Nou Johannes, we hadden beter op het Kogerstrand aan lager wal kunnen raken. Veel gezelliger, zo vlak voor de kerstdagen Goo-Goo-Ga-Joob Bultrug Johanna op de Razende Bol einde der tijden. Dat was immers allemaal aangekondigd door de oude Maya's. De cartoon van Jos Collignon die in de Volkskrant stond geeft de gekte en de wilde specu- laties rond deze stranding goed weer. Voor zulke dingen bleken de Texelaars toch veel te nuchter. Het dier is ont- leed op de kade in de NIOZ-haven. De botten zijn naar Naturalis gegaan. 2012 15 december Potvis Razende Bol Alweer was er een potvis die enkele dagen na een bul trug strandde! De geschiedenis herhaalde zich ook in een ander opzicht. Deze stranding werd net als die van 2 no- vember 2004 grotendeels uit het nieuws weggedrukt. Dit keer kwam dat door de commotie rondom de bultrug, die nog leefde toen de dode potvis aanspoelde. Nu is deze potvis alsnog welbekend geworden door de amber- vondst. Dat was de grootste die ooit in een gestrande potvis is gedaan. Ecomare kreeg eerst toestemming van de regering om het skelet te bergen, en later ook om de amber te verkopen, ten behoeve van de tentoonstelling en het educatieve werk. Potvis op de Razende Bol Bronnen: Archief Ecomare/G.J. De Haan Archief Texelse Courant Archief Adrie en Ineke Vonk Camphuijsen en Peet, 2006: Walvissen en dolfijnen in de Noordzee A.B. van Deinse, De fossiele en recente cetacea van Ne- derland, 1931 A.B. van Deinse, De recente cetacea van Nederland van 1931 tot en met 1944,1946 B.C. Sliggers en drs. A.A. Wertheim, Op het strand ge- smeten. Vijf eeuwen potvisstrandingen aan de Neder- landse kust, 1992 Walvisstrandingen.nl Waar bron bij illustraties ontbreekt, zijn deze afkomstig van Ecomare en collectie Vonk Cartoon Texelse Courant Laten we eindigen met een volkomen onbewijsbare me- tafysische stelling: De ambervondst was een beloning van de voorzienigheid aan het Texels Museum, nu Eco mare, voor tientallen jaren lang tomeloze inzet voor ber- ging en onderzoek naar gestrande walvissen op Texel en in de omgeving! Arthur Oosterbaan Ineke Vonk-Uitgeest Nummer 109, december 2013 Historische Vereniging Texel 19

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 21