kenbaar, veelal met verdiepte voeg gemetseld, en met mooie verhoudingen. Enkele ontwerpen wijken daarvan af, zoals de bioscoop van Pen, met meer Amsterdamse schooltrekjes dan in het latere werk van Igesz. De invloed van Berlage was waarschijnlijk nog te groot om in zo korte tijd al tot een eigen signatuur te komen. Een ander opvallend ontwerp is de winkel met showroom en bovenwoning van Oele in de Hogerstraat, een juweel van een ontwerp. De gevel was bekleed met gele ver- blendsteen met een plint van blauw verglaasde klinkers. Binnen een toen moderne en luxe parketvloer en cham pagne met roze glas-in-lood. Het werd gebouwd op de plek van het volkslogement uit 1726. Ook bij de uitbreiding en verbouwing van Vlas warenhuis in De Koog experimenteerde Igesz met niet traditionele materialen en voor Texel nieuwe ideeen: een gevel van steen, staal en brons, een moderne etalage met een glasop- pervlak van 75 m2, verlicht door 60 schijnwerpers, een showroom voor souvenirs en een paskamer voor strandar- tikelen, zoals badpakken toen blijkbaar genoemd werden. Het pand had een frontbreedte van 18 m en was 28 m diep. Maatschappelijk betrokken Esperantist Vanaf zijn aankomst op Texel zette Igesz zich in voor Texel en de Texelaars. Hij was in 1934 mede-oprichter en bestuurslid van Mooi Texel en bestuurslid van de Alge- mene Texelsche Middenstandsvereeniging. Om te voorko- men dat Texelaars naar de vaste wal moesten om cursus- sen voor hun middenstandsdiploma te volgen, richtten Ies Vlessing, deurwaarder Prins en Lou Igesz in 1937 het In- stituut voor Middenstandsontwikkeling op. In het ver- lengde daarvan volgde in 1941 het bestuurslidmaatschap van de Texelse teekenschool, een 5-jarige avondcursus voor timmerlieden, metselaars en metaalbewerkers, als af- deling van de Vereniging tot Bevordering van het Vakon- derwijs in West-Friesland. Igesz was Esperantist. Dat paste in zijn ideaal dat iedere wereldburger zich overal verstaanbaar moet kunnen ma- ken. Geestverwanten waren onder andere de gebroeders De vliegers van de KLM, De Vlijt en de Marine luchtvaart- dienst 's Zomers zat huize Lida vol toeristen. Vanaf herfst 1937, na de start van de lijndienst De Vlijt-Schiphol, waren er vrijwel het gehele jaar KLM-vliegers in huis en vanaf de mobilisatie in 1939 vliegers van de vliegschool op De Vlijt. Ook de mensen van de Marine luchtvaartdienst kwamen er regelmatig over de vloer. Lody herinnert zich die mannen tijdens een feestje in rie- ten rokjes dansend op Hawaii-muziek, toen in de mode Gijs en Johan Duinker van de Texelsche Courant en met- selaar Siem de Waal. Op initiatief van de gebroeders Duinker werd op Texel het tweede Esperantomonument in Nederland opgericht. Vanzelfsprekend maakte Igesz be- langeloos het ontwerp, en werd het door Siem de Waal in 1935 al even belangeloos gemetseld. In opdracht van de Duitse bezetters werd het in 1941 af- gebroken. Na de bevrijding werd het pas in 1950 weer opgebouwd. Daarvan wordt nog een mooie film in het ar- chief van de Historische Vereniging bewaard. In 1939 ontwierp Igesz ook gratis een muziektent in het park voor het Fanfarecorps, ter vervanging van de in 1920 door J. W Bakker gebouwde muziektent. Nummer 108, September 2013 Historische Vereniging Texel 21 Ontwerp van de voorgevel van het pand van Oele in de Hogerstraat in Den Burg (coll. cat) Siem de Waal met bestek bij het Esperantomonument. (foto: Duinker in coll. HVT) -.QdfVfEP IBI KB J5P£EMT0 -HOfflJMHir—TE P£N DUEG OP TTXEL.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 23