Zwarte Piet in 1955 en 1957 Hoewel actueel.., nee we doen niet mee aan de nationale Zwarte Pietendiscussie.Toch willen wij u een paarfoto's laten zien van Sinterklaasfeesten op de Eben Haezer kleuterschool in Den Burg. De kinderen hebben er waarschijnlijk tnooie herinneringen aan. 1 JufCoby Schotanus, 2 JufLena de Visser, 3 4 Jan Ooster- hof 5 6 7 Kees Breet, 8 Dirk Terpstra, 9 10 Nans Joustra, 11 Koos Mechielsen, 12 Nanda van der Ster, 13 Bas Huisman, 14 15 Sinterklaas, 16 Zwarte Piet (van beide namen niet bekend) Op de foto uit 1955 zit Sinterklaas op een grote hoge stoel, een Sint waardig en Piet op een klein kinderstoeltje. Sommigen zullen zeggen: Zie je wel, Zwarte Piet heeft hier ook een onderdanige positie. Maar bekijk het eens van een andere kant: Piet zit op ooghoogte bij de kinderen. Zo krijgt hij als kindervriend juist goed kontakt met zijn publiek. Dat getuigt van een voor die tijd modern en vooruitstrevend pedagogisch in- zicht. En de kinderen zijn ogenschijnlijk meer met elkaar en de fotograaf bezig, dan met een historisch verant- woorde afweging van deze toch al spannende tijden. Zie ginds komt de stoomboot Op deze foto uit 1957 is de Sint zojuist gearriveerd. De oogst van gestrooide pepernoten wordt door de kinderen veilig gesteld. Voor de Sint staan twee meisjes met peper noten in hun hand, Marian Huisman en Jacomien Bas. Rechts onderaan Jaap Vlaming. De Sint, de rest van het jaar beter bekend als Jan Visser, voert werkoverleg met een van zijn Pieten. Op de achtergrond staat een piano met het liedboek nog open. Er is gezongen, natuurlijk ook 'Zie ginds komt de stoomboot'. De stoomboot die elk jaar uit Spanje weer aan komt. Maar tegenwoordig is Spanje een armlastig land in crisis dat zelfs een tijd lang aan het geldinfuus van de Europese Centrale Bank heeft gelegen. Is het van- daag de dag nog wel verantwoord dat onze Goedheilig- man zijn kostbare kapitaal nog langer besteedt aan cadeautjes voor alle lieve kinderen in ons land? Laten we de Sint hier maar niet lastig mee vallen, hij komt, hij komt! Bas Huisman Nummer 109, december 2013 Historische Vereniging Texel

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 32