De Texelse kermis in de vorige eeuw Aangekleed gaat naar de kermis. Foto Gemma Duin-Boekel. Poseren voor de fotograafbij de schommelschuitjes. Foto Gemma Duin-Boekel. Bij het slopen van 'de bult' en het egaliseren van de Groeneplaats was onze eerste gedachte dat de kermis dan wel weer terug zou kunnen komen. Alle kramen kunnen ongehinderd worden geplaatst en het zou weer als van ouds kunnen worden. We zoeken en vinden in ons foto-archief weinig foto's van de kermis van voor de Tweede Wereldoorlog. Maar Simon Dros, Nelly Boekel-Roeper en Gemma Duin- Boekel hebben foto's uit hun familie-archief afgestaan om hier te laten zien. De zweefmolen stond steevast aan het begin van de Zvvaanstraat, deels tegenover 'De Oranjeboom' en deels tegenover het huis van Arie Beers, Groeneplaats 13. De schommelschuitjes of soms ook de Cakewalk stonden voor hotel de Lindeboom. Dat was waar nu de Rabo- bank staat. Daar tegenover kon men op een elegante ma- nier koekhakken. met kegelspel, korfbalspel, hoepla-werptent en nog veel meer. Er wordt een "Nieuwe Schouwburgloge" opgetrok- ken op het land van Roeper aan de Kogerstraat. Daar kon men ongestoord, ver van het lawaai, genieten van theater- stukken zoals het blijspel in 5 bedrijven "Dokter Klaus" en het drama "De wraak van den treinmachinist". Gezellige drukte bij de draaimolen en de Cakewalk. Op de ach- tergrond links hotel De Lindeboom en rechts De Oranjeboom. Foto archief Historische Vereniging Texel. Koekhakken in dejaren twintig. Foto Gemma Duin-Boekel. En niet alleen vreemden stonden op de kermis. De Texel- sche Courant. van 30-04-1927 vermeldt dat P. Vlas Pz. uit Den Burg een 'vischwaren- en zuurkraam' is gegund en P.M. Boom uit Oudeschild mag een danstent opzetten. De koekhakhal van W. Meppen uit Broek in Waterland zal ook aanwezig zijn. Jan Schurman, ook uit Broek in Water- land, zal er met een schiettent gaan staan. Verder komt er een nougatkraam, bioscooptent, weegtoestel, wedrenbaan De vooroorlogse kermissen waren vaak verdeeld over verschillende plaatsen in Den Burg. Voor volwassenen was het meeste te doen op de Groeneplaats en het Park. Op het land van Roeper aan de Kogerstraat stond de Schouwburg en aan het Schilderend op het land van Geus stond in 1933 een heuse stoomcarrousel waar met name de kinderen voor werden uitgenodigd. In 1931 konden ouders uit Cocksdorp die met hun kinde ren woensdag en zondag de kermis wilden bezoeken, zich opgeven voor vervoer. Of er dan sprake is van een speciaal kinderprogramma wordt niet vermeld in de Texelse Courant, wel dat 'de kermis van dit jaar niets bij- 10 Historische Vereniging Texel Nummer 1 11, juni 2014

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 12