PiLIEKE VERK00PI1 OP TEXEL. Het WEAK Notaris W. H. BRUNOBOK, De daarvan geborgene ZEILEN, ANKERS, KETTINGENKABELS, Staand- en Loo- pend-TOUWWERK en hetgeen verder gepresenteerd zal wordon. Men schrijft ons van Texel 24 November. Twee matrozcn van het op de Vlielander Hors gestrandde Deensche Schooner schip, moesten hcden jammerlijk met het overbrengen van huunen kapitein, hun leven latcn, tusschen Vlieland en hier. In eene kleinc jol waarop door hen een stuk zcil gezet was, om de overtogt te bespocdigen, overviel hun een hagelbui. De jol sloeg ora en beiden vielen in dc golvendoch klommen met moeite op de kielvan de plaats waar men dit onheil zag, werd dadelijk last gegeven door den menschlievenden consul W. II. Bruno Bok, om dc ongelukkigen te helpcn, vijf schuiten gingen er op af. doch de boot kantelde nogmaals door de sterke stroom en wind waardoor beiden jammerlijk in dc golven ziju omge- komen. Nieuwe Courant van Den Helder 30 november 1861 leerden zakelijke overwegingen. Niet ondenkbaar is dat Bruno Bok van zijn oudere broer W.J. Hidde Bok, notaris te Den Helder, hoorde over diens lucratieve consulair- agentschappen van de Vrije Hanzestad Hamburg (vanaf 1847), Groot-Brittannnie (vanaf 1852) en van Rusland (vanaf 1854).8 Feit is wel dat Bruno Bok in januari 1871 benoemd werd tot secretaris-penningmeester van de plaatselijke commissie der reddingsmiddelen en burge- meester Loman tot voorzitter.9 Overigens verzamelden bijna alle notarissen en diverse makelaars op Texel consulair agentschappen. Die vorm- den een vaak lucratieve aanvulling op hun inkomsten uit het notariaat, vooral in jaren waarin veel schepen van het vertegenwoordigde land voor de Texelse kust vergingen. Dan werd bijstand aan de geredden verleend en verko- pingen van wrakken en lading georganiseerd: zo was no taris Coninck Westenberg Brits viceconsul voor Texel, Vlieland en Terschelling, vice-consul van Zweden en Noorwegen en vanaf juni 1867 vice-consul van Belgie, als opvolger van notaris Kikkert.10 Kapl". NIELS THORSENgevoerd hehbende het den 3Jc" December te Texel gestrandde Noordsche Schoo- ucrschip GBA, presenteert, op Dingsdag 17 December a. s-'s voormiddags 10 ure,ophet Marktplein aan den Tintg, ten ovcrstaan van den PUBI.IEK TE VERKOOPEN van gemeld Schoonerschip »GEA'\ zooals lietzelve, met gedeclit'lijke ISVEIHTARIS, op het strand, bij de Sluftersbollen, is zittende; ai.smede: Nadere information te bekoinen, op franco aanvrage, bij 3eu lleer J. R. G. CONTNCK WESTENBERG, Fice- Comul van Zweden en Noorwegen, te Texel. Helderse Courant 14 december 1867 Als laatste Texelaar werd makelaar J.H. Moojen in 1900 benoemd als vice-consul van Belgie.11 Toen was het einde van de vice-consulaten en consulair agentschappen in de Kop van Noord-Holland en op Texel in zicht. Nieuwe communicatiemiddelen en snellere fysieke ver- bindingen zoals telefoon, telegraaf, spoorwegen, vliegtui- gen en tegenwoordig satellietverbindingen en internet suggereren al een aantal eeuwen dat de wereld kleiner wordt. Daarmee verviel aan het eind van de 19e eeuw de noodzaak tot het aanhouden van vice-consulaten en con sulair agenten in kleine negorijen in West-Europa, zoals Texel. Van de Binnenburg naar de Weverstraat Bruno Bok trouwde op 17 September 1867 in Leeuwarden met Ikalina Josephine Henriette van Dunne. Toen was hij nog kandidaat-notaris. Nog geen twee maanden later volgde zijn benoeming tot notaris als op volger van zijn vader Mr. Willem Bok: Z.M. heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer mr. W. Bok uit zijne betrekking van notaris te Texel. Voorts is door Z.M. benoemd tot notaris te Texel de heer W.H. Bruno Bok, cand-notaris aldaar, aldus de Heldersche Courant van 30 november 1867. In de Heldersche Courant van 7 december 1867 deelde W.H. Bruno Bok Notaris ter stand- plaats Texel mede dat zijn kantoor vanaf 15 december 1867 gevestigd is ten huize van den Heer Mr. Willem Bok, advocaat aan den Burg. Het echtpaar Bruno Bok ging wonen in een door Bruno Bok gekocht huis in de Binnenburg. Bij de verkoping in 1872 was dat een in de laatste jaren veel vertimmerd en goed onderhouden huis met tuin.12 Na het overlijden van zijn vader mr. Willem Bok verhuisde het gezin Bruno Bok naar vaders grote huis, naast het kantoor, aan het eind van de Weverstraat. Toen was dat de entree van Den Burg. Geboren in 1838 in Den Burg, overleed Willem Henri Bruno Bok op 16 juli 1884's morgens V2 7 aan de gevol- gen van bloedvergiftiging. De overlijdensakte werd gete- kend door de artsen Jan Timmer (Den Burg) en Arend Jan Jelgersma, arts te Helder. Zijn weduwe verkocht het huis aan notaris Dikkers en vertrok met de vier kinderen naar Haarlem. Hun tweede kind, dochter Welmoet Maria Geertruida Bok werd geboren in 1871 en verloor haar va der toen ze 13 jaar was; haar jongste broertje was toen 3 jaar. 8 Weekblad voor Den Helder en Nieuwediep 12 juli 1847,19 januari 1852 en 25 September 1854 9 Helderse Courant 11 januari 1871 10 Weekblad voor Den Helder en Nieuwediep 11 april 1853, Helderse en Nieuwedieper Courant 29051859 11 Vliegend Blaadje 7 juli 1900 12 Helderse Courant Nummer 1 12, September 2014 Historische Vereniging Texel 27

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 29