Kermistent van Jildert Zuidema. Zijn vrouw staat als 'boeienkoningin' vooraan bij bet clubje mensen boven aan de trap. De foto is hoogstwaarschijnlijk van de kermis in 1919 te Den Burg. Foto coll. Historische Vereniging Texel In een stuk over kermissen op Texel mag de naam van Texelaar Jildert Zuidema niet ontbreken. Hij vertelt over zijn leven in een interview met hem in de Texelse Cou- rant van 19 juni 1970. Naast landarbeider, tentbouwer bij circus Carre, stroper en later fotograaf, was hij ook ker- misartiest. Hij trad op als gewichtheffer en tilde met armen en benen gewichten op van wel 1000 pond. Zijn vrouw had daarnaast een nummer als boeienkoningin. Bij verschillende kermissen in het land traden ze er mee op. Tijdens de mobilisatie is er weinig te doen op kermis- gebied, ook op Texel worden geen kermissen meer ge- houden. Maar in 1919 wordt de kermis echter weer in ere hersteld en Zuidema kan weer aan de slag De Texelse Courant schrijft over de kermis op 5 juli 1919 onder an- dere: De krachtmensch Zuidema en zijne echtgenoote "De boeienkoningin" mogen zich in de algemeene belangstelling verheugen. Het was een goeie week vertelt Zuidema ver- der in zijn interview in Texelse Courant, we verdienden 500,- Tijdens de kermissen in Den Burg in jaren 1920, 1921 en 1922 is Zuidema ook nog van de partij. In 1920 nog als gewichtheffer, in 1921 verschijnt hij met een goocheltent en in 1922 wordt het opzetten van zijn fotografietent op de kermis in de krant aangekondigd (bron Texelse Cou rant). Daarna wordt het stiller. Tenslotte Wij hebben in ons archief erg weinig foto's van de ker missen op Texel. Van de kermis in 1964 is zelfs helemaal niets aanwezig. Ook de Texelse Courant kon ons niet hel- pen. We zouden u bijvoorbeeld zo graag foto's willen laten zien van het reuzenrad dat dat jaar voor het oude gemeentehuis op de Vismarkt stond of van de rups in de Parkstraat. De muziek van Elvis, Adamo en Lucille Starr die toen gedraaid werd, denken we er dan gewoon even bij. Wij vragen de lezers om hun oude fotodozen nog eens om te draaien. De foto's die u vindt, willen we graag scannen. Wellicht krijgt dit verhaal dan een vervolg met een fotoverslag van de kermis van 1964. Simon Dros Bas Huisman Met dank aan Jasper Wessels van het Gemeente-archief Bronnen: gemeente-archief doos 6102 en 6105 en het ar chief van de Texelse Courant. De advertenties zijn afkomstig uit de Texelse Courant 14 Historische Vereniging Texel Nummer 111, juni 2014

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 16