Dc practijk van wijlen Dr. H. Koens is per 20 Aug. 1946 overgenomen door Dierenarts C. Th. LANKAMP. Adres en telefoonnum- mer blijven ongewijzigd ZWAANSTRAAT 10, TELEFOON 73. Op dat moment had hij al andere ambities. Koens was gepromoveerd en studeerde volgens de notities van Van der Vlis medicijnen. Zijn plannen waren niet bekend; wel had hij zijn praktijk te koop gezet, dus dat hij op korte termijn Texel zou hebben verlaten was duidelijk. Na zijn dood zal weduwe Mien Koens wanhopig zijn ge- weest. In ieder geval een van de kinderen, Boelo, werd tijdelijk in een pleeggezin ondergebracht. Hij kwam in huis bij tandarts Tinus ten Hool aan het Schilderend 42. Later in het jaar verhuist Mien Koens met haar kinderen naar Utrecht en het ongeluk blijft het jonge gezin achter- volgen. Op 1 februari 1952 overlijdt Mien Koens, 37 jaar oud. Boelo duikt op 16 november 1957 weer op. Hij komt op Texel wonen bij de familie Ten Hool om in Den Burg naar de ULO te gaan, die hij succesvol afrondt. Boelo trouwt in 1966 en wordt beroepswielrenner. Jur Noordijk mocht als jonge jongen een keer met Koens mee in de auto langs de boeren. Na het laatste adres liet Koens Jur achter het stuur plaatsnemen. Hij zou hem wel eens even leren autorijden. Jur helemaal in de zenuwen, maar deed toch maar wat Koens zei. Vlak bij Den Burg gekomen zagen ze agent Looijen aankomen en het was duidelijk dat die zag dat Jur achter het stuur zat. Jur wilde al stoppen, maar Koens zei 'doorrijden!'. 's Avonds na het eten ging de bel bij huize Noordijk in de Julianastraat. Agent Looijen aan de deur om het er eens even over te hebben. Het gesprek aan de deur tussen va- der Noordijk en agent Looijen verliep niet helemaal lek- ker, zo gaat het verhaal. Jur gaf Koens de schuld en vader Noordijk probeerde Looijen af te poeieren. Die dreigde met boetes en zelfs met in beslag name van de auto van Koens. Het liep allemaal met een sisser af na het beloven van beterschap. Wat Jur altijd is bijgebleven, was wat zijn vader zei toen de deur weer gesloten werd 'Looijer, die vette pooier!'. Wie had dat kunnen denken van mijnheer Noordijk.. Jur heeft dit verhaal meerdere malen aan verschillende mensen verteld en we mogen daarom aannemen dat het ook werkelijk zo gebeurd is. C.Th.Lankamp Dit is het enige bericht wat over de vestiging van dieren- arts Lankamp is gevonden: Van Henk Swart (zoon van dierenarts F.W.J. Swart, die de praktijk van Lankamp ovemam) komt de volgende in- formatie: Toen er in 1946 een advertentie in het Tijdschrift voor Diergeneeskunde stond:praktijk ter ovemame aangebo- den op Texel" is mijn vader meteen gaan onderhandelen met Koens. Dat ging allemaal niet zo snel en in juni 1946 verongelukte Henk Koens. Weduwe Mien Koens ver- kocht de praktijk per 20 augustus 1946 aan collega C.Th. Lankamp. Het kan zijn dat ze niet op de hoogte is ge- weest van de belangstelling van vader Swart of dat ze zo snel mogelijk van de boel af wilde. Waarschijnlijk het laatste. Lankamp had blijkbaar snel spijt van de overname en zette de praktijk meteen weer te koop waarop Swart praktijk met praktijkhuis (inmiddels) Waalderstraat 20 alsnog kon overnemen. Theo Lankamp (*1911 -1 2002) is geboren in het toenma- lige Nederlands Indie. Omstreeks 1933 kwam hij met z'n familie naar Nederland en ging diergeneeskunde stude- ren. Op 20 oktober 1939 trouwde hij met J.Kurtz uit De Bilt. Lankamp was toen "afgestudeerd veearts" volgens het Utrechts Nieuwsblad. Onbekend is wat zijn werk- kring was tussen 1939 en 1946. Na een kort verblijf op Texel werd hij praktiserend dierenarts in Den Haag waar hij een gemengde praktijk met landbouwhuisdieren en gezelschapsdieren had. Aan het einde van zijn carriere streek Lankamp neer in Zuidwolde (Dr.) waar hij op 75 jarige leeftijd nog een gezelschapsdierenpraktijk begon. F.W.J. Swart Frits Willem Jan Swart (*Nijmegen 06-01-1910 - IHoogland 1991) was de feitelijke opvolger van Henk Koens. Hij was zoon van marineofficier W.A. Swart en woonde in zijn jeugd in Den Helder. Na pensionering van Swart sr. verhuisden de ouders van Frits naar Zeist. Dat was gunstiger voor de studie diergeneeskunde van hun zoon. Hij studeerde in Utrecht van 1930 tot 1935 en na zijn af- studeren trouwde hij met Dee (Adriana Jacoba Wilhelmina) Elzerman (*24-11-1909 - 2001). Het jonge echtpaar vestigde zich in Langbroek bij Doom. Na moeizame onderhandelingen kocht Swart per juni 1947 de dierenartsenpraktijk op Texel. In juli 1947 ver- huisde hij met zijn gezin naar Texel om de praktijkwo- ning aan de Waalderstraat 20 in Den Burg te betrekken. Dat was een dorpsboerderij met een stolpschuur (nu af- gebroken) aan het huis gebouwd. Texel had veel te lijden gehad van de "Russenoorlog". Veel boerderijen in Eierland waren kapot geschoten en de wegen verkeerden in slechte staat. De praktijk was erg 22 Historische Vereniging Texel Nummer 113, december 2014

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 24