"Vorders, alsoo de kerckenraet na de huijsbesoeckinge sekere kennise heeft bekomen, dat Zacharias Lambertsz hem (zich) in ergerlijcke dronkenschap en pluckhaijren heeft verlopen (misdragen), na de huijs besoeckinge gedaen den 12 October deses jaers, en [hij] evenwel daarop het avontmael des Heren heeft ontfan- gen, den predicant van sijn misdaet onwetende sijnde, soo is met [aljgemeen goet vinden, van de leden die present waren, den predicant opgeleijt (opgedragen) om hem daer over wederom aen te spreken sijn sonde on- der oogen te stellen, ende hem te vermaenen tot berou en leetwesen ende eens te vememen hoe het bij hem leijde, of hij selve niet konde gevoelen, dat't hem beta- emde om hem ditmael van de tafel des Heeren te ont- houden, en hem voortaan te [gejdragen gelijck een goet en stichtelijck lithmaat Chri. betaemt, om alsoo de gegeven ergemisse wech te nemen. En den toom go- des voor te komen (te voorkomen) die andersinjdjs lichtelijck over hem en de gemeente mochte ontstaen. 'Twelck soo hij't dede, soude een proeve geven van sijn oprecht berou, ende de naeste reijse (huisbezoe- kingscyclus) in liefde tot de gemeenschap van de tafel des Heeren wederom ontfangen worden." Zacharias Lamberts, wonende op Oost, getrouwd met Neel Heertjes, heeft al een paar keer een vermaning ge- had wegens dronkenschap en nu heeft hij zich toch weer misdragen met ergelijke dronkenschap en handgemeen (pluckhaijren) en is ondanks die misstap stiekem toch naar het avondmaal gekomen. Een emstige zaak. We zien hier ook dat zijn zonde niet alleen de dronken schap betreft, maar ook iets dat vaker als kwalijk vergrijp wordt genoemd: het veroorzaken van ergernis. Het ver- mijden hiervan is een belangrijk doel van de tucht die de kerkeraad moet uitoefenen, want de ergernis straalt af op de hele gemeente. "De gemeente mag niet geschandvlekt worden."2 Het kerkboek bevat tientallen van dergelijke verhalen. Een notitie uit 1672: Kerkeraad gehouden, en is de Kerkeraad voorgekoomen, dat Martjen Gerrits en Stijntjen Maartens haar hebben verloopen (zich hebben misdragen) en is goet gevonden dat se voor de kerkenraat sullen hebben te verschijnen, om haar te verantwoorden aleer se haar tot het gebruijk des avontmaals begeven. Uit trouw- en doopgegevens blijkt dat Martjen en Stijntjen op dit moment beiden zwanger zijn en binnen- kort trouwen. In de notulen lijkt een dergelijke reden tot vermaan verder niet voor te komen, dus misschien heb ben ze zich vooral onbehoorlijk gedragen. Zwanger zijn op de huwelijksdag kwam regelmatig voor. En de verzoening Een belangrijk doel blijft overigens de verzoening en dat blijkt ook steeds uit het kerkboek van Craech. Na het to- nen van berouw en het aanbieden van verontschuldigin- gen wordt regelmatig de hand des vredes geschud. Als een conflict niet kan worden opgelost, wordt vaak beslo- ten om nog wat af te wachten. Er is in het kerkboek niet een keer sprake van andere maatregelen dan het afhou- den van het avondmaal, maar het lid wordt wel aange- spoord naar de kerk te blijven komen. Tot die tijd wil het trouwens vaak gebeuren dat de zondaar de huisbezoe- king weet te ontlopen door net niet thuis te zijn, zodat de predikant en ouderling onverrichterzake huiswaarts gaan. Alles lopend vanzelfsprekend. Het is misschien niet zo'n wonder dat Zacharias regelma tig te diep in het glaasje kijkt. Zijn zuster Sara Lamberts heeft met haar man "onstichtelijcke herberge of tappe- rije", waar ze ook al regelmatig over is aangesproken. Zacharias is trouwens lang niet de enige die regelmatig dronken is. Dronkenschap, vechten en het mes trekken zijn de meest voorkomende overtredingen van mannen. Drie jaar later verhuist hij naar De Koog, maar om aldaar in de kerkelijke gemeente opgenomen te kunnen wor den, heeft hij wel een goede attestatie nodig. Dat valt nog niet mee, omdat hij tijdens de verhuizing ruzie heeft ge- maakt met zijn echtgenote: "Also Zacharias Lambertsz metterwoon najar] de Kooch was vertrokken, en voor hem en sijn huijs- vrouw Neel Heertjes attestatie had versocht, heeft de kerkenraat hem voor haar doen koomen en voorge- houden dat haare naamen de gemeente voorgestelt sijnde, haar hinder was voorgekoomen, dat int ver- huijsen najar] de Kooch hem quaalijk gedraagen had tegen sijn huijsvrouw, twelk hij bekende maar niet soo breet als het aangebracht was. En seijde dat sijn huijsvrouw hem daar toe groote reden gegeven hadde. Doch dat 'et hem lief was en daarover najar] gelegentheijt bestraft sijnde, beloofde dat hij hem najar] vermoogen sout soeken te beteren, waar op hem verleent is, voor hem selve en sijn huijsvrouw een attestatie van deesen inhout, gesont int geloof soo veel ons bekent is, en wat den wandel aangaat is ons in lang geen bijsondere swaaricheit voor gekoomen, als dat nu int verhuijsen najar] de Kooch weinich on- gemak is geweest tusschen haar beijde waar over hij ons leetweesen heeft vertoont." Een merkwaardig conflict Bij vrouwen gaat het - naast enkele onduidelijke kwesties, die misschien de zedelijkheid betreffen - vaak over rodde- len, kwaadsprekerij en schelden met zogenaamde 'sechs- woorden'. Sara Lamberts van de herberg heeft het een keer aan de stok met haar eigen zuster Martjen Lamberts. In dezelfde notule wordt gemeld dat "Pieter Bakker, alsoo hij openbaarlijk een mennist geslaagen heeft tot groote er gemisse, sal hem voor ditmaal van de tafel des heeren ont- houden, en sijn partij om vergiffenis bidden." Er zal wel vaker een klap zijn uitgedeeld, maar de doopsgezinde mocht niet temgslaan. Dat maakt het natuurlijk wel een emstige overtreding en dan ook nog in het openbaar! Nummer 112, September 2014 Historische Vereniging Texel 9

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 11