gelegd "hoe het dan wel was.De bijnaam voor Wensvoort onder studenten was "Piet Patholoog". In 1964 werd Jan Beekman de volgende assistent-dieren- arts. Veehouders lieten blijken dat ze de voortdurende wisseling van de wacht, ieder jaar weer een andere assis- tent, zat begonnen te worden. Toen ook Arie Rutten ver- trok, nam de druk op De Boer toe om iemand voor lan- gere tijd aan te stellen. Rutten was erg gezien, afkomstig van Texel, en zijn vertrek werd door velen betreurd. Jan en Marianne Beekman gingen met hun dochter Annemarie in het huis aan De Zes in Den Burg wonen en de praktijk werd gedaan vanuit Texla. Zoals in die tijd gebruikelijk was, kon een nieuwe collega zich inkopen in de praktijk na een assistentschap van een jaar. Wel op voorwaarde dat de samenwerking in dat jaar naar beider tevredenheid was verlopen. De Boer en Beekman associ- eerden na een jaar en daarna ging het al snel mis. De Boer was vanaf 1951 de enige geweest die de beslis- singen nam, al dan niet gesouffleerd door zijn vrouw Tiny. En nu moest hij die verantwoordelijkheid delen met een jonge collega die nog maar kort, net een jaar, was afgestudeerd. Dat viel niet mee. Daar kwam bij dat Jan Beekman niet de gemakkelijkste persoon was. Na korte tijd liep de samenwerking spaak en werd de associatie ontbonden. De praktijk werd om- streeks 1966 in tweeen gedeeld. Beekman kreeg het noordoostelijke deel, van Oudeschild omhoog naar Oosterend en De Cocksdorp en Henk de Boer het "oude land": het zuidwestelijke deel, Den Burg, richting Oudeschild, Den Hoorn, De Koog. Op de "dissociatie- kaart" van Texel die De Boer en Beekman maakten, staat de praktijkgrens ingetekend met aan de 2 uiteinden van die lijn beider handtekeningen. Het deel van De Boer telde 180 bedrijven (runderen en schapen) met in totaal 4000 stuks rundvee. In Beekman's deel 175 bedrijven en 5000 stuks rundvee. Er werd nauwelijks samengewerkt, beiden deden dienst voor hun eigen praktijkdeel. Voor Henk de Boer was de lol er al snel af. Hij ging op zoek naar een andere werk- kring en vond deze in Ommen. In 1969 werd hij daar hoofd van de vleeskeuringsdienst. Zijn praktijkdeel met Texla verkocht hij per 15 juni 1969 aan Leen den Houter. De Boer ging in 1982 met pensioen, bleef in Lemele wo nen en overleed daar op 3 September 1995, na een ziekte- periode van een jaar. Leen den Houter had, voordat hij de praktijk van De Boer overnam, met Beekman afspraken gemaakt over sa menwerking. Het met elkaar eens worden over een rege- ling voor de avond- en weekenddiensten en vakantie- waarnemingen was voor Den Houter een absolute voorwaarde om de praktijk over te nemen. J. Beekman Jan Beekman (*24-03-1934 - kwam uit Gouda waar zijn vader verbonden was aan het plaatselijke politiecorps. Hij voltooide zijn studie in 1964 en was toen al getrouwd met Marianne van Rossum (*19-05-1939 -), dochter van een industrieel uit Papendrecht (Van Rossum Motoren). Na zijn afstuderen werd Beekman assistent dierenarts bij Henk de Boer als opvolger van Arie Rutten. Het gezin be- trok de "bedrijfswoning" aan De Zes 2B. De periode tus- sen 1964 en 1969 is hiervoor al beschreven. Na de splitsing van de praktijk in 1966 moest Beekman zorgen voor een eigen praktijkonderkomen met wachtka- mer, behandelkamer en apotheek. De familie was toen al verhuisd naar De Waal waar Beekman van Marinus en Aafje Keijser de stolpboerderij "De Lange Weele" aan de Bomendiek 1 in De Waal had gekocht. Aan de straatzijde werd het pand verbouwd tot praktijk met een operatie- kamer voor het verrichten van keizersneden bij schapen. De rest van het pand werd woonhuis. Het gezin Beekman kreeg in De Waal nog drie kinderen, Jan Willem, Matthijs en Hanna. Vanuit De Waal werd voortaan praktijk gedaan. De Boer en later Den Houter bleven vanuit Texla werken. Na het vertrek van De Boer werd Jan Beekman waarnemend hoofd van de Veterinair Hygienische Dienst Texel tot in 1971 de Texelse vleeskeuringsdienst fuseerde met die van Den Helder. Beekman was ook hoofd van de Cooperatieve vereniging voor KI. Twee keer per week ging hij's ochtends naar het KI station aan de Zuid Haffel om het die ochtend gewonnen verse sperma mi- croscopisch te controleren. Verder was hij de "lijfarts" van de KI stieren. Jan Beekman met kleinkind in 2004 (foto Jan Beekman) L.F. den Houter Leendert Frans den Houter (*Utrecht 18-04-1940 -) nam per 15 juni 1969 het praktijkdeel van Henk de Boer met Texla over. Hij was afkomstig uit Utrecht (Zuilen) waar zijn vader fabrikant van zoetwaren en suikerwerken was. Voor hij naar Texel kwam werkte hij een tijdlang op de Faculteit voor Diergeneeskunde in Utrecht bij de afdeling Verloskunde en hield zich daar vooral bezig met de vruchtbaarheid van het paard. Ook was hij enige tijd keuringsdierenarts bij de vleeskeuringsdienst Olst-Wijhe. Zijn verloofde Tonny van der Vring was eveneens die renarts en had een eigen gezelschapsdierenpraktijk in Nummer 113, december 2014 Historische Vereniging Texel 25

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 27