Door het oog van de naald Historische Vereniging Texel 'De Jonge Biem' viste meestal gelijk op met de T 11. Aan boord van de TX 11 zaten Piet en Jaap Vlaming, de broers van Cor. Het gebeurde veel dat samen met familie zee gekozen werd. In de buurt van het Terschellinger vuur- schip worden de netten uitgegooid. Het weer is goed. Er was toen nog geen radio of enig ander elektronisch hulp- middel aan boord. Men kon dus geen weerberichten ont- vangen en men kon de achterblijvers niet op de hoogte brengen van de gang van zaken aan boord. Het was toen normaal dat men dagen in ongerustheid zat als het slecht weer was. Er is slecht weer op komst. Het glas zakt snel en het wordt heel snel donker, die 23e november. De vloot zoekt een veilig heenkomen. Slechts vijf Texelse kotters zijn de haven van Terschelling binnengelopen. De ande- ren hebben de storm op zee moeten doormaken. De TX 29 van Drijver wordt diezelfde avond met een kapotge- slagen stuurhut Den Helder binnen gesleept. Ook op de Waddenzee was veel hinder. De TESO-boot kon het nau- welijks bolwerken en beurtschepen moesten halverwege terugkeren. Door een bult water breekt het glas van de stuurhut en wordt schipper Vlaming gewond aan zijn gezicht. Hij bloedt hevig. Hij raakt te kooi. Anderen nemen de wacht over. Het was dwars van Ameland, even buiten de rug van Terschelling, vertelt Lodewijk. Het gaat steeds harder waaien en met moeite houden ze het schip met de kop op de wind. Het schip trilde ineens heel vreemd en toen ik in de duisternis naar buiten keek, zag ik in een flits een muur van water. Ik kon heel hoog de schuimrand zien, want daar schenen de toplichten van de kotter op, zegt Lodewijk. Meteen daarop veran- derde alles in een heksenketel. Alles en iedereen werd alle kanten op gesmeten, overal was water en het was oorverdovend. Een grondzee draaide het schip volledig In blad nummer 66 van maart 2003 staat een verhaal van de bemanning van de TX 49 'De Jonge Biem'. Een van de opvarenden, Lodewijk Bremer, vertelt zijn verhaal aan een verslaggever van de Texelse Courant. Schipper Cor Vlaming, Johannes van Dijk, Jan Sleutel en hijzelf ontsnappen aan de dood. Hetzelfde verhaal werd onlangs in zeven taferelen uitge- beeld door het breicafe van Oosterend. Dit ter gelegen- heid van Oosterend Present 2013. Verantwoordelijk voor deze mooie doeken zijn: Griet, Lies, Jet, Nel, Janneke, Nel, Ria, Riet, Marjoke, Arjan, Coby en Ina. Nummer 113, december 2014 A1 generaties lang varen de vissers van Texel uit op maandagmorgen. Het was 21 november 1938. De toen- malige vloot telde elf ijzeren motorkotters waaronder de TX 11 en de TX 49 van de familie Vlaming. Beide waren uitgerust met een 120 pk Industriemotor. Daarnaast wa ren er nog tientallen houten blazers. Ze vertrokken naar de visgronden op de Noordzee.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 19