De Duinker foto's: Esperanto en fotohoekje Van het bestuur Begin juli stuurde ik namens het bestuur van de HVT een mail naar de gemeenteraad en het College van B W over de activiteiten van de gemeente rond het Esperanto- monument en verzocht daarin aan de gemeente de fietsenstalling te verwijderen. Gezien het belang dat de Esperantobeweging op Texel had, is het een monument van grote historische waarde. Wij onderschrijven dan ook de argumenten van Harry de Graaf in de Texelse Courant van 5 juli jongstleden. Een fietsenstalling voor het monu ment combineert daar niet mee en is een aantasting van de sfeer van waardigheid die hier gekoesterd zou moeten worden. Er was in de lokale pers al heel wat ophef geweest van omwonenden, esperantisten en Texels ereburger Harry de Graaf, die zich opwonden over de manier waarop de gemeente het parkeerprobleem voor fietsen te lijf ging. Zo midden in de zomer verwachtten we niet dat hier gauw enig succes van zou komen. Tot onze verbazing en blijd- schap heeft de gemeente besloten om het deel van de fiet senstalling dat pal voor het monument staat, toch weg te halen. Dat was niet gebeurd als er niet zoveel goed onderbouwd protest was gekomen. Zo is er toch weer een stukje Texelse cultuurhistorie gered. En het belang van een alerte en grote historische vereniging op ons eiland is hiermee ook bewezen. Arthur Oosterbaan Historische Vereniging Texel Nummer 108, September 2013 plaatst zijn. We vragen dan ook of u ons daarmee kunt helpen. Mevrouw Bep Langeveld-van der Meer heeft aan de bewo- ners in het Verpleeghuis een deel van de foto's laten zien. De meesten wisten alle namen te noemen en Dirk Bruin kon zich zelfs nog vele bijnamen herinneren. Het gedoe rond het Esperanto Monument en de foto's van mevrouw Boon-Duinker gaven ons een zet in de goede richting om nog eens te benadrukken hoe belangrijk dat monument voor vele Texelaars is. De bouwtekening van Igesz, Siem de Waal aan het metselen, de officiele onthul- ling van de gedenksteen, de toeschouwers en genodigden, de sprekers en de wandeling naar Het Doolhof voor een Blij verrast waren we met de gift van foto-negatieven die we kregen van mevrouw Hannie Boon-Duinker uit Almere, la ter gevolgd door een aantal kartonnen bladen waarop tien- tallen fotootjes waren geplakt van 'Ons fotohoekje', een ru- briek uit de Texelse Courant van 1937 tot en met 1939. In de krant gaat elke foto vergezeld van een kort verhaal- tje over het jarige kind: hoe oud is het geworden en waar woont hij of zij. In het begin wordt nog gewaarschuwd om niet zelf foto's in te sturen, want ."Oom Ko komt langs en maakt een foto van je". Met behulp van zijn computer heeft Bas Huisman alle ne- gatieven kunnen afdrukken. Bij een aantal foto's weten we geen namen omdat ze nooit in de Texelse Courant ge- Siem de Waal staat te metselen; op de achtergrond de huizen van de Kogerstraat.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 4