Figuur 6: Graf GT13 op de begraafplaats van Huisduinen. Links: Peter Gieles (zoon van Willem) maakt een foto van de grafsteen van Cornelis Gielis. Rechts: Close-up van de grafsteen. Commandeur Cornelis Cornelisz Gieles Cornelis Cornelisz Gielis werd geboren rond 1675 in Den Helder. Zijn vader was Cornelis Dirksz Gielis, de eerste zoon van Dirck Gielis, de stamvader van de familie Gie les. Arien Gielis, de stamvader van de Texelse familie Gieles, is dus een neef van Cornelis Cornelisz. Van de hand van Piet Dekker is in het nautisch maandblad "De Blauwe Wimpel" een fraai artikel verschenen over Cor nelis. Dit artikel is opgenomen in de stamboom van de familie Gieles. In deze paragraaf volgt een korte samen- vatting van het artikel. Net als zijn vader voer Cornelis als walvisvaarder naar Groenland. Uit de "Lyst van de Hollandsche, Hamburger en Breemer Groenlands-resp. Straat Davidsvaarder" blijkt dat hij als Commandeur voer op "De Koning Salo mon". Cornelis Gielis blijkt naast walvisvaarder een be- genadigd cartograaf te zijn geweest wiens bijdragen opgenomen werden in de Spitsbergen-kaart van de Am- sterdamse kaartenmakers Van Keulen die van 1714 tot ver in de 19e eeuw de zeevaarders de weg wees in de ar- chipel. Uit de schetsen en aantekeningen van Gielis zijn door Van Keulen een aantal kaarten gemaakt van de kustgebieden van Spitsbergen die bewaard zijn gebleven in de Universiteitsbibliotheek van Leiden. Gielis wordt daarnaast ook vermeld in het bekende werk "No man's land van Sir Martin Conway. Overigens wordt hierin ten onrechte vader Cornelis Dirksz. Gielis genoemd als de cartograaf. Cornelis Gielis maakte verschillende reizen. Een van die reizen wordt beschreven in een brief van commandeur Jan Jansz. Walig aan de Amsterdamse reders van Stap- horst de dato 3 januari 1775. Walig schrijft over Cornelis Gielis onder andere: "Toen hij weer op de breedte van 80 graden kwam, ontdekte hij in het noordoosten zeer hoog gelegen land waar, zover wij weten, nog nooit iemand was geweest.De genoemde brief vormt een onder- deel van een onderzoek uit de tweede helft van de 18e eeuw naar de mogelijkheid de Noordpool per schip te bereiken. Het onderzoek werd uitgevoerd door William May in opdracht van Daines Barrington (zie "The possi bility of approaching the north pole asserted"). Jan Jansz. Walig was waarschijnlijk een kennis van Arend Claasz. Boey, eveneens commandeur en echtgenoot van een kleindochter van Cornelis Gielis, Agatha Comelisd. Gie lis (1727-1765). Uiteindelijk heeft Walig aan May de oor- spronkelijke tekeningen van Gielis met betrekking tot Spitsbergen overhandigd. Naast zijn schetsen en aantekeningen bracht Cornelis ge- durende zijn loopbaan 109 geharpoeneerde walvissen thuis. De walvisvaart was echter een hard en zwaar be- roep. Vele opvarenden overleden op zee. De stoffelijke overschotten werden begraven op Groenland of Spitsber gen of meegenomen om in hun woonplaats te worden begraven. Ook Cornelis Gieles overleed op 2 juli 1722 in de Arctische wateren aan boord van de "Koning Salo mon". Op 19 augustus van datzelfde jaar werd hij begra ven op de begraafplaats van Huisduinen. De grafsteen van Cornelis Cornelisz Gielis is nog altijd te vinden op de Huisduiner begraafplaats. De tekst luidt: "Hier leyt/begraven/Komelis/Kornelisze/Gielis is/ge- rust/den 2 July/1722." Commandeur Gilles Land Nadat ik bovenstaande informatie bestudeerd had, zag ik tijdens een middagje met mijn schoonfamilie in Kaap- skil, museum van jutters en zeelui, een oude kaart van Spitsbergen. En jawel, rechtsboven in het hoekje is een krom (als een gamaal) stukje land te zien: Commandeur Gilles land op 80 graden NB, 13 graden 30minuten OL. Er wordt vermeld dat het eiland in 1707 is ontdekt en het "is hoogland". Een stukje geschiedenis van de familie Gieles is daar dus voor iedereen inzichtelijk. Het eiland zelf is op diverse kaarten terug te vinden met verschil lende posities, vormen en oppervlaktes. Nummer 111, juni 2014 Historische Vereniging Texel 23

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 25