Souwie Duinker en andere kinderen bij de onderkaak 1963 10 oktober Orka Noordzeestrand De orka, een mannetje van vijf en halve meter, was aan- gespoeld ten noorden van De Koog. Het dier was in ver- gevorderde staat van ontbinding. Vermoedelijk had het dier langere tijd op zee rondgedreven. Dit was de eerste walvis waarvan het skelet gemacereerd is door de ploeg van het Texels Museum. Dit houdt in dat de botten wekenlang in een bak met water op een temperatuur van zo'n 40 graden worden gehouden. Door bacterien wordt dan het vlees afgebroken. Het skelet is in ieder geval nog steeds in goede staat. Het hangt nu in de aquariumzaal van Ecomare. Orka op het strand foto Johan Reydon 1956 24 augustus Butskop Ceres Het dier werd voor het eerst waargenomen ter hoogte van de Prins Hendrik Poldersluis. Een halve dag later lag het tegen de Waddenzeedijk bij Ceres. Het was een vrouwtje van zeven meter lang. Gerit de Haan heeft de Butskop ontleed. Het skelet is bewaard in het Texels Mu seum, evenals de inktvissnaveltjes, die in de maag zaten. Er is een afgietsel van de kop gemaakt, maar dat is niet bewaard gebleven. Gebroeders Dogger pronkten met de butskop. Foto met stok hing jarenlang achter de bar bij Jan de Korst (Dogger) in het Stoombootkoffiehuis op de haven. Gerrit de Haan bij de orka foto Johan Reydon 1979 Potvis, schedel Waddenzee nabij de Vliehors Theo Eilander en Jan Hottentot waren aan het vissen op harders en zeebaars toen zij een groot bot ontdekten. Ze dachten gelijk dat het wel interessant was en waarschuw- den Gerrit de Haan. Theo en Gerrit de Haan zijn samen gaan kijken wat het was. Het was niet gelijk duidelijk wat voor bot het was. Het lag achter de Hengst tussen Foks- diep en het Lange Gat. Gerrit de Haan is later met Piet Slik (TX54) naar deze plek gevaren. Toen werd het bot herkend als een schedel van een potvis. De schedel bleek van hetzelfde dier te zijn dat in 1953 was aangespoeld. Om het nu bijna gehele skelet werd door preparateur Johan Reydon een polyester model gemaakt met ruitjes erin. Het model heeft hij gemaakt aan de hand van metingen aan een gestrande potvis bij Egmond (1979)Dat model heeft jarenlang op het buitenterrein van het Natuur Recreatie Centrum, later Ecomare, gestaan, totdat het door weer en wind zo was aangetast dat het niet meer te herstellen was. Het incomplete skelet staat nu bij de ingang van Ecomare. Nummer 109, december 2013 Historische Vereniging Texel 17

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 19