeld als de rundveespecialist bij uitstek met veel kennis van zaken op het gebied van voeding en melkproductie en heeft hiermee veel betekend voor de melkveehouders op Texel. Ook het andere praktijkwerk heeft hij altijd met veel ple- zier gedaan schapen, gezelschapsdieren, paarden en na- tuurlijk af en toe zijn eigen hobbydieren, pluimvee. 30 Historische Vereniging Texel Nummer 113, december 2014

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 32