Londen, 17 Oct. R.ODe admi- raliteit deelt mee dat een Engelsche krui- ser vergezeld van torpedoboot-vernielers ter hoogte van de Nederlandsche kust des middags slaags raakte met vier Duit sche torpedoboot-vernielers. Alle vier vijandelijke torpedobootver- nielers werden in den grond geboord. Aan Engelsche zijde werden ££n offi- cier en vier man gekwetst, terwijl aan de Engelsche torpedoboot-vernielers slechts geringe schade werd toegebracht. De 31 Duitsche overlevenden werden gevangen genomen. De lichte kruiser „Undauuted", vergezeld van de torpedojagers „Lennox", „Legion" en „Loyal* is in gevecht ge- weest met vier Duitsche torpedojagers op de hoogte van de Hollandsche kust. Al de Duitsche torpedojagers werden tot zinken gebracht. voorbeeld dit artikel uit het Bataviaasch Nieuwsblad van 19 oktober 1914, waarin een Brits persbericht overgeno- men werd. Nieuwe Duitsche Verllezeo 1 Ook de plaatselijke pers laat zich niet onbetuigd. De Nieuwe Texelsche Courant plaatste op 21 oktober 1914 een persbericht van de Duitse marinestaf en een verslag over twee trawlers, die zich ineens in het strijdge- weld bevonden: Berlijn, 18 October (officieel). Gistermiddag kwamen onze tonpedobooten S115, SW117 en S19 niet ver van de Hollandsche kust in gevecht met den Engelschen kruiser "Undamted" en vier Engelsche torpedover- nielers. Volgens officieele Engelsche berichten werden de Duitsche torpedobooten tot zinken gebracht. Van de bezetting zijn 31 man in Engeland geland. (w.g.) De plaatsvervangend chef van den marinestaf, Behncke. Duitse torpedoboten Dit Duitse persbericht wordt meteen gevolgd door: Het Nieuws van den Dag verneemt nog nader uit IJmuiden: De bemanning van de Eemstroom deelt mede dat zij in den slag een Duitse torpedoboot zag zinken, twee stonden in brand, een vluchtte. Zoo juist, te middernacht, zijn hier twee stoomtrawlers bin- nengekomen, de "Nelly Gesina" en de "Catharina". De opva- renden, nog vol van het gebeurde, doen mij een levendig ver- haal. Hedenmiddag half vier lagen zij stil te visschen, de wacht aan dek, de overigen beneden. Plotseling waren ze midden in een zwaar gevecht. Er werd hevig geschoten. Allen kwamen aan dek en zagen zich omringd door een aantal oorlogsschepen, blijkbaar Engelsche en Duitsche. Zij telden er stellig vijftien. De granaten vlogen in iedere richting, zoodat ze in grooten angst verkeerden, niet wetende waarheen te koersen. Het ge- vaar was niet denkbeeldig, want op de "Nelly Gesina" werd de lijn van een der vischballen stukgeschoten. De afstand was zoo gering, dat men op sommige schepen - torpedojagers blijkbaar, want het waren vierpijpers - de matrozen aan de stukken kon zien staan. Een kleinere boot stoofmet groote snelheid langs de "Nelly Gesina" heen en aan alle kanten werden beide trawlers omzwermd door vreemde schepen. Daar men begrijpelijk op lijfsbehoud was bedacht, werd het verloop van het gevecht niet geheel gevolgd, maar toen de trawlers op de vlucht gingen, zag de bemanning toch duidelijk twee oorlogsschepen in brand staan en een ander zinken. Ook zag men duidelijk verschillende onderzeeers opduiken.3 Op verschillende plaatsen werden groote waterzuilen opgespoten. Een granaat viel zoo dicht bij de "Catharina" dat het water haar boord overspatte. De opva- renden hadden in groote angst gezeten en zij waren gelukkig toen zij eindelijk uit het gedrang en buiten het bereik van de kogels waren. In de Texelse Courant van 25 oktober verschijnt een kort feitenverslag, gevolgd door een fragment uit het verhaal van een matroos van een van deze trawlers. Getuige van een zeegevecht. Van het zeegevecht van zaterdagj.l. is de 19 jarige matroos Pieter Zeeman uit Marken, op de IJmuider trawler "Catharina" getuige gezveest. Hij deelde mede dat de beman ning van de "Catharina" plotseling werd opgeschrikt door een hevig schieten en aan dek gekomen telkens een onderzeeer in de nabijheid zag opduiken. De granaten vlogen over het dek van de "Catharina"Blijkbaar was de onderzeeer het mikpunt. Engelsche soldaten wenkten haar om terug te keeren en gaven door handgebaar te kennen dat de strijd ernstig was. De Catharina lag aan de vleet en moest dus eerst halen en vluchtte daarna in gezelschap van de "Nelly Gesina" naar IJmuiden. De Engelsen vormden een cirkel met hun vaartuigen, met het kennelijke doel om hun vijanden te omsingelen.4 En daarmee eindigt dit ooggetuigenverslag abrupt. 3 Die onderzeeers ontbreken in de Britse lezing van de gebeur- tenis (Russel Cohn). 4 Zowel onderzeeers als omsingeling komen niet voor in het Britse verhaal en zijn strijdig met de reconstructietekening door een van de Britse officieren. Nummer 113, december 2014 Historische Vereniging Texel 15

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 17