breekt er wel eens een vleugel. Voor de smaak maakt dat niets uit maar de poelier verkoopt liever ongeschonden eend. In een lage pijp worden de eenden afgeremd en lo- pen ze het laatste stukje. Daarbij blijven ze heel. Piet Bakker was een warm pleitbezorger van de lage Texelse vangpijp. Uit historisch maar ook uit diervriende- lijk oogpunt. De Noorderkooi (Staatsbosbeheer) Eendenkooiweg Van de Noorderkooi tenslotte is niet meer over dan wat we noemen een kooirelict. Het bos is er nog. Met enige moeite zijn plas en pijpen in de grondvorm nog te traceren. En verder is het een woes- tenij. Wel staan er nog steeds de fruitbomen met heerlijke appeltjes. Na de indijking van de Kattenpolder was volgens Pieter van Cuyck deze kooi de beste van Texel. Na de droogleg- ging van polder het Noorden in 1877 onderging deze kooi echter eenzelfde lot als de kooi aan Zuidhaffel. In 1879 is de kooi al niet meer geregistreerd. Het was hier dat Thijsse in 1895 samen met de conservator van Artis een eendennest met 13 eieren meenam. Dat is nu ondenk- baar. Van de door de stormvloed van 1825 vemielde Hemmer- kooi is niets meer terug te vinden. Wel herinneren de boerderijnaam Hemmerkooi en de straatnamen Hemmer- kooi en Kooiweg aan deze kooi. Tot slot Het moge duidelijk zijn dat de vangpijpen van de Texelse eendenkooien onderling nogal verschillen. De oorspron- kelijke Texelse vorm is nog terug te vinden in de kooi van Hin en de kooi van de Dames Dijt. Maar door toedoen van Dirk Korver, direct en indirect, is er veel Noord-Hol- landse invloed. Zoals bekend zijn kooikers niet erg gesteld op bezoekers in de kooi. Zij verstoren de rust die voor een kooi met zijn rijke natuur nog steeds heel belangrijk is. Toch is er gelegenheid om zelf een kijkje te nemen. In de zomer wordt door Natuurmonumenten de kooi in Spang voor het publiek opengesteld. Dan kunnen ook het fraai geres- taureerde kooihuisje en het vernieuwde molentje worden bewonderd. Wellicht kan in de bezoekerskooi een van de pijpen op oud Texelse wijze worden heringericht. lets voor de en- thousiaste medewerkers van Natuurmonumenten Eckard Boot en Loran Tinga? Er is nog veel meer te vertellen over de Texelse kooien en hun kooikers. Bijvoorbeeld over de gebruikte materialen, van betonpalen tot pvc-pijp en van juthout tot creosoot. Of over de verstoringen van het kooirecht. Maar dat komt een andere keer. KeesJaap Harting, kj.harting@texel.com Geraadpleegde zaken: Pieter van Cuyck - Brieven over Texel en de naby-gelegen eilanden, 1789 Rob Haan, Eendenkooien op het Eiland van Dordrecht, 1999 E Allan - Het Eiland Texel, 1856 Jac. P Thijsse - Reigers en aalscholvers, 1899 Sjaak Schraag - Veldnamen van Texel, 1990 Sjaak Schraag - Vogelarijen - De Skor jaargang 11 num- mer 4, 1992 J.J.H.G.D. (Desire) Karelse - Eendenkooi en kooibedrijf in Nederland, 1983 J.J.H.G.D. Karelse e.a. - Eendenkooien in Vlaanderen en Nederland en 7 andere Europese landen, 2011 Archief HVT Archief Natuurmonumenten Archief Staatsbosbeheer Erik van der Spek Archief Texelse Courant www.irenemaas.nl Veel dank ben ik verschuldigd aan alle Texelaars die mij vol enthousiasme van allerlei informatie hebben voorzien en dat nog steeds doen. Voor dit stuk gaat mijn bijzondere dank uit naar: familie Bakker (De Waddel), familie Daalder Legierse, familie Kiewiet, familie Korver Rikkenberg Kuip, Maarten Stoepker en Desire Karelse (Eendenkooistichting). Foto's door Hanneke Roeper en Kees Jaap Harting, tenzij anders vermeld. Nummer 108, September 2013 Historische Vereniging Texel 15

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2013 | | pagina 17