Tessels prate Wat hoor je nog om je keen van het Tessels dialect? Wie spreekt het nog? Juist ja, sommige ouderen. Ik ga dus op bezoek bij Wim Witte, geboren in 1929. Hij zvoonde aan het Buurtje in Oudeschild toen de Skilsloot achter Skil gedempt werd. Op de plek waar hij woonde, was een bruggetje en daar werd water uit de putten van Brakestein afgeleverd. Koen Hoogerheide kwam daar melk venten. D'r wos 'n klein plekkie free oppe kor en doe mocht ik wel d'rs meereeje. 'n Rondje loans de roemse kerrek. Ik wos 'n jaar of drie, denk. Deer sag ik iniene me broer Cees. Ik riep 'm en sprong fon 't kortje en doe reed Koen pordoes over me heene. Dot was de leste keer dot ik mee mocht'. 'Ik was 'n lief knultje om te sien. Olle meiden ware gek op me en Corrie Boom nag wel't meeste. Die meide woue graag met mee 'n rondje met de kienderwage. Dut tot ge- luk fon mien zus Nel. Omdot 'r been ons so veul kienders ware, hodde wee gien fietse. Maar Nel liet mee duwwe in rail foor 'n rondje oppe fiets'. Het gezin verhuisde van Skil naar De Keet (Burgzicht). In die tijd hadden fietsen een handrem en die zat aan de rechterkant aan het stuur. Links zat de bel. Op een dag moest mijn oudste zus een kan petroleum halen in Den Burg en ik mocht mee. 'k Sot lekker achter oppe moeder's fiets en doe wee weer na huus terag gonge hod zus't kannetje in d'r rechter hond. Bee de Keet kon se doe niet stoppe omdot deer de rem sot. We waren bijna bee de mellekfebriek eer we uuttrault ware en doe most ik nag lopend terag ok!' De kleuterschool was in de Witte Burcht bij de nonnetjes en daarna naar de school van meester Willemse. 'In de eerste klos hodde we juf Graaf. See wos verloofd met Jan Nauta en on't end fon't skooljaar maakte nie kiekies fon de heele klos. Na de lagere school naar de LTS in Den Helder. Dat was in 1942, maar al gauw lag alles in puin en werd er les gegeven in Breezand en zo. Hier en daar werd er les gegeven zo goed en zo kwaad als het kon. Doe de Tommies oppe treine begonne te skiete mocht ik fon moeder niet meer na skool'. Ik kwam te werk bij Vonk in de Hogerstraat. Fietsen ma- ken maar vooral fietsen voorzien van anti-plof banden. Op een gegeven moment werden alle fietsen opgehaald door de Duitsers. 'Onze eige fietse ok, maar die mochte we in 'n skuurtje fon de Duitsers zette. Wee konne ge- woon bluuve fietse'. In de Kogerstraat was toen een huis van plezier. Daarin zaten voomamelijk Franse meiden. Die hadden natuurlijk de mooiste fietsen op luchtbanden. 'Os d'r wot rippereerd worre most, don most ik dot doen. Die grote kirrels ware veuls te rissig. Ik wos pos 15 en dus de onskuld zelleve'. Na de oorlog ging Wim weer naar de ambachtsschool en haalde zijn diploma voor automonteur. Hij kwam aan het werk in de garage van Jan Reij in de Waalderstraat. Jan Reij leerde hem autorijden. Kiek, dut is't gospedaal en dot is de rem, zo begon ie. Dut is foor richting ongeeve, dut foor't licht, en zo ging dat door totdat ik alles had gezien en gehoord. En nou seeg ik niks meer en jee gaat reeje. Maar als ik een fout maakte dan kneep hij me met zijn grote, sterke hand in mijn bovenbeen. Ik had toen snel in de gaten hoe ik fou- ten moest vermijden'. 'De dienst vond ik een flop. Op de dag dat ik me moest meiden bij de Kromhout kazeme in Utrecht was me te verstaan gegeven dat een militair op het station zou staan met een bordje KROMHOUT. Het was een sergeant. Hij seit: De trein uut Leeuwarden is al lang binnen; je bent veuls te laat. Maar mon, ik kom fon Tessel; ik faar met de boot na de Helder, en don met de trein na Ollekmaar en via Amsterdam na Utrecht. Hee keek me dommelig an. Nee, dot fond ik maar niks. Bij het voetballen had ik een her- senschudding opgelopen. Dat gebruikte ik om "ziek" thuis te blijven. De eerste keer was dat veertien dagen. De laatste keer acht maanden. Doe kwam d'r een Empie op besoek. En die froeg wot foor siektes ik hod. Ik seeg, gaan maar na dokter Feikema, seeg ik, die heb olles op pepier. Nooit meer wot fon hoort. Later kwam d'r ok nag een marine-dokter uut de Helder. Na 'n praatje over fon olles en nag wot seit ie dot ik maar lekker thuus most bluuve. In me diensttied dee ik ol verskillende klussies met IJs Witte. Wee reeje wit sond na de plaas weer de nuwwe opebare skool bouwt most worre. IJs hod deer ol- legaar reeplaate neerleit, wont het wos nag puur drossig. En ik weet nag dot deer flak bee de tennisbaan lag. Later ree ik ok foor de weduwe Van Boven'. Op een vliegfeest op De Vlijt ontmoette Corrie de Ridder een grote, jonge vent. 'Nou', en dat zegt ze vandaag de dag nog, 'ik was meteen gek op hem. Het was liefde op het eerste gezicht. De moeilijkheid was dat hij rooms ka- tholiek was en ik niet. Maar Wim ging naar mijn vader en heeft hem om mijn hand gevraagd en toen was alle leed geleden. Ons eerste huusie wos 'n krotje in de Molenstreet. Toch ware we puur blied d'r mee. Niet veul later wier't ofbroke foor de verlenging fon de Keesomlaan. Wee kwamme doe on de Lijnbaan; dot leek wel een paleis en deer heewe wee 45 jaar weunt'. 'In Oudeschild moest een oude schuur van Aris van Boven worden afgebroken. De dakpannen had Aris ver- kocht aan Willem Boon. Nee, niet lange Wullem! Een zoon van Nico Kuiper was bij ons, want die vond het fijn als hij met de vrachtauto mee mocht en Wim de Boer hielp ook een handje. Nummer 112, September 2014 Historische Vereniging Texel 31

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 33