**ifk ]P Jan Herweijer, Jan Koolhof en Jan van Tunen naast het Kl gebouw ministratie. Ook het kantoor van de bedrijfsvoorlichting werd hier ondergebracht. H. de Boer De opvolger van Frits Swart werd Henk de Boer (*Elburg 14-09-1923 -1 Lemele 03-09-1995). Henk volgde de mid- delbare school in Zeist en deed in 1942 eindexamen. Als onderduiker kwam hij in Friesland terecht waar hij die- renarts Groenewold uit Bolsward leerde kennen en en- thousiast werd voor diens beroep. Na de oorlog werd be- gonnen met de studie diergeneeskunde die in 1951 werd afgerond. In dat jaar trouwde hij met Tiny van Donselaar die zijn steun, toeverlaat en "waakhond" in de praktijk zou worden. Ze kregen 4 kinderen, waarvan de jongste dochter, Elselien, later dierenarts werd. De Boer was een rijzige statige man, die onder alle omstandigheden heer bleef. Wanneer hij op een boerderij verscheen gaf hij de veehouder altijd een hand en bij vertrek ook. De Boer deed aanvankelijk praktijk vanuit het pand Waalderstraat 20 dat hij van z'n voorganger Swart had overgenomen. Hier ontving TC verslaggever Harry de Graaf z'n eerste lessen omtrent de voortplanting van zoogdieren. Zie hiervoor het hilarische verhaal "Muizen" in de onovertroffen bundel "De besten gaan eerst". In 1953 verhuisde de familie de Boer naar de mooie witte villa Texla aan de Kogerweg. *Texla een huis met een verhaal. Texla was een ontwerp van architect N.Schermer en werd in 1937 gebouwd voor de familie Drijver. Het pand werd in de oorlog gevorderd door de Wehrmacht en fungeerde toen als een soort "casino" voor Duitse officieren. Naast Texla werd een grote bunker gebouwd voor de "Ortskommandantur"Na de oorlog was het huis to- taal uitgewoond. De familie Drijver keerde terug naar Texla en bleef er tot 1953 wonen waarna men het pand verkocht aan die renarts Henk de Boer. De Boer en zijn gezin bleven tot hun vertrek van Texel in 1969 op Texla wonen. Daarna nam Leen den Houter de praktijk met Texla over. Den Houter verkocht het pand in 1978 aan tandarts Kars van Karsen, die er nog steeds woont. De Boer ging praktijk doen vanuit Texla en beschikte daar over een kleine spreekkamer annex apotheek. Hier behandelde hij gezelschapsdieren tijdens inloopspreek- uren, 2 a 3 keer per week. Dit onderdeel van de dierge neeskunde werd steeds belangrijker en het kon dan ook behoorlijk druk zijn, vooral's zomers. De clienten zaten vaak op de trap te wachten tot ze aan de beurt waren. Henk de Boer heeft de praktijk een tiental jaren helemaal alleen gedaan. Het was een periode waarin veel boeren nog een gemengd bedrijf hadden met melkkoeien, scha- pen, soms een paar varkens en vaak akkerbouw en bloembollen. Het verloswerk vormde een belangrijk deel van de werkzaamheden en begin jaren '60 deed de kei- zersnede bij het rundvee z'n intrede. Veehouders gingen hun bedrijven opschalen, de eerste ligboxenstallen ver- schenen en het werk nam toe. De Boer kon het allemaal niet meer alleen en trok, aanvankelijk alleen voor de drukke voorjaarsperiode, een assistent-dierenarts aan. Ook voor de zomervakanties werden assistenten ingezet. De assistenten waren niet altijd berekend voor hun taak. Zo was De Boer een keer met vakantie in Putten op de Veluwe. Zijn plaatsvervanger werd op een nacht naar een koeienverlossing geroepen. Zware klus, dood kalf wat er "uitgezaagd" moest worden, een zogenaamde foetoto- mie. De waarnemer kreeg het niet voor elkaar. Geen er- varing, moeilijk werk. De volgende ochtend werd Henk de Boer gebeld die vanuit Putten naar Texel afreisde om de klus te klaren. De laatste jaren van zijn praktijkperiode werkte hij met vaste assistent-dierenartsen. Collega's die langere tijd op Texel werkten waren Jaap Dorresteijn, leg Bertels en Arie Rutten. Arie Rutten was een Texelaar, broer van Jan en Piet Rutten uit de Eendrachtpolder. Henk de Boer kocht voor Rutten een huis aan De Zes in Den Burg. Na een jaar vertrok Rutten en vestigde zich in Albergen (Overijssel). Naast practicus was Henk de Boer waarnemend hoofd van de Veterinair Hygienische Dienst Texel, adviseur van de KI vereniging, adviseur van de veeverzekering en was hij betrokken bij het landbouwonderwijs. Ook is hij een tijdlang president kerkvoogd van de N.H. kerk in Den Burg geweest. In die functie was hij verantwoorde- lijk voor een grote restauratie van de kerk in het centrum van Den Burg. In de praktijkperiode van De Boer werd er op Texel on- derzoek gedaan door zijn collega P. (Piet) Wensvoort naar maag-darmstrongylose (maag-darmwormbesmet- tingen) op de Texelse schapenbedrijven. Wensvoort woonde in De Koog en was voor zijn onderzoek op Texel gedetacheerd door TNO. In 1961 promoveerde hij op dit onderwerp en werd later benoemd tot hoogleraar Veterinaire Pathologie. Veterinaire studenten herinneren zich Wensvoort aan de volgende woorden tijdens zijn colleges, wanneer een stu dent zijn vraag weer eens verkeerd beantwoordde "zo is het niet, hoe is het dan wel?" En vervolgens werd uit- 24 Historische Vereniging Texel Nummer 113, december 2014

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 26