Ctt 1998 23 juni Dwergvinvis, staart Noordzeestrand Staartstuk van een dwergvinvis aangespoeld bij paal 16. Een wervel is uit dit tamelijk vormeloze stuk rottend vlees gehaald, en opgestuurd naar Naturalis. kadaver in bak shovel 2000 30 juli Dwergvinvis Vliehors De botten van dit kadaver waren al verdeeld door jutters toen een van hen het bij Ecomare aanmeldde. De heren wilden toch even weten wat ze hadden buitgemaakt. Was het nu "een zeeolifant, een zeekoe, of een blauwe vin- vis"? Het bleek een dwergvinvis te zijn, aan de wervels te zien. Ik [Arthur] heb de jutters erop gewezen dat ze straf- baar waren, omdat ze zonder ontheffing van de Flora- en Faunawet delen van een beschermd dier onder zich had den. De heren waren niet zo onder de indruk van die me- dedeling. In de collectie Vonk ligt een wervel van dit dier, een gift van Sil Boon. 2004 22 juni Bultrug Vlieland, Noordzeestrand Deze walvis werd ontdekt door Maarten Nijman van de Vliehors-expres. Hier was in de ogen van de meeste Vlie- landers sprake van een dubbele fout van de burgemees- ter. Uit angst voor hoge kosten voor het bergen heeft hij het verse kadaver meteen laten begraven, zelfs voordat het onderzocht kon worden. De volgende dag heeft hij het kadaver zomaar aan Ecomare weggeven. De Texelse snijploeg kreeg aanvankelijk geen hulp bij deze klus op het buureiland. Niemand wist waar hij precies begraven skelet bultrug Vlieland in Ecomare was. De noodzakelijke graafmachines waren allemaal kapot. Na telefoontjes van walvisdeskundige Chris Smeenk van Naturalis veranderde de situatie. Hij wist een deel van de Vlielanders te overtuigen dat het belang- rijk was om het skelet te behouden, en daarvoor moest het snel worden opgegraven. Sommigen wilden daarna toch wel helpen. De juiste plek werd aangewezen en de graafmachines deden het zomaar weer. 2004 24 juni Potvis Vlieland, Noordzeestrand Tot ieders stomme verbazing spoelde er een paar dagen na de bultrug een dode potvis aan op Vlieland. Nu was er geen ontkomen meer aan. Dit skelet moest uiteraard geborgen en bewaard worden voor het natuurcentrum de Noordwester op Vlieland. Er is een dichtbundel uitge- bracht om geld in te zamelen ter bestrijding van de on- kosten. 2004 2 november 2 Potvissen Terschelling, Richel Deze potvissen waren springlevend en lagen nog gedeel- telijk in het water. Ze zijn gered door vanuit reddingbo- ten lawaai te maken en zo de dieren naar dieper water te jagen. Deze knappe en succesvolle actie is nauwelijks in het landelijke nieuws gekomen. Op dezelfde dag werd in Amsterdam de bekende filmmaker en polemist Theo van Gogh vermoord. 2005 1 augustus Noordse vinvis Noordzeestrand Aangespoeld bij paal 24. Van dit kadaver, dat alleen uit een romp met vinnen bestond, zijn een paar botten be waard. Een deel is naar Ecomare gegaan, en een deel naar Naturalis. De botten hebben een nacht op het weiland bij Ecomare gelegen, stinkend en wel. Er zou toen een schouderblad gestolen zijn. Ik [Arthur] heb namens Ecomare aangifte gedaan bij de politie. Die was stomverbaasd over het idee dat iemand zoiets zou stelen. Ik heb gesuggereerd om met de surveillancewagen rond te rijden met openge- draaide raampjes, op zoek naar een geurspoor. Later hoorde ik van mijn collega's dat er maar een schouder blad uit het kadaver gesneden zou zijn. In dat geval was er niets gestolen. Noordse vinvis bij Paal 24 2012 12 december Bultrug Razende Bol Er werd in Nederland volop gespeculeerd over de omi- neuze datum van de stranding van deze onfortuinlijke bultrug "Johanna". Het was 12-12-T2, vlak voor het 18 Historische Vereniging Texel Nummer L 09, december 2013

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 20