Van het kantoor van Berlage naar Texel Lodewijk Igesz was in 1906 geboren in Edam, werd archi tect en kwam op het bureau van H.P.Berlage. Ondanks diens reputatie werd de crisis begin jaren dertig ook daar merkbaar en Igesz werd in 1932 ontslagen. Berlage ver- wachtte dat Texel door het opkomende toerisme minder conjunctuurgevoelig zou zijn en adviseerde Igesz om zijn geluk op Texel te zoeken. Er was nog een argument, want Lodewijk Igesz (roepnaam Lou) was getrouwd met Alida Hendrika Trap, dochter van Jan Dirk Hendrik Trap en An- neke Walraven. Trap was opzichter bij de veeartsenijkun- dige dienst, standplaats Alkmaar en woonde tot 1915 op het Schilderend in Den Burg. Hij kwam nog regelmatig op Texel, verbaliseerde dan wel eens veehouders in verband met niet gemelde rotkreupel en keurde onder andere in 1931 samen met veearts Noordijk de schapen voor de fokveedag. In april 1932 kwam pension Chrijotima van Chris van Maldegem aan de Koogerweg in De Koog te huur. Lou vestigde zich daar als architect en samen exploiteerden Lou en Alida het pension. Dat werd herdoopt tot Lida en meteen voorzien van telefoon: nummer 18. In dat zelfde jaar kwam Igesz in het bestuur van de pensionhouders- bond afdeling Texel. Op verzoek van de familie Pen van hotel-cafe-restaurant de Oranjeboom ontwierp Igesz een toneel-, bioscoop- en danszaal, inclusief balkon geschikt voor 500 personen. Daarvoor werden twee achter de Oranjeboom gelegen panden aan de Warmoesstraat gesloopt. De bouw werd in 1933 opgeleverd. Ook in 1932 tekende hij voor kleerma- ker Room een nieuwe pui voor het voormalige pand van Kok in de Weverstraat. door Hein Daalder uit De Cocksdorp. Begin 1933 trok het echtpaar Igesz erin en begon de exploitatie van hun eigen Pension Huize Lida. Daar werd in 1935 hun eerste zoon Lody geboren. Het gelijk van Berlage In 1933 ontwierp Igesz voor PL. Daalder kindervakantie- huis de Zilvermeeuw aan het slag naar de Nederlanden (nu de Boodtlaan), met twee zitkamers, 25 slaapkamers met daarin 40 bedden, met stromend water, electrisch licht en een grote speelweide; voor Vlaming, ook aan de Boodtlaan een pension en voor Groenhof een woning aan de Kaapstraat. Voor E van Twisk ontwierp hij de Noord- zee, tegenwoordig Ruyslaan 4 in De Koog. Igesz kocht in de herfst van 1932 de grand naast hun ge- huurde pension en ontwierp daarvoor een nieuw pension met 17 slaapkamers en 35 bedden. Het werd gebouwd 1934 werd een druk jaar, met onder andere het ontwerp voor Villa Opduin voor de familie Wuis: met 11 pension- kamers, elektrisch licht, cv, warm en koud stromend wa ter op elke kamer en in de keuken twee grate AGA-for- nuizen. Het water werd met een eigen pomp opgepompt uit de duinen. De bouw was door Igesz begroot op 9.235 en voor 8.951 gegund aan de laagste inschrijver Geus en Hammers. Voor Klaas Mantje ontwierp hij een woonwinkelhuis met schoenenmagazijn aan de Hogerstraat. Hendrik Bakker metselde voor1.415,—Jan Roeper schilderde voor 420,— en Piet Oele deed voor 340,— het loodgieters- werk. Het timmerwerk werd buiten het bestek gehouden. Daar kwam bij de modernisering van de winkel van de weduwe Neijens op de Groeneplaats en de bouw van een dubbel woonhuis met regentenkamer voor de Bakkerstich- ting in Den Burg. Vervolgens in opdracht van Albert Heijn de verbouwing van de rijksmonumentale winkel met Ja- min-depot aan de Binnenburg. En zo ging het verder. Als je erop let, zijn de ontwerpen van Igesz allemaal her- Historische Vereniging Texel Nummer 108, September 2013 Links 'Huize Lida'. (coll. L. Igesz) In opdracht van F. van Twisk van het Badhotel maakte Igesz in juni 1933 een ontwerp voor het huis 'De Noord- zee', met gevels van rode waalsteen, paarse plinten, gele kozijnen en matzwarte dakpannen. (coll. cat) 20

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 22