Historische Vereniging Texel Nummer 113, december 2014 De zondag daarop preekt de dominee over Jona II vers 3 Al uw baren en golven zijn over mij heengegaan. Jan Sleutel spreekt de historische woorden: Ik geloof niet, maar die nacht heeft God ons de hand boven het hoofd gehouden. Met recht kunnen we zeggen: Dat was door de oog van de naald. Simon Dros Simon Dros Wij zijn wonderlijk bewaard door Gods handen HVT nr. 66. Ina Schrama Door het oog van de naald Met moeite worden onder in het schip de vuurpijlen te- ruggevonden. Na het afschieten daarvan was er al gauw hulp op komst. Piet Vlaming met de TX 11 lag op ander- halve mijl en was snel ter plaatse. Met veel zeemanschap komt de TX 11 langszij, maar pas tegen de ochtend laten de weersomstandigheden toe dat er vastgemaakt kan worden. Van te voren zijn de staalkabels doorgevijld. Zo wordt het schip bevrijd van de over boord hangende masten. om zijn lengteas. Beide masten en de brug zijn weggesla- gen. Ik dacht, nu ga ik naar de eeuwigheid. De kotter was in de lengte over de kop gegaan en was zo blijven drijven. Door een volgende grondzee had ze zich weer opgericht. Dit alles hebben de mannen zich achteraf gerealiseerd. De blijdschap is groot als ze ontdekken dat niemand overboord is geslagen of ernstig is gewond. Als het begint te dagen zien ze pas hoe groot de schade is. De dikke grenen masten waren afgeknapt; de houten brug was totaal weggeslagen. Het is onbegrijpelijk dat de drie mannen in de stuurhut niet zijn meegesleurd. De masten bungelen aan staaldraden over de reling. In het visruim staat een meter water. De zekeringen zijn doorgeslagen. De reserve stoppen zijn niet te vinden. Toch slagen ze er in om licht te maken door middel van een koperdraadje en een stuk poetskatoen en, oh wonder, de tweecilinder motor liep nog, zij het op een poot. En zo vertrekken de beide schepen naar Oudeschild. Het zal nog 36 uur duren alvorens ze in de haven afmeren. De zwaar gehavende kotter is nog dagenlang een be- zienswaardigheid. De rest van het jaar raakt de TX 49 niet meer in de vaart. Een strop van een paar mille? We heb ben reden tot grote dankbaarheid, sprak schipper Vlaming.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 20