Mond- en Klanwzscr. dat de koelcn van J. J0NK volkomen gcnezcn zijn. vijf schapen. met lever- botziekte (ongansch) Ondergeteekendo raadt den vee- bouders, welke 'savonds of 'snachts zijn hulp inroepen, aan met een vertrouwd paard te komen, daar bij anders niet kan belovea steeds aan bun verlangon te yoI- doen. J. W. ROELOFFS, Veearts. Ondergotoekondo, J. W, Roeloffs, ryks- Ycoarts albier, ve.vklaart dat hom hodon na onderzoek is gebleken, J. W. ROELOFFS. Texel, 23 Maart 1920. Te koop gevraagd Aanbicdingen by J. W. ROELOFFS, Veearie. Communicatie met zijn clientele via de Texelsche Courant, 12-4-1908 De eerste tientallen jaren van de 20e eeuw was Dros en cie. een bloeiend bedrijf. Een paar jaar eerder, op 20-11- 1894 wordt "Een bede om hulp" gepubliceerd, waarin gewag wordt gemaakt van het jammerlijk vergaan van het vissersschip van een kokkelaar, waardoor de vissers- weduwen in een ellendige situatie komen te verkeren. Onder de petitie, waarin ruimhartige bijdragen worden gevraagd voor de getroffenen, staan naast die van enkele anderen zoals van hun schoonvader, de namen van J.W. Roeloffs (Rijks-Veearts) en Joh P. Noordijk onder elkaar. Over Roeloffs en zijn diergeneeskundige praktijk is ver- der weinig bekend. Het feit dat hij trouwde met een dochter van een welgestelde Texelaar die veel invloed had, zal zijn praktijk geen windeieren gelegd hebben. Uit het Boerderijenboek van C.J. Reij c.s. blijkt dat Roeloffs en zijn zwager Reijer Pieter Keijser Johzn op enig moment gezamenlijk eigenaar waren van Mariahoeve aan de Vuurtorenweg nabij de Witte Hoek. In 1913 werd Roeloffs de enige eigenaar van Mariahoeve. Hij verkocht de plaats in 1915 met 30 hectare land voor 40.000 aan de gebroeders Dros. Tijdens de opstand van de Georgiers in 1945 werden de gebouwen vrijwel geheel verwoest. De bekende familie Jochems, grootgrondbezit- ters, was toen eigenaar. Tegenwoordig behoren de gebou wen bij het bedrijf van Ard en Dirk Jan Saal van de aan de overkant van de weg gelegen boerderij "De Hoek". Het was blijkbaar afen toe noodzakelijk dit soort verklaringen in de TC te laten opnemen. Roeloffs was, naar mag worden verondersteld, niet onbe- middeld. Hij kon het zich veroorloven om een deel van zijn praktijkwerkzaamheden af te stoten. In 1911 nam Jan Kager Czn, woonachtig op Welgelegen aan de Kogerstraat, het veeverloskundige deel van de praktijk van Roeloffs over. In 1924 vroeg deze Jan Kager aan de gemeente Texel om een jaarlijkse subsidie. Hij verloste per jaar gemiddeld 85 koeien en paarden. Daarvoor bere- kende hij 15 per stuk maar twee derde van zijn klanten betaalde naar draagkracht, zodat hij soms maar de helft ontving. Kager reed bij spoed op een motorfiets en 's nachts met een huurauto. Verder was hij vanaf 1929 actief met een bloembollenstomerij volgens het systeem van professor van Slochteren (ontsmetten van bloembol- len) en had hij vanaf 1941 een schapenwasserij voor de bestrijding van schurft. Dat Roeloffs hoog aangeschreven stond, mag blijken uit de volgende anekdote uit eerder genoemd Boerderijenboek Op de boerderij van Brandsen (nu Frits Langeveld) aan de Schilderweg, vroeger bekend als "Het Plaassie van Piet Hin", woonde begin 20e eeuw Pieter Hin met zijn ongetrouwde zuster Duw. In 1911 onderging Duw thuis een blindedarmoperatie, die werd uitgevoerd door de huisartsen Wagemaker en Van der Vegt, geassisteerd door veearts Roeloffs! Op 16-11-1922 overlijdt Jan Willem Roeloffs op 57 jarige leeftijd aan de gevolgen van een infectie opgelopen tijdens zijn werk als dierenarts. Het is heel goed mogelijk dat het hier een besmetting betrof met de bacterie Brucella abor tus (abortus Bang). Brucella abortus kwam in die tijd nog vrij algemeen voor onder het rundvee. De kiem veroor- zaakte o.a. het "besmettelijk verwerpen" bij koeien en vormde daamaast ook een bedreiging voor de gezondheid van de mens. Omdat antibiotica nog onbekend was, ver- liep deze ziekte bij mensen regelmatig fataal. De dood van Roeloffs werd erg betreurd in de Texelse ge- meenschap. Naar verluidt was Roeloffs een geliefd en toegankelijk persoon, die veel heeft betekend voor de veehouders. E. Noordijk De ouders van Eliza Noordijk waren de eerder ge- noemde Johannes Pieter Noordijk en Cornelia Dros. Johannes Pieter was als opzichter aangesteld bij de ont- wikkeling van polder Eijerland en kreeg in 1884 de func- tie van secretaris-penningmeester van deze polder. Dit Nummer 112, September 2014 Historische Vereniging Texel 15

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 17