Groeten van Texel Panorama Koog. Eiland Texel. Holland. Oudemans was ingekwartierd bij particulieren. Overdag ging hij veel de duinen in of naar het strand. De heren van de genie waren ook ingekwartierd, maar de marine kustwacht en de infanteristen van de landstorm zaten in een barak in de duinen. Er werd vaak gevoet- bald. Van andere militairen die toen in De Koog gelegerd waren, is bekend dat ze regelmatig voor konijn op het menu zorgden. Doe de groeten aan de directeur en het personeel en zelfharte- lijk gegroet van Adri, zo besloot hij. Tja, er is een groot verschil tussen een groet en een harte- lijke groet. Deze drie kaarten maken deel uit van de collectie van Maarten Stoepker. Heeft u ook kaarten met een verhaal op de achterkant? We houden ons aanbevolen! Wiltna Eelman In De Koog hebben hij en zijn drie collega's vrijwel niets te doen. Het kantoor moest 24 uur per dag bemand zijn, in diensten van 6 uur per dag. Er waren vier abonnees, die per dag een of twee berichten overbrachten, waarvan de militairen telegrammen maakten. Af en toe deden ze dienst in het telegraafkantoor in Den Burg, daar waren lUdhntfl ,.1'rinsps Juliana" koog Kilanii (Texel) llollaitii In 2014 wordt herdacht dat 100 jaar geleden de Eerste Wereldoorlog uitbrak, de Grote Oorlog, zoals hij nog in diverse andere lan- den genoemd wordt. Nederland bleef neutraal, maar kreeg er wel mee te maken: de handel naar Groot-Brittannie lag vrijwel stil, de Noordzeevissers hadden het zwaar, jongens en mannen werden gemobiliseerd, werkpaarden van de boeren werden gevorderd, veel Belgische vluchtelingen zochten een goed heenkomen in Nederland en sommige goederen werden in de loop van de oorlog steeds schaarser. Belgische geinterneerde militairen werden tewerkgesteld bij Texelse boeren en bij het Staatsbosbeheer; hier was als ge- volg van de mobilisatie gebrek aan arbeidskrachten en de Belgen waren van harte welkom. Sommige Belgische vluchtelingen ble- ven op Texel, zoals defamilie De Puyselaar op 't Horntje. Nederlandse militairen werden langs de grenzen gestati- oneerd, ook op Texel. Adri Oudeman uit Wemeldinge, op Zuid-Beveland, was in De Koog militair telegrafist. In dit geval was dat logisch, gezien zijn achtergrond als telegra fist op het Post en Telegraafkantoor in Hansweert. Hij schrijft op 29 april 1917 mejuffrouw P. Koch van het Post en Telegraafkantoor in Hansweert In de zomer schij- nen hier ook nog badgasten te komen. twee man die om de beurt nachtdienst hadden en over dag vrij. 't Leven laat hier niets te wenschen over, schrijft hij. J)e KooS (Jexel) Nummer 112, September 2014 Historische Vereniging Texel 29

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 31