Ook hier is sprake van onderzeeers en zelfs van een om- singeling. Je zou haast denken dat sprake is van een heel andere zeeslag, maar diverse couranten noemden ook deze twee trawlers die zich onbedoeld opeens midden in de slag bevonden. De paniek en angst van die vissers deed hen dus niet aanwezige onderzeeers en ander oor- logstuig zien. In de Leeuwarder Courant van 20 oktober 1914 ver- scheen een niet door emoties be'invloed ooggetuigenver- slag, waaruit blijkt dat de schade aan Engelse zijde toch iets groter was dan de Brittten suggereerden: Een medewerker van de N.R.Ct heeft nog een gesprek gehad met een der officieren van een te Rotterdam binnengeloopen koopvaarder. Deze vertelde o.a.: Zaterdag den 17en dezer des namiddags tussen kwart voor twee en kwart voor drie stoomde de "Drottning Sophia" in zui- delijke richting. Ik had de wacht en stond op de brug. We be vonden ons op 3o 45' oosterlengte van Greenwich en 53o3'noorderbreedte, ongeveer 12 mijlen noord ten westen van het Haaks-vuurschip. Plotseling zag ik ten westen van ons een Engelschen kruiser, gevolgd door vier torpedojagers, terwijl ik westelijk van ons op gelijke breedte als waarop de "Drottning Sophia" zich bevond, twee Duitsche torpedoboten opmerkte. Ik waarschuwde den kapitein die dadelijk op de brug kwam. Het Britse smaldeel met links de kruiser. Duidelijk zagen wij toen dat de Engelsche torpedojagers jacht op de Duiysche torpedobooten maakten en het vuur openden. De vluchtende torpedobooten schoten torpedo's af. Een torpe- doboot zagen wij zinken, maar ook bemerkten wij duidelijk dat een van de Engelsche torpedojagers door een torpedo werd ge- troffen en zagen wij een wolk van stoom boven dezen bodem opstijgen, waaruit wij afleidden dat een van de ketels gespron- gen was. Het schieten van de torpedo's geschiedde van zoo nabij, dat wij op de brug de trillingen voelden. Heel in de verte, in noorde- lijke richting, zagen wij toen nog twee andere Duitse torpedo booten. Wegens het gevaar voor schip en lading is de "Drottning Sophia" dadelijk zuidoostelijk gekoerst, om uit deze gevaarlijke omgeving, waar men de kogels door de lucht hoorde suizen, te komen. Het redden van drenkelingen van de laatste tot zinken ge- brachte Duitse torpedoboot Een bijzondere vangst De slag bij Texel kreeg een onverwacht staartje. Een Britse trawler haalde op 30 november 1914 een ver- zegelde loden kist op, een niet alledaagse bijvangst. Die kist bleek door Kapitan Thiele van de SI 19 in zee ge- gooid tijdens de slag bij Texel om te voorkomen dat de inhoud in Britse handen zou vallen. In de kist een exem- plaar van een Verkehrsbuch. Draadloze berichten van de Duitsers werden versleuteld verzonden. Daartoe dienden verschillende codesystemen. Duitse hoge officieren, oor- logsschepen in het verre buitenland en marine-attaches op ambassades gebruikten voor hun onderlinge commu- nicatie de code van het zogenaamde Verkehrsbuch. Kist en inhoud van de trawlervangst werden afgeleverd bij Kamer 40 in the Old Building op Whitehall in Londen, de zetel van de kort daarvoor opgerichte Dienst Cryptoanalyse onder directeur Alfred Ewing. De code werd daar gekraakt door Duits sprekende wiskundigen. Daarmee kwam de inhoud van onderschepte communi- catie tussen Duitse hoge marine-officieren beschikbaar voor de Britse Admiraliteit. Tot slot Gezien de afstand tot de Texelse kust, zo'n 40 mijl, viel het niet te verwachten dat drenkelingen van die slag op Texel aanspoelden. En dat klopte, zo bevestigde Jasper Wessels van het Gemeente Archief Texel. En tenslotte: Maarten Stoepker maakte me attent op een boekje in zijn collectie over deze mij tot dan toe onbekende Slag bij Texel. Dit artikel is grotendeels daaraan ontleend. De aquarellen zijn vervaardigd door de Britse schilder van zeeslagen W.L. Wyllie (Londen, 1851-1931). Wilma Eelman Literatuur en bronnen Jesse Russell Ronald Cohn, Battle off Texel, Edinburgh 2012 Wyllie W.L. M.F. Wren, Sea Fights of the Great War, Cassell 1918 www.delpher.nl Koninklijke Bibliotheek - krantenviewer www.kunst-en-cultuurinfo.nl/geschiedenis/118936-de-geheimzin- nige-kamer-40-oude-gebouw.html 16 Historische Vereniging Texel Nummer 113, december 2014

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 18