Een bijzondere correspondentie De Historische Vereniging Texel krijgt regelmatig documenten, boeken, foto's, schilderijen en andere objecten uit nalatenschappen. Daar zijn soms hele bijzondere dingen bij die erom vragen bewerkt en onderzocht te worden. Onlangs heeftAda Ran-Timmer uit Den Helder een schenking aan de Vereniging gedaan. De schenking uit de nalatenschap van haar moeder, Annie Timmer-Witte, omvat onder andere knipsels uit de K.R.O.-gids uit 1952, familiefoto's, brieven en documenten betreffende oorlogsschade van huis en huisraad van Annie Timmer-Witte. Door deze knipsels uit de K.R.O.-gids en de persoonlijke correspondentie tussen de Texelse Annie Timmer-Witte en de Duitse Margarete Berger kan een bijzonder contact tussen twee vrouwen gereconstrueerd worden. De katho- lieke vrouwen vinden elkaar in het leed dat hen verbindt. Het contact vindt zeven jaar na de oorlog plaats. De ene vrouw, Annie Timmer-Witte, toen wonende aan de Wil- helminalaan 49, is in 1945 ten gevolge van de Georgische opstand weduwe geworden! Haar man is op 6 april 1945 door een bombardement op hun huis omgekomen. Annie Timmer-Witte vlucht, gewond, met haar vier kin- deren naar boerderij De Hal aan de Hallerweg, waar ze worden opgevangen.2 De andere vrouw Margarete Ber ger, een Duitse, oorspronkelijk afkomstig uit Danzig, heeft drie zonen en haar echtgenoot in de oorlog verlo- ren. Haar jongste zoon Heinz is omgekomen op Texel tij- dens de Georgische opstand. In de oorlogsjaren is zij halsoverkop met haar dochter uit Danzig gevlucht en via Denemarken in Wtirttemberg terecht gekomen. De kle- ding die zij droegen, was het enige wat zij hadden kun- nen meenemen. Zeven jaar na de oorlog wendt de katholieke Margarete Berger zich tot de KRO om een foto van het graf van haar overleden zoon te krijgen. In de K.R.O.-gids van begin 1952 wordt bij de brieven (geheten KROniek) haar brief gepubliceerd. Duitse militaire graven op de begraafplaats aan de Kogerstraat in Den Burg, gefotografeerd door Alfred Fahrenbach. (coll. Gerrit Gerrits) 1 Het adres Wilhelminalaan 49 in Den Burg is omgenummerd naar Wilhelminalaan 83. 2 Met dank aan Ada Ran-Timmer, dochter van Annie Timmer-Witte uit Den Helder voor de telefonische informatie van 16 januari 2014 en haar toestemming tot publicatie van foto's en brieven. 3 Obergefreiter, Wehrmacht soldaat met meer dan zes dienstjaren. 2 Historische Vereniging Texel Nummer 110, maart 2014

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2014 | | pagina 4