In de collectie van Teylers bevinden zich ook enkele schriftjes met rijmpjes, raadseltjes en tekeningen, zoals een leuke, creatieve schoolmeester aan het begin van de vorige eeuw dat deed. In de catalogus van Teylers worden twee schetsboekjes genoemd. Maar ze zijn bijzonder zorgvuldig afgewerkt, compleet met Texels schaap bovenop een dijk. Ik dacht in eerste instantie dat ze be- doeld waren als ontwerp voor een schoolboekje, tot ik deze tekening zag, op de laatste bladzijde in het laatste boekje. Het lijkt er dus op dat De Graafze voor zijn zoon Free maakte. Texel Jacobus van der Craats, boswachter bij het Staats- bosbeheer en afkomstig uit Ede trouwde in december 1912 met Anna de Graaf, de jongste dochter van hoofdonderwijzer Frederik de Graaf uit Ede. Van der Craats was toen al bos wachter van de boswachterij Westermient op Texel. In augustus 1915 werd hun zoon Frede rik geboren, vernoemd naar Anna's vader en naar haar oudste broer: Frederik de Graaf, te- kenleraar in Haarlem. In 1918 en 1920 werden zonen Dirk en Jacobus geboren. De boswach- terswoning met aangebouwde paardenstal aan toen de Duinweg en nu de Rozendijk is ge- sloopt. Nu woont daar de familie De Graaf van de camping het Woutershok in een nieuwe, moderne woning. Ongetwijfeld logeerde Frederik de Graaf bij zijn zwager en jongste zusje op de boswachte rij. In 1916 bleef hij daar dicht in de buurt en schilderde twee duinlandschappen, boerderijen aan de Duinweg en een plaggenhut. Misschien was dat de toen niet meer bewoonde plaggenhut van Gorter, ook bekend als Pacha, misschien een andere, bijvoorbeeld in de Nederlanden. Plaggenhut 4 Historische Vereniging Texel Nummer 111, juni 2014

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 6