Dierenarts H. H. J. Frederiks houdt van 24 Jan. af zitting Den Burg, tel. 73, TE DE WAAL iedere Donderdag van S8,30 uur v.m. in cafe Bellevue. TE OOSTEREND iedere Donderdag van 8,30—9,u. v.m. in cafe Het Wapen van Amsterdam. TE DEN HOORN iedere Vrijdag van 12 12,30 uur n.m. in cafe Het Loodsmans Welvaren. Noordijk splitste in 1933 zijn praktijk. Een deel verkocht hij aan Frederiks en een deel behield hijzelf naast zijn functie als Hoofd van de Veterinair Hygienische Dienst van de gemeente Texel. Hoe groot de beide praktijken waren wordt niet duidelijk. Frederiks kreeg ook enkele ambtelijke functies. Hij ver- richtte werkzaamheden voor de Vereniging Texel tot be- strijding van de tuberculose onder het rundvee en hij werd benoemd tot plaatsvervangend Inspecteur van de Veeartsenijkundige Dienst op Texel. Frederiks begon zijn praktijkwerkzaamheden in eerste instantie vanuit het huis van Noordijk (Julianastraat 18) en betrok later het pand Julianastraat 6, zoals blijkt uit enkele annonces. Hij deed praktijk op een Harley Davidson en timmerde behoorlijk aan de weg. Ging spreekuren doen in enkele buitendorpen en adverteerde in de Texelsche Courant om te proberen zijn omzet te verhogen. De (deel)praktijk zal geen vetpot zijn geweest. Frederiks heeft het niet lang volgehouden op Texel. Op 29 maart 1939 verkocht hij zijn praktijkdeel voor een be- drag van Fl.6500,00 aan dierenarts Henk Koens. Waarschijnlijk heeft Eliza Noordijk toen besloten om he- lemaal te stoppen met zijn praktijkwerk. Er wordt name- lijk gemeld dat Koens, naast het hiervoor genoemde be- drag, ook nog Fl.1000,00 moest betalen "voor de overname van de praktijk die Frederiks verschuldigd was aan Noordijk, te voldoen voor 01-05-1943". Hierover zullen Noordijk en Frederiks tevoren afspraken hebben gemaakt. Frederiks vertrok naar de overkant en werd legerdieren- arts. In 1940 was hij betrokken bij de strijd om de Grebbeberg, vervolgens trad hij in dienst bij een voorloper van het CDI (Centraal Diergeneeskunsdig Instituut) en ontwik- kelde zich tot internationaal erkend expert op het gebied van mond en klauwzeer. Zo maakte hij de overstap naar de FAO. Hij .overleed op 88 jarige leeftijd in Epe in 1993. H. Koens Henk Koens Vlissingen 16-05-1912 - t Den Helder 15- 06-1946) werd de opvolger van Henno Frederiks voor de gehele Texelse dierenartsenpraktijk. Zijn echtgenote Hermina Frederika Catharina van den Nieuwenhuizen Utrecht 12-11-1914 -1 Utrecht 01-02-1952) was ook die renarts. Zij studeerde af in 1939 en was toen pas de vierde vrouwelijke dierenarts in Nederland (maar dat komt, aldus een artikel in de Texelse Courant uit die tijd, omdat het beroep zo onaantrekkelijk voor vrouwen is... Nu, in 2014, is 85% van de studenten diergeneeskunde vrouw..). Koens was volgens diverse bronnen iemand die nergens bang voor was, alles aandurfde en bovendien een grote wetenschappelijke interesse had. Zo slaagde hij erin om midden in WO II een promotieonderzoek af te ronden. Hij promoveerde op 8 juli 1943 in Utrecht op het proef- schrift De "zwoegers" op Texel tot doctor in de veeartse- nijkunde. Koens had geen ontzag voor de bezetter. Volgens Jaap Witte van Hoeve Dordrecht deed hij alle mogelijke moeite om te voorkomen dat werkpaarden van de boe- ren werden gevorderd. Hij schreef verklaringen waarin hij aangaf dat de betreffende dieren onmogelijk konden worden ingezet voor werkzaamheden voor het bezet- tingsleger omdat ze van alles mankeerden. En ook al zag de Wehrmacht niets bijzonders aan de edele dieren, hij, Koens, was de deskundige en als die iets verklaarde dan was het ook zo! Op internet staat op de website van Irene Maas (Alkmaar) een publicatie van een "Oorlogsdagboek" van Johannes van der Vlis uit 1945. Van der Vlis noemt Koens enkele keren: 01-01-1945 Dr. Koens, de veearts, ontmoet, jonge geestige vent. Was te vermoeid van om op zijn puntige opmerkin- gen in te gaan, zal hem nog wel meer ontmoeten. 09-01-1945 Ontmoet dagelijks veearts Koens, 31 jaar, pas gepromo- veerd. Sterke kerel, sjouwt op fiets over heel Texel, zeer intelligent. Houdt me te veel van mijn werk. Studeert nu ook nog medicijnen. Ongelooflijk ruw in de mond, toch zeer enthousiaste kerel, van geheel ander allooi dan de Texelaars. Getrouwd, vrouw ook veearts, drie kinderen. Koens is volgens de verhalen een kleurrijke figuur ge weest die veel indruk maakte bij zijn klanten. Op 15 juni 1946 botste hij nabij Oosterend (ter hoogte waar nu ga rage Westend is) met zijn motor tegen een militair voer- tuig en raakte zwaar gewond. Koens werd met een extra boot naar Den Helder gebracht waar hij in het ziekenhuis aan de gevolgen van het ongeval overleed. nootde familie Koens had drie kinderen, Herman, Henk en Boelo. Op 1 mei 1941 overleed in Den Helder hun zoontje Max, 9 dagen oud). Nummer 113, december 2014 Historische Vereniging Texel 21

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 23