Honderd jaar onafhankelijkheid 1813 - 1913 Op de eerstefoto staat op de achterkant geschreven: Honderdjarig bevrijdingsfeest (1813-1913) en dan volgen de namen: Cornelis Koning, gehuwd met Marie Kuijper zit op de bok. Dan Fijtje en Naantje Bakker WLd-Antje Eelman Wd - Tetje Bakker-Visser en Trijntje Vlaming-Kooger. De dames zijn gekleed volgens de mode van 1813. De foto is van 22 September 1913. A1 met al een mooie foto, maar toen kregen we foto num- mer twee in ons bezit. Links achteraan staat waarachtig de koets met de mooie dames. Volgens de Texelse Cou- rant van 25 September 1913 werd er een spel gespeeld hoe de Prins weer voet op Nederlandse bodem zette. Men schrijft: Te twee uur trok de groote stoet van den vorigen dag weer op en nu naar Oost, waar de landing van den Prins voorgesteld werd. Nauwelijks was de stoet op den dijk bij Oost aangekomen ofde Prins de heer P.Bakker) verliet met een roeiboot, geroeid door Scheveningsche visschers het schip (TX 1). Vreugdeschoten knalden en donderende hoera's daver- den door de lucht toen de geliefde Prins den vaderlandschen bodem betrad. Een onafzienbare menigte langs den dijk was hier getuige van. De Prins, keurig uitgedost, werd op een driewielde kar ver- voerd naar de gereedstaande koets. Daar werd Z.H. toegesproken en welkom geheeten door van Hogendorp (de heer P. Kuijper), terwijl de Prins lucht gafaan zijn gemoed, door te betoogen, hoe heerlijk het was weer in Ne- derland te zijn. [zie foto volgende pagina], Een huize van den heer F. van der Vis werd de eerewijn aange- boden en daarna ging het onder de keurige, te Oost opgerichte eerepoort door naar Oosterend. Bij Zevenhuizen boden eenige jonge meisjes den Prins een bloemstuk aan, waarvoor Z.H. hartelijk dank zegde. Onafzienbaar was nu de rij menschen en rijtuigen langs den Oosterweg. Op de tribune bij Oosterend werd de Prins tot Koning gekroond. De vorige dag was maandag 22 September. Toen werd de inname van De Schans nagespeeld. Vijftig jaar later zou men dit herhalen. De krant meldt: De Oosterender optocht. Oosterend heeft op waardige wijze gevierd de herdenking van Neerlands 100-jarige onafhankelijkheid. Oosterend heeft eer van de vele bemoeiingen ten deze, hetwelk tnocht blijken uit de waarlijk keurige optocht, welke ze ons te aanschouwen heeft ge- geven op maandag, den eersten feestdag, toen de deelnemers aan dezen optocht, na de voorstelling van het historisch feit het innemen van den Schans, (waarvoor de Oosterenders zeker een historisch recht hebben) den Burgers met een bezoek ver- eerden. 't Was inderdaad een mooie stoet, uit verschillende groepen voetvolk bestaande, betrekking hebben op de dagen van 1813. Over den optocht was slechts een roep, nl. prachtig. Niet weinig aandacht trok de wagen 1813, waarop een landman en vijf vrouwen in de kleederdracht van dien tijd. Dat de Oosterenders gastvrij onthaald werden in Den Burg, spreekt voor zich. Hier en daar stonden koren op- gesteld die de stoet toezongen en regelmatig kon men re- kenen op een hartversterking. Toen de stoet na half vijf huiswaarts keerde, werden de deelnemers nog eens in De Waal gefeteerd. Ze kwamen tegen 6 uur weer thuis terug. Simon Dros 18 Historische Vereniging Texel Nummer 111, juni 2014

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 20