Geiten in de grote stolp achter het huis was veel ruimte. Mijn vader was een echte geiten liefhebber (z'n hele le- ven gebleven) dus timmerde hij er hokken voor z'n gei ten KIomdat er zoveel ruimte was, kwam daar ook het la- boratorium van het door Swart sr. opgerichte KI station. De KI had twee inseminatoren in dienst, Van Leeuwen en Bos. Vogels vader had ook erg veel belangstelling voor vo- gels en daarvoor zat hij op Texel helemaal goed. verwaarloosd en veel werk werd door de verloskundigen gedaan. De familie Swart leerde dierenarts Noordijk goed ken- nen. Een zeer gedistingeerde heer, die in die tijd keu- ringsdierenarts was. Het beviel het gezin prima op Texel. Men vond het er (vooral's winters) erg gezellig met o.a. veel toneeluitvoeringen en geen toeristen. De praktijk liep zeer voorspoedig en de veeverloskundigen raakten steeds meer uit beeld bij de boeren. Toch reageerde Frits Swart op een advertentie in het Tijdschrift voor Diergeneeskunde waarin dierenartsen voor Nieuw Zeeland werden gevraagd. Het avontuur lokte kennelijk. In juli 1951 vertrok het gezin per boot uit Nederland om via Curasao, Panama en Tahiti een maand later in Wellington aan te komen. Het werd geen succes. Frits Swart had geen idee wat hem te wachten stond Het was er erg primitief, vooral in het gebied waar de familie terecht kwam. De kinderen Swart beviel het er prima maar vader Swart helemaal niet. Dus werd er in juli 1952 afgereisd. Men ging terug, met de boot richting Engeland en daarna naar Nederland. In Nederland was de Texelse praktijk niet meer be- schikbaar. Die was verkocht aan dierenarts Henk de Boer. Frits Swart kocht de praktijk van dierenarts Nieuwenhuizen in Dirksland op Goeree Overflakkee. Een akkerbouwstreek met veel werkpaarden en vleesvee. In februari 1953 kwam de wa- tersnoodramp. Flakkee over- stroomde. Heel veel paarden en runderen verdronken. En daarna werd het helemaal an- ders de boeren schaften geen paarden meer aan maar trac- toren. Ook het vee kwam niet meer terug. Frits Swart omstreeks 1960 (Foto Henk Swart) Frits Swart werd vervolgens wetenschappelijk medewer- ker bij De Schothorst, waar hij veel publiceerde, onder andere over geiten. Frits Swart overleed in 1991, 81 jaar oud. Henk Swart vertelde dat zijn vader F.W.J.Swart om streeks 1950 (mede) aan de wieg heeft gestaan van de Texelse KI. Het KI laboratorium was in het begin onder- gebracht in de stolp bij de woning van Swart aan de Waalderstraat 20 in Den Burg. De stieren stonden elders. In het Boerderijenboek van Cor Reij c.s. staat vermeld dat er in 1953 4 KI stieren gestald stonden op de boerderij van C.H. (Comelis Hertje) Roeper op de boerderij Dorpszicht aan de Spangerweg nabij De Waal. Het van- gen van sperma gebeurde op deze locatie. Het microsco- pisch onderzoek van het zaad vond aanvankelijk plaats ten huize van dierenarts Swart en later in het laborato rium van de noodslachtplaats. In de ruilverkavelingstijd kocht de KI vereniging het pand "De Kluis" met 1 hec tare land aan de Zuid Haffel van J.G.Schraag. Het huis werd gesloopt en er werden 2 woningen en een stal ge- bouwd. Op 22-01-1960 werd het nieuwe KI station met stal en laboratorium in gebruik genomen. De woningen werden betrokken door de gezinnen van de inseminato ren Jan van Tunen en Klaas Modder en de KI stieren ver- huisden van Dorpszicht naar de nieuwe stal. In de jaren '70 brak de glorietijd aan voor de Texelse KI. Het bestuur had twee stieren aangekocht die bovengemiddelde pres- taties leverden Tonia's Adema 17 en Keimpe 33 van de Beukenhof. De Texelse melkveehouderij profiteerde hier geweldig van. De Texelse melkcontrole vereniging stoomde met haar resultaten op naar de provinciale en landelijke top. Dit bleef niet onopgemerkt. De bestellin- gen voor rietjes sperma van de Texelse topstieren stroom- den binnen. De Texelse KI beleefde een gouden tijd; er werd heel veel geld verdiend zodat de inseminatietarie- ven voor de Texelse veehouders heel laag konden blijven. Af en toe werden er zelfs bestellingen van sperma-rietjes uit de Flevopolder per vliegtuig via "Vlijt" opgehaald! Na een paar jaar was de belangstelling voor Tonia en Keimpe over. Amerikaanse HF stieren gingen de toon zetten en werden al spoedig algemeen gebruikt. De lo- kale KI had z'n tijd gehad. In 1987 fuseerden de Cooperatieve vereniging voor KI en de Vereniging 'Texel' voor Veeverbetering en deze nieuwe combinatie werd per 1 januari 1988 onderdeel van de R.O.N, (rundvee ver- beteringsorganisatie Noord Holland). De naam werd RON afdeling Texel. De stieren verdwenen naar een cen- traal gelegen locatie elders in het land. Het pand aan de Zuid Haffel bleef de Texelse basis voor de KI en haar ad- De meeste informatie over Swart komt van zijn oudste zoon, dierenarts Henk Swart. Paarden mijn vader kocht op enig moment een harddra- ver, die hij voor een Buggy koets spande waarmee hij dan praktijk ging doen als het rustig was. Een Buggy was niet echt geschikt voor een draver, omdat die makkelijk zijn hakken stootte en dan op hoi sloeg. Dat was niet zo erg, want er was weinig verkeer en de wegen waren kaarsrecht. Nummer 113, december 2014 Historische Vereniging Texel 23

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 25