Boon, de metselaar. Boon was overleden en zijn weduwe woonde met een nieuwe relatie in Enkhuizen. Zij pro- beerde haar huis in Den Burg aan te houden als tweede woning en de gemeente Texel ging daar niet mee akkoord. Het pand diende permanent bewoond te worden en de fa- milie Klinkers werd huurder van een huis met een kolen- kachel, zonder warm water en met een beerput achter het huis. Het dak lekte op minimaal 5 plaatsen. Je moet ergens beginnen.. In September 1977 verhuisde men naar Bernhardlaan 142 (tegenwoordig Buytengors). Omstreeks dezelfde tijd trad Jaap Klinkers toe tot de "maatschap DAP Texel" en die kende vanaf dat moment opnieuw drie maatschapsleden. De familie Klinkers kreeg op Texel drie kinderen, Tieme, Hilde en Allard. Hoe het verder ging met DAP Texel Het centrum van de praktijk was Bomendiek 1 in De Waal. Vanaf 08.00 uur iedere dag telefonisch spreekuur voor de veehouders (tot 09.00 uur) om visites aan te vra- gen, medicijnen te bestellen of problemen te bespreken. Daarna koffie, werk verdelen en op pad. Voor het visites rijden deed men iedere ochtend enkele operaties bij ge- zelschapsdieren. Meestal simpele ingrepen: sterilisaties en castraties bij katten en honden, gebitssaneringen, oren spoelen enz. Hubertine Timmer was de dierenartsassis- tente en multifunctioneel. Telefoon opnemen, boeren die aan de deur kwamen van medicijnen voorzien, eigenaren van gezelschapsdieren met een afspraak voor een opera- tie ontvangen, operatiepatienten scheren en klaarleggen, assisteren tijdens de operaties, de rommel na afloop op- ruimen en daarna alles schoonmaken. Ondertussen voor- zag ze de heren dierenartsen van allerlei informatie uit het Texelse roddelcircuit want Hubertine was overal van op de hoogte. In de maanden maart en april was alles schaap wat de klok sloeg: schapenverlossingen, keizerssneden, prolap- sen, lammetjes met gewrichtsontsteking. Om zo efficient mogelijk te kunnen werken was besloten alle keizersne- den bij schapen uit te voeren in een speciale operatie- ruimte in de praktijk aan de Bomendiek. Die Bomendiek stond in maart en april vaak vol met aanhangertjes met daarin een blatend schaap. De voormalige tandartsenpraktijk kon eenvoudig inge- richt worden als dierenartsenpraktijk en in het najaar van 1978 begon men met spreekuren voor gezelschapsdieren in Den Burg. Een aantal spreekuren in De Waal bleef ge- handhaafd. In tegenstelling tot veel praktijken aan de overkant vormde voor DAP Texel de diergeneesmiddelenverkoop slechts een beperkt deel van de totale omzet. Het was een echte handelingen praktijk. Veel verlossingen bij zowel koeien als schapen, diagnostisch werk bij zieke dieren, kalfjes onthoornen, koeien onthoornen bij in gebruik name van een nieuwe ligboxenstal, controle op drachtig- heid, klauwen bekappen enz. Behoorlijk gevarieerd werk met regelmatig fysiek zware klussen. Iedere dag was er een inloopspreekuur voor gezelschaps dieren. En daarvoor was de locatie in De Waal niet ide- aal. De meeste clienten kwamen uit Den Burg en moesten dus altijd vervoer regelen om naar de dierenarts te kun nen. Vanwege de toenemende vraag naar deze dienstver- lening verruilde Leen den Houter Texla voor het pand Caninus van tandarts Koos Rijkaart op de hoek van de Keesomlaan en de Haffelderweg in Den Burg. "Moet ik dan an De Burrug op ut Groentje weze?", vroeg een van de eerste klanten die in Den Burg het spreekuur wilde bezoeken. Bij navraag bleek dat de Texelaars dit stukje van Den Burg vroeger't Groentje noemden. Zo'n twee maanden voor de lammerperiode lieten veel schapenhouders hun dieren enten tegen 't bloed", een dodelijke ziekte bij snel groeiende lammeren in voorjaar en zomer. Ook waren er bedrijven die hun schapen lieten enten tegen ecthyma, in de volksmond "zere bekjes", een virus wat zweren aan lammersnuitjes veroorzaakte waar- Jaap Klinkers bereidt een keizersnede voor bij een koe van de gebroeders Zoetelief van het Walenburgerhuis 28 Historische Vereniging Texel Nummer 113, december 2014

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 30