Over de familie Gieles Soms ligt de geschiedenis voor het oprapen. Bij Willem Gieles, de opa van mijn vrouw, kon ik altijd uitgebreid neuzen in de aanwezige uitgaven van de HVT en diverse andere boeken. Mijn vragen kon ik bij hem kwijt. Willem was een eindeloze bron van kennis van Texel en de ge schiedenis van Texel. Helaas is hij in 2006 overleden. Ik heb veel van hem geleerd, maar had nog veel meer van hem willen leren. Daarom wil ik dit artikel aan hem op- dragen. Ik was heel blij dat wij een deel van de boeken in de erfe- nis kregen toegewezen en bestudeer deze nog altijd met veel plezier. Een van de boeken is een stamboom van de familie Gieles/Gielis. Als je op Texel rondloopt, loop je kans een Gieles tegen het lijf te lopen en als je heel goed om je heen kijkt, kun je de naam op een verrassende plek vinden. In dit artikel wil ik wat vertellen over de band van de familie Gieles met Texel. De familie heeft er in de loop van de tijden een potje van gemaakt wat betreft de spelling. Oorspronkelijk was de naam Gielis, maar eind 19e eeuw is er nota bene op Texel wat fout gegaan. Een mooi voorbeeld hiervan vormen de nakomelingen van Klaas Gielis (1831-1905). Bij Johannes en Cornelis (respectievelijk 1870-1930 en 1874-1949) komt de spelling Gieles voor het eerst voor, terwijl broers en zussen de oude spelling toebedeeld hebben gekregen. Ik zal voor de individuen de spelling aanhouden zoals deze in de stamboom gebruikt wordt en als familienaam het Texelse Gieles aanhouden. Gielessen op Texel Gieles is een bekende naam op Texel. A1 eeuwen brengt deze familie mannen en vrouwen van zeer diverse am- bachten voort, maar bij het bestuderen van de stamboom blijken vele Gielessen toch op zee terecht te zijn geko- men. Willem (1933-2006) was daar een voorbeeld van. Na eerst bij Jaap Rab gewerkt te hebben, ging hij aan de slag bij Jan Bais op het beurtschip. Precieze data daarvan zijn mij onbekend. In 1960 kocht Willem een huis in Oudeschild (De Ruyter- straat 124). Buurman Jan Boom (van nummer 125) stond daar borg voor. In 1963 ging hij aan de slag op de Texelse vissersvloot. Eerst bij Wim Boom op de nieuwe TX66 Pe- trus Maria als matroos. Vervolgens stapte hij in 1967 over op de TX77 Johannes Maria (de oude UK22), in 1970 op de TX99 (een Scheveninger kotter) en in 1975 op weer een nieuwe TX66, de Anna Margreta. In 1976 verliet hij de firma Boom, doordat de TX99 werd verkocht en er een bemanningswisseling volgde. In 1976 begon zijn lange binding met de familie Krijnen van de TX19 en TX20. Willem ging op de TX19 varen. Eerst op een kotter uit Woubrugge en later op een kotter uit Kootstertille (uit 1973). Hij ging in 1977 van boord, omdat hij het zware leven aan boord niet vol kon hou- den. De TX66 voor de haven van Oudeschild Historische Vereniging Texel (foto: coll. W. Boom) Nummer 111, juni 2014

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 22