De kermis van 1949 ivordt ingeluid door P. Spigt. Foto archief Texelse Courant. Regelmatig werd het gemeentebestuur vervolgens be- stookt met verzoeken om de kermis weer toe te staan. In 1959 meldt de burgemeester namens de raad dat men thans geen mogelijkheid ziet tot het organiseren van een kermisfeest. Dit was het antwoord op een schrijven van vijf kermisbonden. Pas als Texel het feest 550 jaar stadsrechten gaat vieren in 1964, wordt de kermis als extra feestonderdeel voor een- maal toegestaan. Er wordt een geweldige kermis opge- bouwd met zelfs een reuzenrad. Texel heeft de smaak te pakken, maar nog steeds is een reguliere kermis niet toegestaan. In 1966 stelt Westdorp in de raad aan de orde dat er aan de lopende band ker- missen worden gehouden door de sportclubs. Ze heten dan wel 'Fancy fairs' maar de activiteiten hebben het ka- rakter van een echte kermis. De pacht van de standplaat- sen vloeit in de clubkas en de Gemeente heeft het nakijken. Hij zou graag zien dat burgemeester en wet- houders met een voorstel zouden komen om de kermis weer in te voeren. Daama verschijnt er een voorstel van Gijs Oskam van de Stichting Cultureel Werk Texel met een plan van invoe- ring. Onderaan het verzoek heeft de heer Pansier ge- schreven dat 4 a 5 dagen genoeg moeten zijn en dat men van donderdag of vrijdag tot en met maandag zou moe ten kunnen feesten. De Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Zon- dagsrust en de Zondagsheiliging wil daar niet van weten. Ze zijn fel tegen. Als het op een stemming aan- komt zijn er slechts twee tegenstemmers, de heren Daal- der en Gernaat. De heren Joustra, Roeper, Dros, Barendregt, Westerlaken, Witte, Zijm, Smit, Standaard, Westdorp, Keijser en mevrouw Koning-Bruin zijn voor. We schrijven 31 oktober 1966. In datzelfde jaar besluit de raad der Gemeente Texel het voorstel van burgemeester en wethouders goed te keuren en met ingang van 1967 een jaarlijkse kermis in te voeren, aanvangend de woensdag na de laatste maandag van de maand juni en eindigend op de volgende zaterdag. Als locatie wordt het parkeerterrein aan de Emmalaan geko- zen. Begrijpelijk dat de Hocra Nederland afdeling Texel tegen de ketting springt. 'Wie houdt er nu een ker mis aan de rand van het dorp, op grote afstand van de danszalen?', is hun vraag aan de gemeente. De eerste kermis van 1967, van woensdag 28 juni tot en met zaterdag 1 juli, is een groot succes en heeft een op- brengst van a. f 8.000, -. Alleen de Hocra is ontstemd. In het archief van de gemeente Texel is verder niet veel te vinden van de jaren die volgen. Wel een jaarlijkse staat van kermisgelden die naar de verenigingen vloeien. En dat bedrag wordt elk jaar groter! In de tussentijd is de kermis toch weer op de Groene- plaats terecht gekomen, totdat men in 1985 stelt dat het zo niet langer kan. In 1986 wordt voorgesteld om een keuze te maken tussen Emmalaan of de Nikadel. En een jaar later meldt de kermisbond in een advertentie: Let op, nieuw terrein Parkeerterrein aan de Nikadel, De Koog. De Burger Middenstand komt met een handtekeningen- actie; iedere neringdoende tekent natuurlijk, maar het mag niet baten. Er komen ook brieven binnen bij de ge meente van gasten die het maar niks vinden. Ene Dirk Fahle, Duitser, schrijft dat ze veel overlast hadden en: "Wirfreuen uns aufdie Heimreise". Hocra werd later Horeca De kermis van 1949 Foto archief Texelse Courant. 12 Historische Vereniging Texel Nummer 111, juni 2014

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 14