A Alle namen bekend GEBREID die vanaf zaterdag 18 januari t/m 22 april (Tweede Paasdag) te zien is in Museum Kaap Skil in Oude- schild. Bij alle tniien staan de oude foto's die als voorbeeld dienden met de plaats waar ze vandaan kwamen. Over de truien, de vissers, hun gezinnen, de historie van de visserij en de visserij zijn nog veel meer prachtige ver- halen beschreven in het boek VISSERSTRUIEN uit 40 Ne- derlandse vissersplaatsen, dat vol staat met oude foto's en de opnieuw gebreide truien. Die zijn allemaal voor- zien van een schets van de indeling en de telpatronen, waardoor ze allemaal weer gebreid kunnen worden. Niet echt moeilijk, want alle truien hadden een simpel T- model en waren rondgebreid. Ook in de lezing die ik tijdens de tentoonstelling ga geven, komen al die aspecten aan de orde. Stella Ruhe Stella Ruhe, VISSERSTRUIEN uit 40 Nederlandse vis sersplaatsen, Forte Uitgevers Baarn, 24,95, formaat 28 x 20 cm, gebonden, ISBN 978-90 5877 271 8 Er is gelijktijdig een Engelse editie verschenen: DUTCH TRADITIONAL GANSEYS sweaters from 40 villages, ISBN 978-90 5877 359 3 Dit is de eerste aflevering van een rubriek over foto's in de collectie van de Historische Vereniging Texel. Van de foto's die we in deze rubriek laten zien, zijn de namen van alle mensen bekend. In deze eerste aflevering: de kinderen van het Texelse weeshuis. We schrijven 1902. De kinderen van het weeshuis gaan samen op de foto. De vader en de moeder staan achteraan, Reinder en Sjoukje Visser. Er waren omstandigheden dat een kind naar het wees huis moest. Als je dan binnenkwam werd je allereerst kaalgeschoren om de hoofdluis te bestrijden. Je kreeg, zomer en winter, zwarte kleren te dragen met zwarte wollen kousen. Het eten was sober en vaak niet genoeg en denk maar niet dat je tussendoor wat te drinken kon krijgen. Dat was verboden, zelfs op hete zomerdagen. Als je je bord niet leeg at, werd de pap erover gegoten en moest je, hoe dan ook, alles naar binnen werken. En om je nog meer te schande te maken kreeg je daarbij een gekke pet op. Maar op deze dag is iedereen blij. Op de foto gaan, dat gebeurde bijna nooit. De meisjes op de voorste rij hebben hun pop op de arm, maar alle kinderen kijken zo ernstig. 1. Jacoba Duinker - 2. Duwertje Vonk - 3. Neeltje Raven - 4. Albert Raven - 5 Hiltje Kalf- 6. Trijn Huisman - 7. Moeder Sjoukje Visser - 8. Vader Reindert Visser - 9. Piet Wuis -10. Marie Vonk -11. Johanna Kooger - 12. Gerard Wegman -13. Leendert Vonk - 14. Willem Wegman -15. Leendert Eelman - 16. Jannetje Eelman -17. Nel (Pietertje) Wegman - 18. Rika Eelman -19. Geertruida Wegman. Moeder Visser had een hondje. Dat was Keessie. Hij werd verwend tot en met. Hij mocht dan ook alles. Trui Wegman vertelde wel eens, dat ze wenste dat zij het hondje was, want dan kon ze tenminste drinken wanneer ze dorst had. Oud brood voor de eenden in de tuin at ze stiekem zelf op. Je mocht niet van het terrein af of door de poort gaan. Dat was ten strengste verboden. Maar de kinderen hadden daar wat op gevonden. Door de poort op een kier te laten staan kon Keessie ontsnappen. Ze mochten dan wel de straat op om Keessie te gaan zoeken. Later ging het allemaal veel beter. Bij andere ouderparen zoals Van der Ham Ham of Dros veranderde er veel ten goede. Zij gingen veel liefdevoller met de kinderen om. In 1913 zien we een ander beeld. Geen kale koppen meer en de nu oudere meisjes houden zich bezig met nuttige handwerken. Het lijkt wel of de fotograaf ze een beetje heeft verrast, want twee van de vier kunnen hun lachen nauwelijks inhouden. Op deze foto zien we ook een stukje van het interieur van het Texelse weeshuis uit het begin van de vorige eeuw. Weeshuis ca. 1913. Jannie Huisman - Nel Eelman - Neeltje Raven - Trui Wegman en in het midden moeder Hendrika v.d. Berg-Eel- man. Bas Huisman en Simon Dros Historische Vereniging Texel Nummer 109, december 2013

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 28